خانه | خبر | اخبارجهان

ديوان عالی قضائی حکم تيموشنکو را تأييد کرد

چهارشنبه, 1391-06-08 14:22
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ديوان عالی قضائی اوکراين درخواست تجديدنظر در محکوميت يوليا تيموشنکو، نخست‌وزير پيشين اين کشور را رد و حکم هفت سال حبس وی را به اتهام "سوء استفاده از قدرت" تأييد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه حکم تازه ديوان عالی قضائی اوکراين امروز، چهارشنبه، هشتم شهريور (۲۹ اوت) صادر شد.

اولکساندر اِلفيموف، رئيس دادگاه در اين‌باره گفت: "هيئت قضات به اين نتيجه رسيد که درخواست فرجام تيموشنکو نمی‌تواند آن‌ها را راضی کند."

يوليا تيموشنکو که يک سال است در زندان به‌سر می‌برد در مهر ۱۳۹۰ (اکتبر ۲۰۱۱) به اتهام "سوء استفاده از قدرت" به هفت سال زندان محکوم گرديد.

دادگاه، تيموشنکو را در رابطه با عقد قرارداد گاز با روسيه در زمان نخست‌وزيری وی محکوم کرد که گفته می‌شود به ضرر اوکراين بوده است.

نزديک به صد نفر از طرفداران تيموشنکو با در دست داشتن پلاکاردهايی به پشتيبانی از وی امروز در برابر کاخ دادگستری کی‌يف گرد آمده بودند. آن‌ها خواهان "پايان بخشيدن به سرکوب سياسی" شدند

قاضی دادگاه گفت امضاء اين قرارداد و عملکرد تيموشنکو نزديک به ۱۹۰ ميليون دلار به اوکراين زيان رسانده‌ است.

نزديک به صد نفر از طرفداران تيموشنکو با در دست داشتن پلاکاردهايی به پشتيبانی از وی امروز در برابر کاخ دادگستری کی‌يف گرد آمده بودند. آن‌ها خواهان "پايان بخشيدن به سرکوب سياسی" شدند.

يوليا تيموشنکو از رأی دادگاه خود همواره به‌عنوان "انتقام‌ سياسی" ويکتور يانوکويچ، رئيس جمهوری اوکراين که در انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۱۰ به قدرت رسيد ياد کرده است.

در ماه دسامبر گذشته، پس از تأييد حکم تيموشنکو در دادگاه تجديدنظر در ماه دسامبر گذشته، وی درخواست فرجام خود را به ديوان عالی قضائی ارائه کرد.

وی همچنين به دادگاه حقوق بشر اروپا (CEDH) نيز شکايت کرده است که اين دادگاه در رابطه با پرونده تيموشنکو از روز سه‌شنبه تشکيل جلسه داده و هنوز نتيجه آن اعلام نشده است.

تيموشنکو در طول يک سال زندان خود به دليل آن‌چه که "سوء رفتار مأموران" عنوان کرد، دست به اعتصاب غذا زد. همچنين تصاويری از او منتشر شد که در آن زخم‌هايی بر تنش ديده می‌شد. گفته می‌شود وی اوايل ارديبهشت‌ماه سال جاری در زندان مورد حمله و ضرب و شتم سه مرد قرار گرفته است.

موضوع محکوميت يوليا تيموشنکو بحران بزرگی در روابط اوکراين و کشورهای غربی ايجاد کرد. کشورهای غربی خواهان آزادی نخست‌وزير پيشين اوکراين از زندان شدند. آن‌ها يک بار در ماه مه گذشته تصميم به تحريم نشست سران اروپای شرقی و مرکزی در اوکراين گرفتند که اين نشست لغو شد، و يک بار نيز در مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا که بخشی از آن در اين کشور برگزار می‌شد تهديد کردند که مقامات بلندپايه خود را به اين مسابقات نمی‌فرستند.

يوليا تيموشنکو از ماه مه سال جاری به دليل ديسک کمری که دارد تحت مداوای ويژه قرار گرفت و از زندان به بيمارستانی در خارکف منتقل شد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما