خانه | خبر | اخبارجهان

برگزاری انتخابات پارلمانی اوکراین؛ رهبر مخالفان در زندان

شنبه, 1391-08-06 20:52
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کشور اوکراين در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی است که در جريان آن ويتالی کليچکو، مشت‌زن معروف با حزب حاکم رقابت می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری‌ها، اين انتخابات يکشنبه، ۲۸ اکتبر (هفت آبان) برگزار می‌شود در حالی که يوليا تيموشنکو، رهبر مخالفان در زندان است.

 

کشور ۴۶ ميليون نفری اوکراين که ميان اتحاديه اروپا و روسيه واقع شده، آخرين بار در سال ۲۰۱۰ شاهد برگزاری انتخابات بود که در آن انتخابات تيموشنکو مغلوب ويکتور يانوکويچ، رئيس جمهور فعلی اوکراين شد.

 

تيموشنکو که رهبر انقلاب نارنجی اوکراين در سال ۲۰۰۴ بود، کمتر از دو سال پس از آن انتخابات به اتهام سوءاستفاده از قدرت بازداشت شد در حالی که تيموشنکو و کشورهای غربی ضمن رد اين اتهامات، حزب حاکم را به انتقام‌گيری متهم کردند.

 

نظرسنجی‌ها حکايت از آن دارد که ائتلاف يانوکويچ با حزب کمونيست همچنان رهبری اوکراين را حفظ خواهد کرد و جريان اپوزيسيون تحت رهبری تيموشنکو با فاصله اندکی دوم خواهد شد

انتخابات روز يکشنبه که در جريان ۴۵۰ نماينده پارلمان مشخص خواهند شد در حکم پيش درآمدی بر انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۱۵ خواهد بود و نيز امکان قضاوت رای‌دهندگان درباره زندانی شدن تيموشنکو را فراهم می‌آورد که باعث انزوای اوکراين در اروپا شده است.

 

نظرسنجی‌ها حکايت از آن دارد که ائتلاف يانوکويچ با حزب کمونيست همچنان رهبری اوکراين را حفظ خواهد کرد و جريان اپوزيسيون تحت رهبری تيموشنکو با فاصله اندکی دوم خواهد شد.

 

اما اين انتخابات با حضور کليچکو، قهرمان سنگين وزن مشت‌زنی جهان داغ‌تر شده است. کليچکو که از طرف حزب اودار وارد ميدان شده عضو شورای شهر کی‌يف بوده است.

 

او اين هفته در وب سايت خود نوشت: "من چيزهای زيادی برای از دست دادن دارم. مهم‌ترين و ارزشمندترين آن شهرتی است که نه تنها در اوکراين بلکه در سراسر جهان دارم. من ارزشمندترين چيزی را که دارم در اين انتخابات به قمار گذاشته‌ام."

 

اگرچه به نظر می‌رسد کليچکو در رقابت با حزب حاکم از بخت اندکی برخوردار باشد، اما اکنون بحث ديگری به ميان آمده است که به رقابت انتخاباتی فردا اهميت بيشتری می‌بخشد.

 

اتحاد ميان حزب اودار با نيروهای اپوزيسيون تحت رهبری تيموشنکو باعث می‌شود که اکثريت پارلمان از دست ائتلاف يانوکويچ خارج شود.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما