خانه | خبر | اخبارجهان

"در رويدادهای روز چهارشنبه سوريه ۲۰۰ نفر کشته شده‌اند"

پنجشنبه, 1391-04-29 13:10
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بر اساس آمار يک سازمان غيردولتی، در خشونت‌های روز گذشته سوريه بيش از ۲۰۰ نفر کشته شده‌اند که ۳۸ نفر از آنان در دمشق بوده‌اند.

خبرگزاری فرانسه امروز، پنج‌شنبه ۲۹ تيرماه (۱۹ ژوئيه) گزارش داد ديده‌بان حقوق بشر سوريه که مقر آن در بريتانياست گفته است روز گذشته، دست‌کم ۲۱۴ نفر که ۱۲۴ نفر آنان غيرنظامی، ۶۲ نفر سرباز ارتش و ۲۸ نفر از شورشيان بودند، در زندان‌ها و يا درگيری‌ها در شهرهای مختلف سوريه جان خود را از دست داده‌اند.

اين آمار شامل سه مقام بلندپايه حکومت سوريه که در بمب‌گذاری روز گذشته در ساختمان امنيت ملی اين کشور در دمشق کشته شدند نمی‌شود.

در انفجار روز گذشته در دمشق، داوود راجحه وزير دفاع، آصف شوکت همسر خواهر بشار اسد و معاون وزير دفاع و رئيس ستاد نيروهای مسلح و همچنين حسن ترکمانی رئيس کميته بحران سوريه کشته شدند.

بيشترين تعداد کشته‌شدگان روز گذشته در اطراف دمشق اعلام شده است که در آن ۷۶ نفر، از جمله ۲۸ غيرنظامی و ۱۰ شورشی جان خود را از دست دادند.

يکی از مخالفان حکومت سوريه: بر اساس اطلاعاتی که ما به‌دست آورده‌ايم بشار اسد هم اکنون در قصر خود در لاذقيه به‌سر می‌برد و احتمالأ روزهای بيشتری در آن‌جا خواهد ماند

قربانيان دمشق بر اثر تيراندازی و بمباران محله قدوم در شرق، کفر سوسه در جنوب غربی و قدم در جنوب، و همچنين بر اثر شليک تک‌تيراندازان در نبردهای رکن‌الدين در شمال و حجرالاسود در جنوب پايتخت کشته شدند.

نيروهای شورشی مخالف حکومت سوريه روز دوشنبه اعلام کردند که "نبرد برای آزادی دمشق" را آغاز کرده‌اند. برای نخستين بار پس از ماه‌ها اعتراضات مردمی هلی‌کوپترهای مجهز به مسلسل به پايتخت وارد شدند.

پس از سوء قصد روز گذشته در دمشق و کشته شدن سه مقام بلندپايه حکومت سوريه، بشار اسد، رئيس‌جمهور اين کشور هنوز ديده نشده است.

شبکه خبری بی‌اف‌ام تی‌وی فرانسه گفته است بشار اسد دمشق را ترک کرده و به لاذقيه در کناره مديترانه‌ای اين کشور رفته است اما معلوم نيست که وی پيش از سوء قصد ديروز از دمشق خارج شده و يا پس از آن.

يکی از مخالفان به رويترز گفته است: "بر اساس اطلاعاتی که ما به‌دست آورده‌ايم او اکنون در قصر خود در لاذقيه به‌سر می‌بردو احتمالأ روزهای بيشتری در آن‌جا خواهد ماند."

پس از کشته شدن سه مقام بلندپايه‌ی سوری، رهبران اروپا از روسيه و چين خواستند، با تصويب قطعنامه‌ عليه سوريه و انتقال مسالمت‌آميز قدرت در اين کشور موافقت کنند.

روز گذشته قرار بود شورای امنيت سازمان ملل در مورد تصويب قطعنامه‌‌ای عليه سوريه تصميم‌گيری کند اما گفته می‌شود به تقاضای کوفی عنان، نماينده سازمان ملل برای حل بحران سوريه اين تصميم‌گيری يک روز به عقب افتاد و اين مهم امروز انجام خواهد شد.

اعتراضات مردمی پس از گذشت ماه‌ها سرکوب‌ توسط حکومت سوريه اکنون به جنگی تمام‌عيار و خونين تبديل شده است که صليب سرخ جهانی از آن به‌عنوان "جنگ داخلی" ياد کرده است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما