خانه | خبر | اخبارجهان

حمله به ستاد انتخاباتی احمد شفيق در مصر

سه شنبه, 1391-03-09 15:43
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مقامات امنيتی مصر و شاهدان از حمله صدها تن از مخالفان احمد شفيق، کانديدای رياست جمهوری مصر به ستاد انتخاباتی او و به آتش کشيدن آن خبر دادند.

به گزارش رسانه‌های جهانی، اين حملات دوشنبه شب، ۲۸ ماه مه (هشتم خرداد) ساعاتی پس از آن رخ داد که کميسيون انتخابات کشور مصر اعلام کرد احمد شفيق، آخرين نخست‌وزير رژيم حسنی مبارک به همراه محمد مرسی، کانديدای اخوان المسلمين به دور دوم انتخابات رياست جمهوری اين کشور راه يافته‌اند.

در پی اين خبر، مخالفان شفيق با هجوم به ستاد انتخاباتی او در قاهره، پايتخت مصر شيشه‌ها را شکستند، بيلبوردها و پرچم‌های تبليغاتی را از ديوارها کندند، پوسترها را پاره کردند و در نهايت نيز ساختمان را به آتش کشيدند.

اين رويداد نشان از بالاگرفتن تنش‌ها در مصر دارد، کشوری که پس از سال‌ها حکومت حسنی مبارک سرانجام با سرنگونی او توانست انتخابات آزاد را تجربه کند.

در اين دوره انتخابات رياست جمهوری مصر ۱۰ کانديدا به رقابت با يکديگر پرداختند، اما کمتر کسی پيش‌بينی می‌کرد نام شفيق و مرسی به‌عنوان چهره‌های پيروز در دور نخست انتخابات از صندوق‌های رأی بيرون بيايد.

 

روز گذشته هزاران تن ديگر از مصريان در ميدان التحرير قاهره تجمعی را برپا کردند در حالی که بسياری از آنان هم عليه محمد مرسی شعار می‌دادند و هم عليه احمد شفيق

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 پيش از اين، گمانه‌زنی‌ها از شانس بالای عبدالمنعم ابوفتوح، اسلام‌گرای ميانه‌رو و از رهبران سابق اخوان المسلمين و عمر موسی، دبيرکل سابق اتحاديه عرب در اين انتخابات حکايت داشت و از اين‌رو نتايج دور نخست انتخابات تا حدی همه معادله‌ها را به هم زد.

انقلابيون مصر، احمد شفيق را به‌عنوان چهره وابسته به رژيم سابق اين کشور می‌دانند و از خطر بازگشت مصر به شرايط دوران حسنی مبارک سخن می‌گويند.

در برابر، مخالفان اخوان المسلمين نيز معتقدند که با پيروزی محمد مرسی در انتخابات، خطر اسلام‌گرايی افراطی مصر را تهديد می‌کند.

شب گذشته به فاصله کوتاهی از حمله به ستاد انتخاباتی احمد شفيق، صدها تن از حاميان اين کانديدا در حالی که تصاوير احمد شفيق را در دست داشتند و شعارهايی عليه اخوان المسلمين سرمی‌دادند در محل حادثه تجمع کردند.

به‌گفته برخی ناظران اين اتفاقات شايد نشان از دو قطبی شدن فضای سياسی مصر پس از دور نخست انتخابات رياست جمهوری اين کشور داشته باشد، به‌ويژه از آن جهت که حزب سلفی النور نيز حمايت خود را از محمد مرسی، کانديدای اخوان المسلمين برای دور دوم انتخابات اعلام کرده‌ است، اما به نظر می‌رسد فضای سياسی مصر بسيار پيچيده‌تر از اين باشد.

روز گذشته هزاران تن ديگر از مصريان در ميدان التحرير قاهره تجمعی را برپا کردند در حالی که بسياری از آنان هم عليه محمد مرسی شعار می‌دادند و هم عليه احمد شفيق. آنها می‌گفتند اجازه نخواهند داد که بر مصر دوباره يک حزب حکومت کند و شعار "آزادی، آزادی" سرمی‌دادند.

کميسيون انتخابات مصر ديروز اعلام کرد محمد مرسی با ۵.۸ ميليون رأی (۲۵ درصد آرا) و شفيق با ۵.۵ ميليون رأی (۲۴ درصد آرا) در دور نخست انتخابات رياست جمهوری اين کشور پيروز شده‌اند. ميزان مشارکت مردم نيز در حدود ۵۰ درصد اعلام شد.

دور دوم اين انتخابات در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن برگزار می‌شود.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

اين مردم به علت سالها ديکتاتوري ، دموکراسي را نميدانند که انتخابات واقعي ملاک است و بقيه احزاب ضمن نظارت برعملکرد حزب برنده انتخابات ، چهار سال فرصت دارند تا در انتخابات بعدي پيروز شوند.
البته در مصر نقش گروههاي تندرو القاعده و جمهوري اسلامي در مشوش کردن جامعه را نبايد نديده گرفت.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما