خانه | خبر | اخبارجهان

با تشکيل جلسه مجلس مصر تنش قدرت در اين کشور بالا گرفت

سه شنبه, 1391-04-20 16:48
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در حالی که دادگاه عالی قانون اساسی مصر فرمان تازه محمد مرسی، رئيس‌جمهور اين کشور را در مورد بازگشايی پارلمان رد کرد و شورای عالی نظاميان مصر نيز مجلس را منحل‌شده خواند، مجلس اين کشور امروز تشکيل جلسه داد.

به گزارش رويترز، امروز سه‌شنبه ۲۰ تيرماه (۱۰ ژوئيه) با تشکيل جلسه مجلس مصر بحران سياسی قدرت در اين کشور وارد مرحله پيچيده‌تری شد.

خردادماه سال جاری دادگاه عالی مصر با رسيدگی به شکايت چند تن از نامزدهای مستقل در انتخابات پارلمانی اين کشور، نحوه برگزاری اين انتخابات را که در آن نيروهای اسلام‌گرا پيروز شده بودند، مغاير با قوانين انتخاباتی و عادلانه بودن آن دانست و نتيجه انتخابات پارلمان را غيرقابل قبول خواند. اين دادگاه بر همين اساس مجلس مصر را منحل کرد.

اسلام‌گرايان اين اقدام را نوعی کودتا خواندند تا اين‌که پس از موفقيت محمد مرسی، نامزد آن‌ها در انتخابات رياست جمهوری اين کشور، روز يکشنبه ۱۸ تير مرسی در نخستين اقدام خود در پست رياست‌ جمهوری مصر حکم انحلال پارلمان اين کشور را لغو کرد.

دادگاه عالی قانون اساسی مصر با تشکيل جلسه فوری اعلام کرد اين دادگاه حق ندارد بر خلاف فرمان رئيس دولت عمل کند اما در همين حال تأکيد نمود که در مورد به چالش کشيدن قانون اساسی توسط تصميم رئيس‌جمهور فرجام‌خواهی می‌کند

در پی آن دادگاه عالی قانون اساسی مصر فرمان تازه محمد مرسی را در مورد بازگشايی پارلمان رد کرد و گفت پارلمان همچنان منحل خواهد ماند.

شورای عالی نظاميان مصر نيز در بيانيه‌ای اعلام کرد که پارلمان مصر بر اساس رأی دادگاه عالی قانون اساسی منحل شده است.

با اين حال امروز در زمان هميشگی گشايش مجلس اين کشور، جلسه آن برگزار شد.

سعد الکتاتنی، به‌عنوان رئيس جديد مجلس مصر از سوی اخوان المسلمين به نمايندگان برگزيده شده اعلام کرد: "از شما دعوت می‌کنم بر اساس حکم رئيس‌جمهور گرد هم آييد."

الکتاتنی تأکيد کرد که "حکم رئيس‌جمهور تصميم دادگاه را نقض نمی‌کند."

دادگاه عالی قانون اساسی مصر نيز امروز صبح جلسه فوری تشکيل داد و اعلام کرد اين دادگاه حق ندارد بر خلاف فرمان رئيس دولت عمل کند اما در همين حال تأکيد نمود که در مورد به چالش کشيدن قانون اساسی توسط تصميم رئيس‌جمهور فرجام‌خواهی می‌کند.

مجلس مصر در حالی امروز تشکيل جلسه داد که ارتش اين کشور هيچ مانعی در اين راه ايجاد نکرد.

تصميم محمد مرسی در مورد لغو حکم انحلال مجلس موجب ايجاد تنش ميان اخوان المسلمين و گروه‌های سياسی ديگر، از جمله ليبرال‌ها نيز شده است.

آن‌ها اين اقدام را در جهت قبضه کردن حکومت توسط اسلام‌گرايان می‌دانند.

اين در حالی است که سعد الکتاتنی گفت: "ما همچنان به قوه قضائيه احترام قائل هستيم و امروز تنها در مورد چگونگی اجرای تصميم دادگاه صحبت خواهيم کرد."

دقايقی پيش از برگزاری جلسه مجلس مصر، آمريکا از بازيگران سياسی اين کشور خواست تا برای کاهش تنش سياسی موجود راه گفت‌وگو را برگزينند.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا که در چارچوب سفر خود به آسيای شرقی در هانوی به‌سر می‌برد در اين رابطه گفت: "ما به‌شدت خواهان گفت‌وگو و تلاش هماهنگ از سوی همه برای حل مشکلاتی هستيم که قابل درک‌اند اما برای جلوگيری از ايجاد مانع بر سر راه انتقال قدرت بايد حل شوند."

کلينتون افزود: "مصری‌ها بايد به آن‌چه که برايش جنگيدند و برگزيدند دست يابند و دولت انتخابی خود را تشکيل دهند."

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما