خانه | خبر | اخبارجهان

رئيس جمهوری مصر در کابينه جديد سوگند ياد کرد

جمعه, 1391-05-13 18:25
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمد مرسی، رئيس جمهوری مصر در جمع اعضای کابينه دولت سوگند رياست جمهوری ياد کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده‌است در کابينه جديد مصر فيلد مارشال حسين طنطاوی، فرمانده ارتش مصر به عنوان وزير دفاع حضور دارد در حالی که بسياری از وزارتخانه‌ها در اختيار اسلام‌گرايان و متحدان محمد مرسی است.

اين کابينه که روز پنج‌شنبه، دو اوت (۱۲ مرداد) يک ماه پس از انتخابات محمد مرسی به عنوان رياست جمهوری مصر تشکيل شد، گويای توازن شکننده قوا ميان رياست جمهوری و ارتش مصر است.

ارتش مصر با اين‌که کنترل کشور را به رياست جمهوری واگذار کرد، اما همچنان قدرت گسترده‌ای برای خود قائل است.

در کابينه جديد نيز ممتار السيد که در کابينه انتصابی نظامی سمت وزارت اقتصاد را در اختيار داشت، همچنان پست خود را حفظ کرده ‌است.

هشام قنديل، نخست‌وزير مصر: بايد از به‌کار بردن الفاظی چون "آن‌ها" و "ما" دست برداريم، يا اين‌که مثلأ اين "مسيحی" است يا "قبطی" يا "مسلمان" است. تمام آن چيزی که من مد نظر قرار می‌دهم مصری‌بودن و شهروند مصر بودن است

حزب آزادی و عدالت که وابسته به اخوان المسلمين مصر است پنج وزارتخانه از کابينه جديد را در اختيار گرفته است که از جمله آن‌ها می‌توان به وزارت آموزش عالی و وزارت اطلاعات اشاره کرد که بر رسانه‌ها نظارت دارد.

احمد مکی، معاون سابق قاضی دادگاه استيناف که به هنگام انحلال پارلمان مصر توسط دادگاه قانون اساسی جانب اسلام‌گرايان را گرفت که اکثريت مجلس را در اختيار داشتند، در کابينه جديد سمت وزير دادگستری را عهده‌دار شده است.

تنها دو زن که هر دو در کابينه نظامی نيز حضور داشته‌اند، ميان ۳۵ عضو کابينه جديد به چشم می‌خورند: ناديه اسکندر زخاری، به‌عنوان وزير پژوهش علمی و نجوی حسين احمد خليل، به‌عنوان وزير امور اجتماعی.

زخاری در عين حال تنها عضو اين کابينه به شمار می‌آيد که جزو اقليت قبطی‌های مسيحی مصر است. اين اقليت حدود ۱۰ درصد از جمعيت مصر را تشکيل می‌دهد.

هشام قنديل، نخست‌وزير مصر که به گفته خودش، مسلمانی عابد است و انتصاب او به اين سمت باعث وحشت متحدان سکولار مرسی در انتخابات شده است، گفت که وزرای کابينه را بر اساس شايستگی‌ها و قابليت‌هايشان انتخاب کرده است.

او در کنفرانسی مطبوعاتی اظهار داشت: "مهم‌ترين اصل و مهم‌ترين معيار برای انتخاب آن‌ها قابليت‌شان بود."

نخست‌وزير مصر افزود: "بايد از به‌کار بردن الفاظی چون «آن‌ها» و «ما» دست برداريم، يا اين‌که مثلا اين «مسيحی» است يا «قبطی» يا «مسلمان» است. تمام آن چيزی که من مد نظر قرار می‌دهم مصری‌بودن و شهروند مصر بودن است."

او گفت: "ما دولت مردم مصر هستيم و هيچ گرايش خاصی را نمايندگی نمی‌کنيم."

قنديل که از چهره‌های کمتر شناخته‌شده دولت جديد به‌شمار می‌آيد، پيش از آن‌که مرسی در هفته گذشته او را به سمت نخست‌وزيری منصوب کند، وزارت آبياری را در کابينه نظامی بر عهده داشت.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما