خانه | خبر | اخبارجهان

ونزوئلا با کمک ایران هواپیمای بدون سرنشین می‌سازد

جمعه, 1391-03-26 16:01
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

هوگو چاوز، رئيس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد کشورش در راستای همکاری‌های نظامی با ايران و ديگر متحدانش هواپيمای بدون سرنشين می‌سازد.

رويترز به نقل از رسانه‌های اسپانيايی‌زبان گزارش داده‌ است، چاوز چهارشنبه شب، ۲۴ خرداد (۱۳ ژوئن) در جريان يک سخنرانی برای افسران ارتش که از تلويزيون پخش می‌شد، اظهار داشت: "البته که ما چنين کاری می‌کنيم و حق آن را هم داريم. ما يک کشور آزاد و مستقل هستيم."

به گفته چاوز، اين هواپيمای بدون سرنشين فقط يک دوربين حمله می‌کند و صرفأ با اهداف دفاعی ساخته می‌شود. او اظهار داشت: "ما هيچ برنامه‌ای برای آسيب رساندن به هيچ کسی نداريم."

چاوز در ادامه گفت: "ما اين کار را با کمک کشورهای مختلفی انجام می‌دهيم از جمله چين، روسيه، ايران و ديگر کشورهای متحد."

در طول گزارش مفصلی که در اين‌باره پخش شد چاوز از طريق ارتباطات ماهواره‌ای با يکی از افسر ارتش ونزوئلا در کارخانه دوتی کاويم که سازنده تسليحات نظامی است صحبت کرد.

بازرسان آمريکا مشغول تحقيق درباره ساختن هواپيماهای بدون سرنشين در ونزوئلا هستند. آن‌ها می‌خواهند بفهمند که ونزوئلا در اين‌باره از ايران چه کمک‌هايی گرفته ‌است

اين افسر کنار يک هواپيمای بدون سرنشين کوچک ايستاده بود که نام هارپی – ۰۰۱ را بر خود داشت. او گفت که اين هواپيما می‌تواند در ارتفاع ۱۰ هزار پايی و به مدت ۹۰ دقيقه پرواز کند. همچنين ونزوئلا تاکنون سه نمونه از آن را توليد کرده ‎است.

او افزود: "اين هواپيماها در داخل کشور توسط مهندسان ارتش ساخته شده‌اند که دوره‌ای را در کشور برادر، جمهوری ايران گذرانده‌اند."

خبر ساخت اين هواپيما در ونزوئلا می‌تواند نگرانی‌هايی را در ميان مقامات دولت آمريکا به‌وجود بياورد. چاوز از رهبران ضدآمريکايی آمريکای لاتين محسوب می‌شود و در حالی که آمريکا کشور ايران را تحت تحريم‌های شديد قرار داده ‌است، ونزوئلا اما روابط خود را با ايران گسترده‌تر کرده ‌است.

يکی از رسانه‌های اسپانيايی گزارش داده ‌است که بازرسان ايالات متحده مشغول تحقيق درباره ساختن هواپيماهای بدون سرنشين در ونزوئلا هستند. آن‌ها می‌خواهند بفهمند که ونزوئلا در اين‌باره از ايران چه کمک‌هايی گرفته ‌است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما