خانه | خبر | اخبارجهان

نبيل رجب، فعال حقوق بشر در بحرين آزاد شد

دوشنبه, 1391-03-08 19:18
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نبيل رجب از مخالفان برجسته حکومت بحرين و رئيس مرکز حقوق بشر در اين کشور که سه هفته پيش بازداشت شده بود، با قيد وثيقه آزاد شد.

به گزارش آسوشيتدپرس، اين فعال سياسی ، امروز، ۲۸ ماه مه (هشتم خرداد ماه) با پرداخت وثيقه‌ای به مبلغ ۳۰۰ دينار (معادل ۸۰۰ دلار) آزاد شد، در حالی که يکی از شروط آزادی او عدم خروج از کشور بوده‌ است.

نبيل رجب روز پنجم ماه مه در رابطه با اعتراضات ضد حکومتی در بحرين بازداشت شد، اما اين اقدام اعتراضات شديد نهادهای بين‌المللی را در پی داشت.

اتهام نبيل رجب استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای توهين به دولتمردان بحرين و تشويق معترضان به شرکت در تجمع‌های اعتراضی عنوان شده‌ است و دادگاه بعدی او نيز در روز ۱۷ ژوئن برگزار خواهد شد.

روز گذشته ۲۱ تن از مخالفان در دادگاهی نظامی در بحرين محاکمه شدند که در بين آنان عبدالهادی خواجه، فعال حقوق بشر نيز حضور داشت

جامعه شيعه بحرين که اکثريت جمعيت اين کشور را تشکيل می‌دهد بيش از ۱۵ ماه قبل با الهام گرفتن از بهار عربی، قيامی را با هدف سرنگون ساختن حکومت همه‌جانبه حاکمان سنی مذهب بحرين آغاز کرد و از آن تاريخ تاکنون، دست‌کم ۵۰ نفر در ناآرامی‌های اين کشور جان باخته‌اند.

حکومت بحرين برای مقابله با اين قيام به بازداشت گسترده مخالفان روی آورده ‌است و به همگی آنان اتهاماتی نظير "تلاش برای سرنگونی حکومت" نسبت می‌دهد.

روز گذشته ۲۱ تن از مخالفان در دادگاهی نظامی در بحرين محاکمه شدند که در بين آنان عبدالهادی خواجه، فعال حقوق بشر نيز حضور داشت.

خواجه پيش از اين در اعتراض به دادگاه نظامی، اعتصاب غذايی طولانی‌مدت کرده بود که همين امر باعث شد در دادگاه ديروز با ويلچر حاضر بشود.

اين در حالی است که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت بحرين خواسته است تمام زندانيان سياسی در اين کشور را آزاد کند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما