خانه | خبر | اخبارجهان

پانه‌تا: اسرائیل درباره حمله به ایران تصمیم نگرفته‌ است

دوشنبه, 1391-05-09 13:18
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

لئون پانه‌تا، وزير دفاع ايالات متحده گفت، گمان نمی‌کند اسرائيل تاکنون درباره حمله به ايران تصميم گرفته باشد، اما هدف از ديدار اين هفته او با رهبران اسرائيل تحکيم روابط ايالات متحده آمريکا با اين کشور است.

به گزارش نيويورک تايمز، پانه‌تا اين سخنان را روز گذشته، ۲۹ ژوئيه در حالی بيان کرد که برای سفری پنج روزه به آفريقای شمالی و خاورميانه، عازم کشور تونس بود. او روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۳۱ ژوئيه و يک آگوست) به اورشليم می‌رود تا با بنيامين نتانياهو و ايهود باراک، نخست‌وزير و وزير دفاع اسرائيل ديدار کند.

او پاسخی به اين پرسش نداد که آيا از اسرائيل خواهد خواست به ايران حمله نکند يا نه چنان‌چه پيش از اين مقامات دولت باراک اوباما، رئيس جمهوری ايالات متحده برای ماه‌ها اسرائيل را از اين کار بازداشته بودند.

پانه‌تا به جای پاسخ به اين پرسش مشورت‌های دولت اوباما به اسرائيل را مطرح کرد که چگونه برنامه هسته‌ای ايران را می‌توان متوقف کرد و در اين‌باره بايد متحد بود.

لئون پانه‌تا: ما به حق حاکميت و اختيارات آن‌ها [اسرائيل] برای تصميم‌گيری در رابطه با امنيت خودشان احترام می‌گذاريم

در هفته‌های گذشته بسياری از مقامات آمريکا از اسرائيل بازديد کرده‌اند، از جمله هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه ايالات متحده، توماس ا دانيلون، مشاور امنيت ملی، جان او. برنان، رئيس بخش ضدتروريسم و مقامات ديگری از وزارت امور خارجه، پنتاگون و کاخ سفيد.

اين سفر بلافاصله پس از سفر ميت رامنی، نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات رياست جمهوری پيش روی آمريکا انجام می‌شود در حالی که رامنی روز يکشنبه با مقامات اسرائيلی ديدار داشت.

پانه‌تا درباره اسرائيل گفت: "به نظر من آن‌ها هنوز در رابطه با ايران تصميمی نگرفته‌اند و آن‌ها همچنان حمايت‌های خود از تلاش‌های بين‌المللی برای وارد آوردن فشار به ايران ادامه خواهند داد تا ايران از تلاش برای توسعه ظرفيت‌های هسته‌ای خود دست بردارد."

او اعلام کرد، اسرائيل و جامعه جهانی در اين‌باره اتفاق نظر دارند که تحريم‌های اقتصادی عليه ايران مؤثر بوده ‌است. پانه‌تا اما حاضر نشد درباره سخنان نتانياهو به ميت رامنی مبنی بر اين که تحريم‌ها تاکنون جواب نداده‌اند، پاسخ بدهد.

او همچنين ترجيح داد پاسخی به سخنان دان سنور، يکی از مشاوران ارشد ميت رامنی ندهد که گفته بود، اگر اسرائيل به اختيار خود عليه ايران اقدام کند، آقای رامنی به اين تصميم احترام خواهد گذاشت.

او گفت: "من درگير اين بازی‌ها که به آن‌چه کانديداها می‌گويند پاسخ بدهم، نمی‌شوم. من به‌عنوان وزير دفاع مسئوليت دفاع از امنيت کشورمان را دارم و از اين رو مجبورم که حمايت هر دو طرف، دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان را داشته باشم."

پانه‌تا اما "حق اسرائيل" مبنی بر اقدام انفرادی را تأييد کرد و گفت: "ما به حق حاکميت و اختيارات آن‌ها برای تصميم‌گيری در رابطه با امنيت خودشان احترام می‌گذاريم."

 

"حمله به حلب ميخی‌ بر تابوت اسد است"

بخشی از سخنان روز گذشته پانه‌تا درباره رويداد‌های سوريه بود. او به خبرنگاران گفت، هليکوپترهای آتشبار ارتش سوريه به مناطق غيرنظامی شهر حلب حمله کرده‌اند و اين "نمونه تراژيک ديگری از خشونت عريانی است که حکومت اسد عليه مردم خود مرتکب می‌شود."

پانه‌تا همچنين گفت، حمله به حلب در حکم "ميخی بر تابوت اسد" خواهد بود.

او گفت، ايالات متحده با کشورهای منطقه همکاری خواهد کرد تا ذخاير گسترده سلاح‌های شيميايی و بيولوژيک سوريه به مخاطره نيفتد.

اين عضو دولت اوباما گفت که آمريکا کمک مستقيم نظامی به اپوزيسيون سوريه نمی‌کند.

پانه‌تا در تونس با منصف مرزوقی و حمادی جبلی، رئيس‌جمهور و نخست‌وزير اين کشور ديدار می‌کند. او همچنين سفری نيز به مصر و اردن خواهد داشت.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

پانه‌تا اما "حق اسرائيل" مبنی بر اقدام انفرادی را تأييد کرد و گفت: "ما به حق حاکميت و اختيارات آن‌ها برای تصميم‌گيری در رابطه با امنيت خودشان احترام می‌گذاريم."
«اين عضو دولت اوباما گفت که آمريکا کمک مستقيم نظامی به اپوزيسيون سوريه نمی‌کند.»
دو جمله بالا نشان از دخالت مستقیم دولت امریکا و سازمان CIA در امور سوریه و ایران است و چه خوب است که اقای پا نه تا به حق حاکميت ایرانیان برای تصميم‌گيری در رابطه با امنيت خودشان هم احترام بگذاند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما