خانه | خبر | اخبارجهان

استيون اسپيلبرگ رئيس هيئت داوران جشنواره کن شد

پنجشنبه, 1391-12-10 14:05
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

استيون اسپيلبرگ، فيلمساز معروف آمريکايی، رياست هيئت داوران شصت‌وششمين دوره جشنواره فيلم کن را بر عهده گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اسپيلبرگ به‌عنوان رئيس هيئت داوران اين جشنواره معتبر که از ۱۵ تا ۲۶ ماه مه (۲۵ ارديبهشت تا پنجم خرداد ۱۳۹۲) برگزار خواهد گرديد، برگزيده شد.

 

سال گذشته نانی مورتی، کارگردان، بازيگر و تهيه‌کننده ايتاليايی رياست هيئت داوران جشنواره کن را بر عهده داشت.

 

استيون اسپيلبرگ در يک بيانيه مطبوعاتی اعلام کرد: "تحسين من به‌خاطر دفاع راسخ جشنواره کن از سينمای جهان بی‌اندازه است. چرا که کن معتبرترين جشنواره است و همين موضوع به آن اجازه می‌دهد تا همچنان اعلام کند که سينما هنری است فراتر از فرهنگ‌ها و نسل‌ها."

 

استيون اسپيبرگ ۶۶ ساله در گذشته فيلم‌های بسياری از آثار خود را در جشنواره کن به‌نمايش گذاشته است که بيشتر در بخش خارج از مسابقه بوده‌اند.

 

تيه‌ری فرمو، مدير جشنواره کن: فيلم‌های اسپيلبرگ و همچنين فعاليت‌های سال به سال متعهدانه وی، او را با بزرگ‌ترين سينماگران هاليوود همطراز می‌سازد. ما به همکاری وی افتخار می‌کنيم

وی در سال ۱۹۷۴ با فيلم "شوگرلند اکسپرس" جايزه بهترين فيلمنامه را در جشنواره کن برد.

 

مسئولان جشنواره کن در مورد اسپيلبرگ گفتند فيلم‌های وی "پيوسته ميان رؤيا و واقعيت قرار دارند و همواره هم جنبه سرگرم‌کننده داشته‌اند و هم تفکری جدی به تاريخ، نژادپرستی و شرايط انسانی. فيلم‌های او شاهدی بر برداشت او از جهانی صلح‌آميز هستند."  

 

اسپيلبرگ با ۴۰ سال سابقه کار سينمايی ۲۷ فيلم ساخته است که بسياری از آنان در تاريخ سينمای جهان ماندگار شده‌اند: از "دوئل" در سال ۱۹۷۱ که در اصل يک فيلم تلويزيونی بود؛ تا " آرواره‌ها" (۱۹۷۵) و فيلم‌های فضايی "برخورد نزدیک از نوع سوم" (۱۹۷۷) و"ای‌تی موجود فرازمینی" (۱۹۸۲) و يا مجموعه فيلم‌های ماجراجويانه "اينديانا جونز" و "پارک ژوراسیک" تا فيلم‌های تاريخی چون "فهرست شيندلر" (۱۹۹۳) و آخرين فيلم او "لينکلن" که بازيگر آن دانيل دی‌لوئيس اسکار امسال را دريافت کرد.

 

استيون اسپيلبرگ تاکنون دو بار اسکار بهترين کارگردان را در سال‌های ۱۹۹۴، برای "فهرست شيندلر"؛ و ۱۹۹۸ برای "نجات سرباز رايان" دريافت کرده است.

 

از نظر تيه‌ری فرمو (Thierry Frémaux) مدير جشنواره کن "فيلم‌های او و همچنين فعاليت‌های سال به سال متعهدانه وی، او را با بزرگ‌ترين سینماگران هاليوود همطراز می‌سازد. ما به همکاری وی افتخار می‌کنيم."

 

پيش از اسپيلبرگ و نانی مورتی، در سال ۲۰۱۱ رابرت دنيرو (بازيگر)، سال ۲۰۱۰ تيم برتن (فيلمساز)؛ سال ۲۰۰۹ ايزابل هوپر (بازيگر) و سال ۲۰۰۸ شان پن (بازيگر) رياست هيئت داوران جشنواره کن را بر عهده داشتند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما