خانه | خبر | اخبارجهان

ديدار عنان با اسد، اخراج سفيران سوريه از غرب

سه شنبه, 1391-03-09 20:27
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کوفی عنان، سفير ويژه سازمان ملل متحد در ديدار با بشار اسد، رئيس جمهور سوريه از "نگرانی عميق جامعه جهانی" نسبت به رخدادهای اين کشور سخن گفت. هم‌زمان دولت‌های غربی سفرای سوريه را در اعتراض به کشتار غيرنظاميان در شهرک حوله از کشور خود اخراج کردند.

به گزارش رويترز، دولت‌های فرانسه، بريتانيا، کانادا، آلمان، ايتاليا، اسپانيا و استراليا امروز، ۲۹ ماه مه (نهم خرداد) اعلام کردند، در اقدامی هماهنگ با ايالات متحده سفرای سوريه را از پايتخت‌های خود اخراج کرده‌اند. آن‌ها همچنين بر انزوای ديپلماتيک بشار اسد تأکيد کردند.

کشتار غيرنظاميان در شهرک حوله سوريه يکی از فاجعه‌آميزترين رويدادها در سوريه از آغاز قيام مردم اين کشور عليه حکومت بشار اسد است. در اين حادثه ۱۰۸ تن کشته شدند که بسياری از آنان کودک بودند.

اين حادثه با واکنش شديد جامعه جهانی روبه‌رو شد و بسياری از دولت‌ها حکومت بشار اسد را عامل آن دانستند.

وزير امور خارجه فرانسه امروز به نشريه لوموند گفت: "بشار اسد قاتل مردمان خود است. او بايد از قدرت کناره‌گيری کند. هرچه زودتر، بهتر."

باب کار، همتای استراليايی او نيز در اين‌باره اظهار داشت: "کشتار بيش از ۱۰۰ مرد و زن و کودک در حوله يک جنايت مخوف و وحشيانه بود."

کوفی عنان به اسد گفته ‌است که جامعه جهانی نگرانی عميقی نسبت به خشونت‌ها در سوريه دارد

دولت بشار اسد شب گذشته بار ديگر نقش خود در اين رويداد را رد کرد و اعلام داشت که آن منطقه را به هيچ‌وجه زير آتش سنگين نگرفته ‌است. حکومت سوريه اين رويداد را به تروريست‌ها و مخالفان خود نسبت می‌دهد و بر اين نظر خود پافشاری می‌کند.

کشورهای غربی که خواهان برکناری بشار اسد از قدرت شده‌اند، در پی کشتار حوله از روسيه، متحد اصلی بشار اسد خواسته‌اند که دمشق را تحت فشار بگذارد. آن‌ها اميدوارند که جامعه جهانی دست به اقدامات مؤثرتری عليه سوريه بزند.

کوفی عنان با پشتيبانی سازمان ملل و اتحاديه عرب طرح صلحی را به‌منظور پايان خشونت‌ها در سوريه تدارک ديده ‌است که از اواسط ماه آوريل به اجرا گذاشته شد، اما اين طرح هيچگاه نتوانست باعث توقف خشونت‌ها در اين کشور بشود.

احمد فاوزی، سخنگوی کوفی عنان دو ساعت پس از ديدار عنان و اسد اطلاعيه‌ای منتشر کرد که توضيحاتی درباره اين ديدار می‌داد.

بر اساس اين اطلاعيه، کوفی عنان به اسد گفته ‌است که جامعه جهانی نگرانی عميقی نسبت به خشونت‌ها در سوريه دارد.

در اين اطلاعيه آمده‌است: "او [کوفی عنان] با صراحت نظرات خود را به رئيس جمهور اسد انتقال داده و گفته ‌است طرح شش ماده‌ای صلح بدون اقدامات جدی برای پايان دادن به خشونت‌ها و آزاد کردن زندانيان موفق نخواهد بود. او همچنين بر اهميت اجرای کامل اين طرح تأکيد کرده ‌است."

بر اساس برآوردها بيش از ۱۰ هزار تن در جريان قيام مردم سوريه عليه حکومت خود از ۱۵ ماه قبل به اين سو کشته شده‌اند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ماموريت عنان فقط باعث گستاخ تر شد اسد و پشتبانش جمهوري اسلامي و مرگ هزاران کودک ومردم عادي سوريه شد. آقاي عنان ماموريت شما شکست خورده است !.....

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما