خانه | خبر | اخبارجهان

اکوادور به جولیان آسانژ پناهندگی سیاسی داد

پنجشنبه, 1391-05-26 12:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

وزیر امور خارجه اکوادور که تهدید انگلستان برای ورود به سفارت این کشور در لندن را محکوم کرده بود، اعلام کرد به جولین آسانژ، موسس سایت ویکی‌لیکس پناهندگی سیاسی اعطا شده است.

 
ریکاردو پاتینو، وزیر امور خارجه اکوادور ضمن اعلام این خبر در جمع خبرنگاران، ابراز امیدواری کرد که دولت انگلستان به آقای آسانژ اجازه خروج بدهد. وی همچنین یادآور شد که ممکن است آقای آسانژ در صورت بازداشت توسط ماموران قضائی انگلستان، پس از تحویل به سوئد، به آمریکا مسترد شود.
 
آقای پاتینو، صبح امروز ۱۶ اوت ۲۰۱۲ اعلام کرده بود انگلستان مقامات کشور وی را تهدید کرده است که ماموران می‌توانند برای بازداشت جولیان آسانژ، وارد سفارت اکوادور در لندن شوند.
 
مقامات اکوادور از سوی انگلستان نامه‌ای دریافت کرده بودند که در آن تاکید شده بود: "شما می‌بایست بدانید که براساس قانون محوطه‌های کنسولگری و دیپلماتیک سال ۱۹۸۷، ما این اجازه قانونی را داریم که برای بازداشت آقای آسانژ وارد محوطه سفارت شویم."
 
در این نامه همچنین نوشته شده بود: "ادامه استفاده از محوطه‌های دیپلماتیک به این روش با معاهده وین در تضاد قرار دارد و قابل حمایت نیست. باید تصریح کنیم که این قضیه برای روابط دیپلماتیک ما مسائل جدی فراهم می‌آورد."
 
این اقدام انگلستان واکنشی بود به اظهار روز پیش رئیس جمهور اکوادور، رافائل کورآ که با اهدای پناهندگی به جولیان آسانژ موافقت کرده بود.
 
آسانژ اکنون در ساختمان سفارت اکوادور است. وزیر امور خارجه اکوادور ابراز امیدواری کرده است که مقامات انگلستان اجازه خروج او از کشور را بدهند.
 
وی همچنین روز سه‌شنبه به رویترز گفت:‌ "برای اینکه آقای آسانژ بتواند انگلستان را ترک کند باید گذرنامه مصونیت از حکومت انگلستان دریافت کند. آیا این ممکن خواهد بود؟ این مسئله‌ای است که ما باید آن را در نظر بگیریم."
 
دو ماه پیش، آسانژ برای اجتناب از استرداد به سوئد به سفارت اکوادور پناه برد. وی در سوئد به سبب سوء استفاده جنسی تحت تعقیب قرار گرفته است.
 
دیپلمات‌های اکودوری معتقدند که آسانژ در خطر انتقال از سوئد به آمریکاست؛ جایی که او ممکن است با مجازات مرگ روبه‌رو شود. حامیان آسانژ مدعی هستند که آمریکا پیشتر به خاطر انتشار اسناد دیپلماتیک آمریکا به خصوص مدارکی درباره جنگ عراق و افغانستان توسط ویکی لیکس، او را تحت تعقیب قرار داده است. آنها تمام این ماجرا را پاپوشی برای آسانژ می‌دانند. 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

آزادی بیان خوب است ولی فقط وقتی به نفع ماست.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما