خانه | گوی‌سياست

شکایت به سازمان ملل: کروبی و موسوی ناپدید شده‌اند

پنجشنبه, 1390-04-23 20:39
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
ایرج ادیب زاده

 در سازمان ملل متحد پرونده‏ای در مورد مهدی کروبی و میرحسین موسوی، به ثبت رسیده، با عنوان "ناپدیدشدگان قهری". مبنای آن ادامه‏ی بی‏خبری از نحوه‏ی بازداشت و محل نگهداری مهدی کروبی، میرحسین موسوی و همسران‏شان است. 

 

بر اساس آیین دادرسی "کمیته‏ی حمایت از ناپدیدشدگان قهری سازمان ملل"، این شکایت‏نامه پس از بررسی، در گام بعدی به دولت جمهوری اسلامی ابلاغ می‏شود و این کمیته در انتظار پاسخ می‏ماند.

 

 

مهدی کروبی و میرحسین موسوی و همسران آن‏ها، از روز ۲۵ بهمن گذشته که تظاهراتی در پاسخ به فراخوان آن‏ها در ایران برپا شد، در خانه‏های خود زندانی‏اند و تنها فرزندان‏شان توانسته‏اند با آن‏ها دیدار کنند.

 

"انجمن اسلامی جامعه‏ی پزشکان ایران" نسبت به وضعیت سلامتی موسوی و کروبی ابراز نگرانی کرده است.

 

گفت‌وگو با حسن شریعتمداری

 

با آقای حسن شریعتمداری، فعال سیاسی و پژوهش‏گر حقوق بشر در آلمان، این پرسش را مطرح می‏کنم که:

 

آیا می‏توان آقایان موسوی و کروبی و همسران‏شان را ناپدیدشدگان قهری توصیف کرد؟ آیا آن‏ها ناپدید شده‏اند؟

 

حسن شریعتمداری: البته تصمیم در این مورد با سازمان ملل است، ولی بر حسب ظاهر حقوقی، کسانی که محل بازداشت‏شان معلوم نباشد، وکیل نداشته باشند، تفهیم اتهام نشده باشند و پرونده‏ی دستگیری آن‏ها مدلل به دلایل حقوقی نباشد و همه‏ی کسان‏شان در بی‏خبری از آن‏ها به سر ببرند، جزو مفقودشدگان قهری هستند و می‏تواند تصمیم سازمان ملل به‏درستی شامل آقایان موسوی و کروبی باشد.

 

روزنامه‏ی کیهان نوشته بود که موسوی و کروبی در خانه‏های‏شان هستند و تنها ارتباط از خارج با آن‏ها قطع شده است. نظر شما در این مورد چیست؟

 

صحت و سقم این ادعا به‏هیچ‏وجه مشخص نیست. برای‏ این‏که برای بستگان آقایان موسوی و کروبی هم این قضیه مدلل نبوده و هر بار آن‏ها را ملاقات کرده‏اند، به مکان‏های دیگری، جز خانه‏های خودشان برده‏اند.

 

بنابراین مادامی که یک رفت‏وآمد، حداقل برای وکلای آن‏ها و وابستگان‏شان فراهم نشود، به این ادعا باید به دیده‏ی تردید نگریست، مانند اغلب ادعاهایی که کیهان می‏کند.

 

شما فکر می‏کنید در دوران ۳۲ ساله‏ی حکومت اسلامی، کسان دیگری هم نبوده‏اند که باید نام‏شان در این پرونده می‏آمد؟ کسانی که ناپدید شده‏اند؟

 

بی‏شک کسان دیگری به فراوانی بوده‏اند و اصولاً روش جمهوری اسلامی در اغلب موارد کتمان کردن محل نگهداری زندانی تا مدت‏های زیاد، عدم دسترسی او به وکیل، عدم تفهیم اتهام و ربودن از منزل بوده است و اغلب حتی اجساد اعدام‏شدگان را به وابستگان آن‏ها تحویل داده‏اند، در حالی‏که آن‏ها تا موقع اعدام نمی‏دانستند که وابستگان‏شان در کجا به‏سر می‏برند.


بدون تردید اگر بخواهند این داستان را پی‏گیری کنند، این قصه سر دراز دارد، اما یک اصطلاح حقوقی و فقهی وجود دارد که خلاصه‏اش این است که اگر چیزی به‏طور کامل به‏دست نمی‏آید، دلیل نمی‏شود که موارد مشخصی از آن تعقیب نشود.

 

آقای محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب مؤتلفه‏ی اسلامی اعلام کرده که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، این رهبران جنبش سبز، با وجود حبس خانگی، از مواضع خود عقب‏نشینی نکرده‏اند. این گفته‏ی آقای حبیبی را چگونه ارزیابی می‏کنید؟

 

آقای حبیبی و حزب مؤتلفه توقع دارند که آن‏ها اظهار ندامت و پشیمانی کنند و تقلب انتخاباتی سازمان‏یافته‏ای که آقای موسوی را از ریاست جمهوری محروم کرد، فتنه بخوانند و کار خودشان را محکوم کنند و وسیله‏ی نزدیکی اصلاح‏طلبان نادم با اصول‏گرایان را برای مقابله با احمدی‏نژاد فراهم بیاورند.

 

البته من فکر می‏کنم که آقایان موسوی و کروبی، همان‏طور که آقای حبیبی هم گفته است، به‏هیچ‏وجه این‏ کار را نخواهند کرد و فکر می‏کنم بقیه‏ی اصلاح‏طلبان نیز نتوانند چنین خطی را تعقیب کنند.

 

آقای رفسنجانی هم دیروز (چهارشنبه ۲۲ تیر) از لزوم آزادی موسوی و کروبی سخن گفته و آن را شرط بازگشت صلح و آرامش به اجتماع خوانده است. قضیه چیزی نیست که با این حرف‏ها بشود از آن گذشت.

 

در همین روزها نامه‏ای از عیسی سحرخیز، با عنوان "جنایت علیه بشریت در زندان‏های نظام اسلامی" منتشر شده است. می‏دانیم که خود آقای سحرخیز الان در زندان هستند. تماس تلفنی زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین قطع شده است و وضعیت جسمی مهندس طبرزدی هم وخیم است. از سوی دیگر، آقای ذوالقدر، یکی از مسئولین قضایی گفته است که ما سه برابر ظرفیت زندان‏ها، زندانی داریم. نظرتان در باره‏ی وضعیت زندان‏های ایران چیست؟

 

این‏که آیا بتوان شکنجه‏ها، روش‏ها و اعمال غیرانسانی و وحشیانه‏ای که در زندان‏های جمهوری اسلامی بر سر زندانیان می‏آید را به عنوان "جنایت بر علیه بشریت" کلاسه کرد و برای‏اش پرونده‏ای در سازمان ملل باز کرد، محل تردید است. به‏خاطر این‏که "جنایت بر علیه بشریت" معمولاً ابعاد بسیار وسیع‏تری دارد.

 

اما در این‏که زندان‏های جمهوری اسلامی، اگر قدرت‏های غربی درصدد معامله با جمهوری اسلامی نباشند، از مصادیق تجاوز آشکار به حقوق بشر و نقض حقوق انسان‏ها است و قابل تعقیب است، در آن شکی نیست. ولی این‏که بتوان آن را تحت عنوان "جنایت علیه بشریت" تعقیب کرد، البته فکر می‏کنم مشکلاتی داشته باشد.

 

ولی شما وضعیت زندان‏های جمهوری اسلامی را از دور زیر نظر دارید…

 

بله؛ نمی‏توان گفت که زندان‏ها بدتر از قبل است، برای این‏که زندان‏ها دوران بسیار سیاه‏تری را داشته است، ولی اکنون هم در شرایطی است که زندانیان از کم‏ترین حقوق خود محروم‌اند. زندانیانی که در حقیقت، هیچ جرمی به جز دفاع از آزادی و حقوق بشر نداشته‏اند و هیچ جرم مدللی بر علیه آن‏ها، حتی از طرف جمهوری اسلامی هم اقامه نشده است.

 

اغلب عناوینی که به عنوان عناوین مجرمانه از آن‏ها یاد می‏شود، حتی در قوانین جمهوری اسلامی شامل جرم نمی‏شود. جرم سیاسی اصلاً تعریف نشده و گذشته از آن که اصولاً بازداشت این افراد بی‏وجهه است، طرز رفتار با آن‏ها هم به‏هیچ‏وجه حتی با قوانین جمهوری اسلامی در مورد رفتار با زندانی، هم‏خوانی ندارد.

 

بنابراین کاملاً قابل تعقیب حقوقی در سطح بین‏المللی است، منتها اراده‏ای بین‏المللی برای این‏کار لازم است که هنوز چنین اجماعی در جهان به‏وجود نیامده و باید کوشید که آن را به‏وجود آورد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

اقای شریعتمداری شما خوب میداید که جنایت علیه بشریت یعنی چه و خوب میداد که دوّل اروپائی و امریکا و انگل چسبیده به انان(دولت صهیونیستی)در جنایت علیه بشریت از همه دوّل موجود گوی سبقت را ربوده اند.فروش و اجازه استفاه از بمب شیمیائی علیه برادران کرد و سربازان و پاسداران ایرانی،پرورش تروریزم و حمایت مالی و لجستیکی از تروریستهای ضد ایرانی و دادن اطلاعات مورد نیاز به تروریستها جهت کشتن ایرانیان،تشویق عملیات انتحاری علیه شیعیان و غیره را باید جنایت علیه بشریت خواند و دوّل میزبان خود(المان) و دیگر دشمنان مردم ایران را به محاکم بین المللی احظار کرد.
دوست گرامی دولت ایران یک دولت دیکتاتور مذهبی است و اگر قدرت داشت مطمعنا همچون دوّل دیگر دست به نسل کشی مذهبی می زد.خوشبختانه چنین نیست و لزومی هم ندارد که ایرانیان دولت خود را به این سو هل دهند.
تمام تلاش ایرانیان باید این باشد که به مذهبیون بفهمانند،بشریت در حال پیشرفت شتاب انگیز است و خودخواهی و خود بیش بینی و زورگوئی مردود است و تنها قبول اصول انسانیت همه پسند(اکثریت) و تکثر گونه ها و تکثر دیدگاه ها و به رسمیت شناختن ان است که انسان و اینده انسانی را میسازد.ضمنا تا زمانی که دوستان جمهوریخواه و دیگر گروهکهای ایرانی حقوق انسانی و اجتماعی اخوند،حزب الهی ها و پاسداران را به رسمیت نشناسند و خواهان تحریم اقتصادی و حمله نظامی و یا فشار سیاسی به ج.ا.ا. هستند و دخالت اجنبی در امور سیاسی ایران راضروری میدانند،اطلاعات محرمانه را در اختیار دشمن قرار میدهند و منافع ملی را فدای منافع فردی،گروهی و سازمانی خویش می کنند،اوضاع سیاسی کشور و زندانیان به هیچ وجه بهتر نخواهد شد.ضمنا اگر جامعه جهانی اهدافش کمک به مظلومان و ستمدیدگان است،بهتر است که جوامع غربی را متقاعد کند که دوره استعمار و استثمارگری به شیوه های گذشته به سررسیده است و بهتر است که دوّل قدرتمند،مخصوصا دولت امریکا به اصول انسانی و دیپلماسی احترام کنند و حقوق انسانها را بیش از این زیر پا نگذارند.سپاسگذارم

داداش! از امام زاده بن گیمون انتظار معجزه نداشته باشید. نمی دانم چه رازی در میان است، زمانی که سخن و خبر ازایران میشود خود ین گیمون هم ناپدید میشود! شهروند درجه سه از تهران ، پایمنبر جمهوری اسلامی

من يه داشتم برنامه تفسير خبر صداي آمريا رو با جناب حسن شريعتمداري ميديدم كه به اشتباه تلوزيون صداي آمريكا نوشته بودنند (حسن شريعتمداري فعال سياسي)كه آقاي شريعتمداري فرمودند كه من تحليلگر سياسي ام نه فعال سياسي.. لطفا اصلاح كنيد...

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما