خانه | خبر | اخبارجهان

حکومت سوريه و مخالفان آن به نقض حقوق بشر متهم شدند

پنجشنبه, 1391-03-04 19:23
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بازرسان سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی نيروهای حکومت سوريه و مخالفان مسلح آن را به نقض گسترده حقوق بشر و مواردی چون کشتار کودکان و اعدام اسرا متهم کردند.

در اين گزارش که امروز، چهارم خرداد (۲۴ ماه مه) منتشر شده، آمده ‌است بيشتر جرائمی را که از ماه مارس تاکنون رخ داده‌، نيروهای ارتش سوريه و دستگاه‌های اطلاعاتی اين کشور مرتکب شده‌اند، از قبيل بمباران مناطق مسکونی و اعدام.

در برابر، شورشيان مسلح نيز سربازان اسيرشده و هواداران حکومت را شکنجه و اعدام کرده‌اند و در مواردی هم آشکارا اقدام به ربودن غيرنظاميان کرده‌اند که هدف از اين کار معاوضه زندانيان خود با زندانيان رژيم بشار اسد بوده ‌است.

بر اساس اين گزارش، قوای حکومتی سوريه با حمله به تجمعات مخالفان و بمباران شهرک‌ها و روستاها، کودکان بسياری را به قتل رسانده يا مجروح کرده ‌است.

محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهوری ايران امروز از بشار اسد دعوت کرد تا در شهريورماه آينده در نشست سران جنبش عدم تعهد در تهران شرکت کند

گروه بازرسان سازمان ملل که سرپرستی آن را پائولو پينهريو از برزيل بر عهده داشته‌ است، اجازه ورود به سوريه را پيدا نکردند و از اين رو گزارش آنان بر اساس مصاحبه با قربانيان و شاهدان اين حوادث بوده ‌است که تعداد آن‌ها بالغ بر ۲۰۰ مورد می‌شود.

آن‌ها در گزارش خود خواسته‌اند که مورد سوريه به دادگاه جنايی بين‌المللی ارجاع داده شود.

از سوی ديگر، خبرگزاری فرانسه اعلام کرد بشار اسد، رئيس جمهوری سوريه امروز به‌هنگام ملاقات با يک مقام ايرانی گفته است سوريه قادر است از بحران خارج شود.

وی که همه مخالفان خود را بار ديگر "تروريست" ناميد گفت: "سوريه بر فشارها و تهديدهايی که سال‌ها از آن رنج می‌برد غلبه خواهد کرد."

اسد افزود: "سوريه قادر خواهد بود با مقاومت مردم خود و تعهد به اتحاد و استقلال خود از اين بحران خارج شود."

محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهوری ايران امروز از بشار اسد دعوت کرد تا در شهريورماه آينده در نشست سران جنبش عدم تعهد در تهران شرکت کند. ايران نزديک‌ترين متحد حکومت سوريه در منطقه است.

خبرگزاری فرانسه همچنين خبر داد که برهان غليون، رئيس شورای ملی سوريه، نيروی اصلی مخالف حکومت بشار اسد از سمت خود استعفا داده است.

شورای ملی سوريه استعفای برهان غليون را پذيرفت و از وی خواست که تا انتخابات آينده اين شورا در سمت خود باقی بماند

غليون که مسئوليتش در رهبری شورای ملی سوريه روز سه‌شنبه ۲۶ ارديبهشت‌ماه (۱۵ ماه مه) تمديد شده بود پيش از اين اعلام کرده بود همين‌که فرد جايگزينی انتخاب شود او استعفا خواهد کرد.

وی به‌دليل اختلافات موجود در شورای ملی سوريه استعفا داده است.

در همين حال شورای ملی سوريه نيز استعفای برهان غليون را پذيرفت و از وی خواست که تا انتخابات اين شورا در روزهای ۲۰ و ۲۱ خردادماه جاری (۹ و ۱۰ ژوئن) در سمت خود باقی بماند.

همچنين ديده‌بان حقوق بشر سوريه از کشته شدن دست‌کم ۱۳ نفر ديگر در خشونت‌های امروز اين کشور خبر داد.

بنا به اين گزارش نيروهای حکومتی در منطقه ادلب چهار نفر از دستگيرشدگان در خانه‌های خود را اعدام کردند و چهار شورشی ديگر در درگيری مخالفان و سربازان حکومت کشته شدند.

ارتش سوريه امروز به بمباران رستان در اطراف حمص ادامه داد. خمپاره‌های شليک‌شده به يک نانوايی در اين شهر اثابت کرد و جان دست‌کم سه نفر را گرفت.

در منطقه ديرالزور يک مرد توسط نيروهای حکومتی و يک سرباز در درگيری‌ها کشته شدند.

هم‌اکنون شماری از مأموران سازمان ملل متحد برای انجام نظارت بر اجرای آتش‌بس ميان حکومت سوريه و مخالفان، در اين کشور به‌سرمی‌برند که قرار است تعداد آن‌ها به ۳۰۰ تن برسد.

از حدود شش هفته قبل طرح سازمان ملل متحد برای آتش‌بس در سوريه به اجرا گذاشته شده ‌است، اما همچنان جنگ و کشتار در آن‌جا ادامه دارد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما