خانه | جامعه | دگرباش

همجنسگراهراسی و آگاهی عمومی

جمعه, 1391-02-29 16:31
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
لیدا حسینی‌نژاد
لیدا حسینی‌نژاد - روز گذشته هفدهم ماه مه، روز جهانی مبارزه با هموفوبیا یا همجنس‌گراهراسی بود. ۲۳ سال پیش در چنین روزی، سازمان بهداشت جهانی همجنسگرایی را از فهرست بیماری‌ها و اختلال‌های روانی خارج کرد.
 
 ۱۵سال بعد، در سال ۲۰۰۵ سازمان جهانی مبارزه با همجنسگراهراسی و ترنس‌هراسی در پاریس، این روز را روز جهانی مبارزه با هموفوبیا نامگذاری کرد. هدف از این نامگذاری نیز بالا بردن آگاهی عمومی و آموزش شهروندان است؛ زیرا نداشتن آشنایی و آگاهی به ترس‌ها دامن می‌زند.
 
در این زمینه با آرش بینش‌پژوه، فعال حقوق همجنسگرایان در ترکیه، گفت‌وگو کرده‌ایم کردهیم و از او در مورد تجربه‌ شخصی‌اش در پیوند با مسئله هموفوبیا و راه برخورد با آن پرسیده‌ایمپرسیدهیپرسیدهپپم.
 
آرش در این گفت‌وگو از نوع برخورد خانواده‌‌ و اطرافیانش با گرایش جنسی‌اش می‌گوید. از دیدگاه وی، نوع رفتار همجنسگرایان نیز نقش مهمی در نوع برخورد اطرافیان با آن‌ها دارد. رفتار معقول این افراد می‌تواند ترس دیگران را از بین ببرد؛ ازجمله این رفتارها پرهیز از ابراز مسائل جنسی در برخوردهای اولیه است.
 
این فعال حقوق همجنسگرایان در پاسخ به این سئوال که آیا خود او نیز همجنسگراهراسی را تجربه کرده است یا خیر، می‌گوید: "زمانی در ایران به علت ترس از حکومت، ترس از برخورد خانواده و اجتماع چنین حسی را در خود داشته‌ام، ولی بعد از مدتی که توانستم جایگاه خودم را در زندگی پیدا کنم، موفق شدم این حس را از بین ببرم و در خیلی جاها با گرایش واقعی‌ام ظاهر شوم.»
 
آرش بینش‌پژوه از بین بردن همجنسگراهراسی در سطح جامعه را کار بسیار دشواری می‌داند. به عقیده او، بیشترین کمک به همجنسگرایان می‌تواند از سوی جامعه دگرجنسگرا صورت بگیرد. او با اشاره به حمایتی که هنرمندانی چون شاهین نجفی و شهره صولتی به همجنسگرایان ایرانی کرده‌اند، می‌گوید: «تنها یک تابوشکنی بزرگ می‌تواند به این وضعیت کمک کند. همگی باید دست‌به‌دست هم بدهیم تا بتوانیم این مشکل را رفع کنیم.»
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

..همه ما دوس داریم توی جامعه ایران با هویت واقعی خودمون ظاهر بشیم..و سعی خودمونم میکنیم..شاید با همین فعالیت وبلاگ ها..و پیدا کردن دوستانی از جنس خودمون..ولی متاسفانه با جو بد امنیتی که وجود داره بیشتر ازین امکانش نیست!..چراییشو باید توی کتاب قانون اساسی ایران جستجو کرد که همجنسگرایی رو مستحق مجازات شلاق و اعدام میدونه!..حالا حتی اگه صد روز هم مثل این روز توی ایران داشته باشیم بازم این تابو نخواهد شکست..به خصوص که مردمی اسلامی و متعصب داریم!..

یوسف

در مورد کار آقای بینش پژوه

یکی‌ از نامناسب‌ترین بر خوردها در مقابل چنین پدیده‌های شکل دادن این جمله در ذهن بیننده است"" آخی بیچاره‌ها"" که شاید حتّی بد تر از بی‌ توجهی‌ به آنها باشد

فکر می‌کنم بهتر باشه در این نوع موارد خیلی‌ احساسی‌ مسائل را نگاه نکنیم و مخصوصا سعی‌ به بر انگیختن حسّ ترحّم برای بیشتر توجه کردن استفاده نکنیم که نه تنها مفید نخواهد بود بلکه میتونه صدمه بسیار زیادی به این افراد به شکل ناا خود آگاه بزند.برای یک مستند ساز خیلی‌ باید مهم باشه نشان دادن واقعیت و نه فقط سیاهی در بد‌ترین شرایط همیشه نقاط امید وجود دارد و این میتواند واقعیتی باشد در کنار امید به تلاش .

نشان دادن تصویری کاملا سیاه از پدیده حتا میتواند باعث کند تر شدن سرعت فعالین در این زمینه باشد و باعث تداعی شدن این تفکّر "شرایط بسیار سخت تر از این است که من بتوانم کاری کنم"

شجاعت و فعالیت های جناب بینش پژوه قابل تقدیر و قدردانی هست و با حضور رسمی به عنوان همجنسگرا و به همراه پارتنر خود در صدای امریکا سبب شکسته شدن تابوی بزرگی شد و تاثیر زیادی در خانواده های ما داشت
آرش جان دوستت داریم و ازت ممنونیم

به من گفتن باید به روانشناس بالینی مراجعه کنی! چون گفتم برای همجنسگراها احترام قایلم! من حتی همجنسگرا هم نیستم!
این آدم ها می ترسند؛همینکه اسم همجنسگرایی میاد . باید ساکت شی، هیچ حرفی ازش نزنی، چون "همجنس گرایی از نظر روانشناسان غربی انحراف به حساب میاد"؛ اما پشت پرده مساله همون مذهبه و ترس.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما