خانه | گوی‌سياست

فشارتحریم ها آشکارتر می‌شود

جمعه, 1391-04-16 12:40
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گفت‌و‌گوی ایرج ادیب‌زاده با منصور فرهنگ، استاد دانشگاه وکارشناس سیاسی در نیویورک

ایرج ادیب زاده − احساس خطر جمهوری اسلامی از گسترش تحریم‌های بین‌المللی، به ویژه امریکا، تهدیدهای حکومت اسلامی را در پی داشته است، تا آن‌جا که گروهی از نمایندگان مجلس اسلامی خواستار اقدام تلافی‌جویانه‌ی ایران در بستن تنگه‌ی هرمز شده‌اند. در پی این تهدیدها بود که امریکا نیروی نظامی خود را در خلیج فارس تقویت کرد.

 
به نوشته‌ی روزنامه‌ی «نیویورک‌تایمز» از قول یک مقام ارشد وزارت دفاع امریکا که نامش فاش نشده، «این یک پیام به ایران است که حتی فکر بستن تنگه‌ی هرمز را نکند». به گزارش نیویورک‌تایمز، جنگنده‌های اف۲۲ و اف۱۵ به دو پایگاه جداگانه در خلیج فارس رفته‌اند تا با هر حمله‌ی موشکی در ساحل مقابله کنند.
 
گفت‌وگو با منصور فرهنگ
 
برای بررسی بیشتر این رویدادها، با آقای منصور فرهنگ، استاد دانشگاه و کارشناس سیاسی در نیویورک گفت‌وگو کرده‌ام:
 
 
 
 
ایرج ادیب‌زاده: آیا این بار تحریم‌های امریکا جدی است؟ یعنی گذشته از مسائل انتخاباتی که رییس جمهور امریکا گفته «گزینه‌هایی فراتر از مذاکرات روی میز قرار دارند»؟ آیا این حرف رییس جمهوری امریکا هم، به نظر شما، جدی است؟
 
منصور فرهنگ: اگر معیار اهمیت تحریم‌ها را تأثیر آنها روی اقتصاد ایران و وضع عمومی مالی و اقتصادی مردم ایران در نظر بگیریم، تردیدی نیست که این تحریم‌ها موفق شده‌اند و روز به روز برای ایران هزینه‌ی سنگین‌تری دارند. ولی نکته‌ای که باید در این رابطه به آن توجه کرد، این است که نتیجه‌ی منفی تحریم‌ها محدود به ایران نیست. یعنی تمام کشورهایی که به دلیل امتناع خرید نفت از ایران، نمی‌توانند کالا به ایران بفروشند، یعنی در واقع از بازار ایران محروم می‌شوند، آنها هم در این مورد هزینه‌ای می‌پردازند. ولی هزینه‌ی بزرگ و رو به افزایش را با پیامدهای سیاسی، این ایران است که می‌پردازد.
 
نکته‌ی جالبی که در رابطه با قطعنامه‌ی مجلس شورای اسلامی راجع به تنگه‌ی هرمز باید اشاره کرد، این است که در حال حاضر بر طبق سنجش افکاری که در امریکا و اسراییل انجام شده، اکثریت بزرگ مردم- در امریکا حدود  ۷۰درصد و در اسراییل حتی بیش از این- با جنگ مخالفند و حتی وقتی از مردم اسراییل می‌پرسند که اگر امریکا به اسراییل ملحق بشود و مشترکاً به تأسیسات اتمی ایران حمله کنند، نظرشان چیست، باز هم کم‌تر از  ۵۰درصد از مردم اسراییل موافق این نظریه هستند. اما اگر ایران بخواهد تنگه‌ی هرمز را ببندد، در فرصتی بسیار کوتاه، افکار عمومی امریکا و اروپا و اسراییل را علیه خودش بسیج می‌کند تا آن درجه‌ای که جنگ اجتناب‌ناپذیر می‌شود.
 
 
منصور فرهنگ: «اگر اوباما و یا اتحادیه‌ی اروپا بخواهند اقدامی در جهت تقلیل تحریم‌ها بکنند، باید ایران حاضر بشود غنی‌‌سازی اورانیوم را در حد نیاز برای سوخت راکتور اتمی کشور نگه دارد و حتی برای مقاصد صنعتی و پزشکی هم ادامه بدهد، ولی تأسیاست هسته‌ای ایران را بدون چون و چرا و بدون قید و شرط، تحت کنترل کارشناسان آژانس بین‌المللی قرار بدهد که در واقع تصمیم ایران برای محدود کردن غنی‌سازی اورانیوم، توأم با تضمین‌های قابل تأیید بشود که ایران در پی کسب توانایی برای ساختن سلاح هسته‌ای نیست.»
 
در حالی‌که امروز اوباما ادامه‌ی تحریم‌ها را یا گزینه‌ی دیپلماسی را راه خروج از این بن‌بست می‌داند و انتظار دارد که این فشارهای اقتصادی و انزوای سیاسی، رهبران ایران را به مرحله‌ای برساند که حاضر بشوند انعطاف نشان بدهند و در مذاکره‌ی مستقیم یا غیرمستقیم با امریکا، به توافقی برسند که برای طرفین قابل تحمل باشد. یعنی هیچ‌یک از طرفین به خواست حداکثری خودشان نمی‌رسند، ولی از این بن‌بست خارج می‌شوند و خطر خشونت، حداقل در کوتاه‌مدت رفع می‌شود.
 
تاکنون به نظر من، بر مبنای تمام اطلاعاتی که از ایران می‌آید، مسئولین ایران، یعنی صاحبان قدرت در ایران« کوچک‌ترین تمایلی به انعطاف نشان دادن در این رابطه از خودشان نشان نداده‌اند.
 
جمهوری اسلامی زبان تهدیدش را هم‌چنان ادامه می‌دهد و به نظر شما، هیچ گرایشی هم به این‌که با جامعه‌ی بین‌المللی کنار بیاید، ندارد.
 
اگر اوباما و یا اتحادیه‌ی اروپا بخواهند اقدامی در جهت تقلیل تحریم‌ها بکنند، باید ایران حاضر بشود غنی‌‌سازی اورانیوم را در حد نیاز برای سوخت راکتور اتمی کشور نگه دارد و حتی برای مقاصد صنعتی و پزشکی هم ادامه بدهد، ولی تأسیاست هسته‌ای ایران را بدون چون و چرا و بدون قید و شرط، تحت کنترل کارشناسان آژانس بین‌المللی قرار بدهد که در واقع تصمیم ایران برای محدود کردن غنی‌سازی اورانیوم، توأم با تضمین‌های قابل تأیید بشود که ایران در پی کسب توانایی برای ساختن سلاح هسته‌ای نیست.
 
در حالی‌که ایران − حداقل بر مبنای گزارش‌های خیلی جالب و مستندی که از عراق، ترکیه و مسکو آمده − می‌گوید که این تحریم‌ها را بردارید و به‌طور تلویحی به این موضوع اشاره می‌کند که اگر تحریم‌ها را بردارید و در جهت عادی‌سازی روابط تجاری ایران با دیگر کشورها، پیش بروید، ما ممکن است به خواسته‌های شما توجه کنیم یا آن را مورد بررسی قرار بدهیم.
 
در حالی‌که اگر اوباما یا اتحادیه‌ی اروپا بخواهند در جهت تقلیل تحریم‌ها اقدامی کنند، باید این اقدام به ازای یک تغییر ملموس مشخص در غنی‌سازی اورانیوم در جهت کنترل غنی‌سازی باشد که تاکنون ایران این تمایل را از خودش نشان نداده است.
 
خیلی جالب است که از ایران دو صدای مختلف می‌آید؛ یکی صدای احمدی‌نژاد، خامنه‌ای و دیگران است که می‌گویند نه تنها این تحریم‌ها هیچ تأثیر منفی‌ای برای اقتصاد و جامعه‌ی ایران نداشته، بلکه ما داریم از این تحریم‌ها استفاده می‌کنیم که بتوانیم وابستگی خودمان را به کشورهای خارج تقلیل بدهیم. یعنی می‌خواهند این تحریم‌ها را به عنوان فرصتی برای خلاقیت اقتصادی و پیشبرد خواسته‌های ایران بدون وابستگی به خارج معرفی کنند.
 
البته این حرف بسیار پوچ و بی‌معنی‌ای است، برای این‌که بودجه‌ی ایران در سال جاری ۵۰۸ بیلیون دلار تخمین زده شده است و مبنای درآمد دولت برای این بودجه، صدور ۲/۳ میلیون بشکه نفت در روز است. در حالی‌که در شش ماه اخیر، صدور نفت ایران ۴۰درصد تقلیل پیدا کرده و بعد از آغاز تحریم‌های کشورهای اروپایی، این تقلیل از ۴۰درصد هم بالاتر رفته است و در همین مدت، بر خلاف انتظار ایران، قیمت نفت هم در بازار جهانی، حدود ۲۵درصد تنزل پیدا کرده است و عربستان سعودی تولید نفت خود را به ۱۰ میلیون بشکه در روز رسانده است که بتواند نیاز کشورهایی مثل هندوستان، کره‌ی جنوبی یا چین که خریدشان را از ایران قطع و یا کم می‌کنند، تأمین کند. غربی‌ها این صدای آقای خامنه‌ای و احمدی‌نژاد را که این فرصت بزرگی برای ماست، به هیچ وجه جدی نمی‌گیرند.
 
صدای دیگری که از ایران می‌‌آید که شما در مقدمه‌ی صحبت‌های‌تان به آن اشاره کردید، تهدیداتی است که از طرف فرماندهان سپاه پاسداران می‌‌آید و آن نمایش نظامی ایران که می‌خواهد قدرت خود را به رخ کشورهای همسایه و جهانیان بکشد، به این شکل که اگر به ما حمله‌ای بشود، ما توانایی عکس‌العمل‌های شدید را داریم که برای شما غیرقابل تحمل است و باز در اینجا صحبت از زدن شهرهای اسراییل و غیره پیش می‌آید.
 
اما اگر ایران واقعاً بخواهد تنگه‌ی هرمز را ببندد، یعنی در واقع جنگی را آغاز کرده که اگرچه در کوتاه‌مدت، پیامدهای آن قابل پیش‌بینی و کنترل نیست، ولی تردیدی در دنیا وجود ندارد که بعد از گذشت زمان کوتاهی که شاید یک ماه هم طول نکشد، ایران یک شکست نظامی خواهد خورد و جامعه‌ی ایران با یک فاجعه‌ی بزرگ درازمدت روبرو خواهد بود.
 
آقای فرهنگ، بر اساس یک نظرسنجی توسط شبکه‌ی خبر در تهران، ۶۳درصد مردم ایران موافق توقف غنی‌سازی در برابر لغو تدریجی تحریم‌ها شده‌اند. در یک نظرسنجی دیگر در مورد تصمیم گروهی از نمایندگان مجلس که خواستار اقدام تلافی‌جویانه‌ی ایران در بستن تنگه‌ی هرمز شده بودند، فقط ۲۲ درصد موافق این تصمیم بوده‌اند. فکر می‌کنید که این نظرسنجی‌ها که توسط یک نهاد خبری رسمی جمهوری اسلامی انجام گرفته (البته بعد از چند دقیقه از این شبکه حذف شده است)، آماده کردن افکار عمومی ایرانی‌هاست یا نه؟
 
امیدوارم این‌طور باشد. یعنی امید ما این است که حالا هر دوز و کلکی که رژیم می‌خواهد در این مورد بازی کند، هر زمینه‌سازی‌ای که می‌خواهد بکند، بیاید و این انعطاف را نشان بدهد که بتواند با امریکایی‌ها به یک توافق قابل تحمل در رابطه با معضل هسته‌ای ایران برسد.
 
اگر مردم ایران بر مبنای منطق و تجربیات روزانه‌ی خودشان، مشکلات معاش خودشان فکر کنند، می‌گویند که دست‌آورد ما از این تقابل ۳۴ ساله با امریکا و پذیرش این تحریم‌ها چیست!؟ تردیدی نیست که کوچک‌ترین دست‌آورد ملموس و مشخصی برای مردم نداشته و تنها حربه‌ای بوده برای تبلیغات رژیم که واقعاً مردم داخل کشور از این شعارها و تبلیغات بی‌معنی و پوچ خسته شده‌اند.
 
واقعیت امر از نظر من عدم آمادگی ایران-که باز امیدوارم این حرف صحیح نباشد- برای رسیدن به توافقی قابل تحمل که هم حق ایران را برای غنی‌سازی اورانیوم بپذیرد و هم نگرانی‌های امنیتی جهان را رفع کند، است.
 
یا این‌که ایران واقعاً در پی کسب توانایی برای ساختن سلاح هسته‌ای است، حتی اگر در حال حاضر نیت ساختن سلاح را نداشته باشد و می‌داند که تا زمانی که این هدف در ایران وجود دارد، رسیدن به توافق با امریکا غیرممکن است. برای این‌که امریکا تضمین‌های قابل تأیید می‌خواهد و این هدف ایران این امکان را از بین می‌برد که بخواهد این تضمین‌ها را بدهد.
 
دلیل دومی که می‌تواند وجود داشته باشد، این است که ۳۴ سال است که ایران از «شیطان بزرگ» استفاده کرده برای سرکوب منتقدین و مخالفین خودش؛ حتی کسانی که سال‌ها و سال‌ها با رژیم همکاری می‌کردند، که این‌ها یا «فریب شیطان بزرگ را خورده‌اند» و یا «عوامل شیطان بزرگ هستند». یعنی رویارویی با «شیطان بزرگ» جزو هویت رهبران جمهوری اسلامی و تم اصلی تبلیغات آنها شده است. مثل این‌که برایشان سخت است که یک‌مرتبه «شیطان بزرگ» را به عنوان کشوری که چاره‌ای جز مذاکره با او ندارند، به مردم معرفی کنند.
 
خارج از این دو دلیل، برای من هیچ راه منطقی‌ای نیست که بخواهم امتناع ایران را از حل این مسئله برای خودم توضیح بدهم.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

<جمهوری اسلامی زبان تهدیدش را هم‌چنان ادامه می‌دهد و به نظر شما، هیچ گرایشی هم به این‌که با جامعه‌ی بین‌المللی کنار بیاید، ندارد.>اقای ادیب زاده! پافشاری ج.ا.ا. برای غنی سازی جهت تولید انرژی و استفادههای علمی و پزشکی ،نتنها زبان تهدید نیست،بلکه زبان حق و عدالت خواهی است و منافع ملی را حمایت میکند.

<اگر اوباما و یا اتحادیه‌ی اروپا بخواهند اقدامی در جهت تقلیل تحریم‌ها بکنند، باید ایران حاضر بشود غنی‌‌سازی اورانیوم را در حد نیاز برای سوخت راکتور اتمی کشور نگه دارد و حتی برای مقاصد صنعتی و پزشکی هم ادامه بدهد، ولی تأسیاست هسته‌ای ایران را بدون چون و چرا و بدون قید و شرط، تحت کنترل کارشناسان آژانس بین‌المللی قرار بدهد که در واقع تصمیم ایران برای محدود کردن غنی‌سازی اورانیوم، توأم با تضمین‌های قابل تأیید بشود که ایران در پی کسب توانایی برای ساختن سلاح هسته‌ای نیست.>جناب اقای فرهنگ ! این همان خواست دولت ایران بوده و هست و تحریمها هم عیچ تأثیری در سیات اتمی ایران نداشه است.تحریمها فقط به مردم لطمه زده اند و بسیاری از مردم غیر سیاسی را ا معترضین و سیاسی کاران خط دار نزدیک کرده است.
انچه من از سیاست می فهمم این است که تحریمها لطمه زیادی به کشور زده است،اما یک جنبه بسیار مثبتش این بوده که در جهت خودکفایی و وابسطه نبودن در حوزه سیاسی و علمی ،صنعتی ایران را از زندان استعمار و وابستگی راهنیه است.باسپاس از هر دو نفر شما

در جواب : ارسال شده توسط کاربر مهمان در تاریخ یکشنبه, 04/18/1391 - 13:36..
جوک ميفرمايي ؟!...راه ندادن ناظران به سايتشان به چه دليل است ؟ سوخت راکتور دانشگاه را که در بازار هم ميشود تهيه کرد. همانطور که قبل از انقلاب ميشد....
گفتي استقلال و خود کفايي و ...
ميداني 90 در صد صنايع ورشکست شده اند ويا در آستانه آن هستند چون سوبسيد دولتي را قطع کردند؟!.

هموطن مقاله را دوباره بخوانید و نظر بنده را هم دوستانه مطالعه بفرمایید،مطمئن باشید که همان گویید که من عرض کردم.ضمنا من نگفتم خودکفا شده ایم بلکه منظورم این است که تحریمها مردم و دولت را در جهت خودکفایی هدایت نمودند.
در زمان ریاست اقای خاتمی دولت ایران حاضر بود در مقابل تضمین عدم حمله نظامی از طرف دولت آمریکا از اقدام برای غنی سازی اورانیوم صرف نظر کند و نیز در امور داخلی دیگر کشورها هم دخالت خاصی نداشته باشد.
پیشنهاد آقای خاتمی جهت برپایی جلسات بین المللی گفتگوی تمدنها را حتما به یاد دارید و حتما میدانید که اقای کلینتون هم استقبال کردند و بعد از مدتی یهودیان صهیونیست مقیمامریکا ایشان را زیر فشار گذاشتند و بلاخره ایشان را هم کله پا کردند و غنی سازی را که حق ایران است، رد کرده و اروپا وبرخی کشورهای آسیایی را علیه دولت ایران، متحد خویش نمودند.
از ان زمان به بعد سیاست دولت ایران بدستور اقای خامنه ای تغییر و دستور غنی سازی و حتی ساختن بمب اتمی در صورت لزوم صادر شد و پله به پله غنی سازی شد که امروزه به ٢٠% رسیده است.اکنون به گفته اقای فرهنگ امریکا و اروپا غنی سازی که حق ایرانیان است را پذیرفته اند و اکنون میخواهند مانع از ساختن بمب اتمی شوند.ضمنا انان تمایلی ندارند که تحریمهای ضد ایرانی خود را لغو کنند،ولی اکنون مجبور شده اند که راه حل نه باخت نه برد را بپذیرند.البته دولت ایران بر گرده مردم سوار است و هزینه این موفقیت دولت را هم طبق معمول مردم تحت ستم ج.ا.ا. میپردازند.موفق باشید

کشورهای غربی حق غنی‌سازی اورانیوم با غلظت پایین را برای ایران به‌رسمیت می‌شناسند. آنها هم‌زمان از جمهوری اسلامی خواسته‌اند ذخیره اورانیوم غنی‌شده تا ۲۰ درصد را به خارج کشور بفرستد و تاسیسات غنی‌سازی در فردو را تعطیل کند. آن‌ها در مقابل یک بسته تشویقی به ایران پیشنهاد داده‌اند که شامل تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران و همچنین تخفیف در تحریم قطعات یدکی هواپیما می‌شود.

جمهوری اسلامی اما با رد تمامی این پیشنهادها خواستار آن است تا کلیه تحریم‌ها علیه این کشور لغو شده و حق این کشور در غنی‌سازی اورانیوم با غلظت بالا به رسمیت شناخته شود. طرف دیگر می‌گوید در انتظار پاسخ مناسب از سوی ایران به نگرانی‌های بین‌المللی است. صدای المان

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما