خانه | خبر | اخبارجهان

حمله نيروهای حکومتی سوريه به شورشيان در حلب و دمشق

شنبه, 1391-05-14 17:43
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نيروهای حکومت سوريه با يورش به آخرين پناهگاه شورشيان در دمشق، آن‌جا را زير آتش تانک‌ها و خمپاره‌های خود گرفتند. در همين حال از حلب نيز خبر می‌رسد که شورشيان زير آتش توپخانه هستند.

به گزارش رويترز، در حين اين حملات که روز گذشته، جمعه سوم اوت (۱۳ مرداد) رخ داد، سازمان ملل متحد اعلام کرد که ارتش سوريه در حال تدارک حمله‌ای بسيار عظيم به شهر حلب است.

در همين حال خبرگزاری‌های جهان امروز از حمله شورشيان به مرکز تلويزيون دولتی سوريه در حلب خبر داده‌اند که با بمباران اين شهر توسط ارتش عقب نشسته‌اند.

اين خشونت‌ها ساعاتی پس از استعفای کوفی عنان، دبير کل سابق سازمان ملل متحد از سِمت خود به عنوان سفير بين‌المللی صلح سوريه اتفاق افتاد و نشان از اهميت تلاش‌هايی داشت که در راستای ميانجی‌گری در طول ۱۷ ماه قيام مردم سوريه عليه بشار اسد، رئيس جمهور اين کشور صورت گرفته بود.

به گفته يکی از مقامات ارشد سازمان ملل، حمله‌ بزرگ به شهر حلب قريب‌الوقوع است

به گفته يکی از مقامات ارشد سازمان ملل، حمله‌ بزرگ به شهر حلب، پايتخت اقتصادی سوريه که ارتش سوريه مدت‌ها در تدارک آن بود، قريب‌الوقوع است چرا که ارتش قوای خود را تقويت کرده است.

جنگی که تا به اين لحظه در حلب جريان دارد، بيشتر در منطقه صلاح‌الدين اين شهر متمرکز شده است که برای ارتش به منزله دروازه‌ای به کل شهر است.

پس از همزمان شدن يورش شورشيان و انفجار بمبی در دمشق، پايتخت سوريه که چهار تن کشته در ميان مقامات امنيتی ارشد حکومتی به جا گذاشت، شورشيان به طور گسترده از دمشق، پايتخت سوريه رانده شدند و عده زيادی از آن‌ها در ماه ژوئيه به حلب عزيمت کردند.

جريان يافتن جنگ‌ در اين دو شهر مهم سوريه، در سه هفته گذشته بيش از پيش بر درگيری‌ها دامن زده است.

شورشيان روز جمعه به خبرنگاران رويترز در حلب گفتند که پس از روزها مبارزه، موفق به تسخير يک مرکز پليس بزرگ شده‌اند.

به گفته ابوظاهر، فرمانده شورشيان، مبارزان شورشی چندين افسر پليس را دستگير و زندانی و سلاح‌ها و مهمات آنها را ضبط کرده‌اند.

اخباری که به واسطه ديگر شورشيان گزارش شده است حکايت از اين دارد که جنگی سهمگين در ناحيه صلاح‌الدين که به جبهه اصلی جنگ در حلب تبديل شده، در جريان است. آن‌ها آمار غيرنظاميان جان‌باخته در اين منطقه را ۲۰ تن تخمين زده‌اند.

به گفته اين شورشيان، ۵۰ تن از مبارزان نيز طی چند روز گذشته در اين منطقه کشته شده‌اند.

بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد از جريانات حلب به عنوان "اقدامات بی‌رحمانه"ای ياد کرد که می‌تواند جنايت عليه بشريت قلمداد شود. هر دو طرف جنگ در سوريه طرف مقابل را به اعدام سريع زندانيان‌شان در حلب متهم کرده‌اند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

چرا غرب به صرف یک رای بی ارزش وتوی روسیه و چین تماشاگر شده است .آیا الان زمان آن نیست کشورهای عربی و غرب با یک هجوم برق آسا کار رژیم اسد را تمام کنند و جنایت را در سوریه متوقف کنند.فردا از بی عملی خود پشیمان خواهند شد و پشیمانی سودی نخواهد داشت.

عبدالجبار العگیدی فرمانده شورای نظامی حلب در تماس تلفنی با العربیه گفت: " رژیم اسد در درگیری های حلب از جنگجویان بیگانه بویژه از ایران استفاده می کند ولی با این حال نتوانست در مقابل نیروهای ارتش آزاد کاری از پیش ببرد."

خیلی عجیب است که ما همه چیز را از قول به اصطلاح شورشیان می شنویم. بابا این مملکت تا همین حالاش، حکومتی، ارتشی، مردمی دارد. چرا آنها به مصاحبه های رادیو تلویزیونی دعوت نمیشوند. در یک رادیو تلویزیون اروپائی و امریکائی ندیدم و نشنیدم که نظر گروهای مقابل این بچه شورشی ها را هم بپرسند. از کی تا حالا امر قضاوت یکطرفه شده و حرف حقیقت را از تیراندازان انتهای کوچه ها باید روی چشم قبول کرد

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما