خانه | خبر | اخبارجهان

انتقاد رهبر حزب کارگر اسرائیل از موضع نتانیاهو درباره ایران

یکشنبه, 1391-02-17 18:08
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شلی یاخیموویچ، رهبر حزب کارگر اسرائیل از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور به خاطر "موضع‌گیری خشونت‌طلبانه" علیه برنامه هسته‌ای ایران انتقاد کرد. او همچنین اظهار داشت که تهدیدهای هسته‌ای نباید به موضوع اصلی انتخابات پارلمانی این کشور تبدیل شود.

 
به گزارش رویترز، یاخیموویچ که یکی از رقبای اصلی نتانیاهو در این انتخابات به شمار می‌آید، روز شنبه، ۱۶ اردیبهشت (پنجم ماه مه) در مصاحبه‌ با شبکه دو تلویزیون اسرائیل گفت: "اینکه موضوع دفاع در مقابل ایران را به مهم‌ترین مسئله اسرائیل تبدیل کنیم، بزرگ‌ترین اشتباه است."
 
او برنامه اتمی ایران را "مشکل کل جهان" نامید و اضافه کرد: "اینکه ما این مسئله را تنها به مسئله خودمان تبدیل کنیم و از همه جهان جلو‌تر گام برداریم، کار اشتباهی است."
 
نتانیاهو معتقد است تحریم‌هایی که علیه ایران وضع شده، به‌قدر کفایت نیرومند نیست و حتی احتمال دارد که فرصت کافی را برای ورود ایران به "مرحله مصونیت" ایجاد کند و در آن شرایط دیگر متوقف ساختن برنامه هسته‌ای این کشور غیرممکن خواهد بود
 
یاخیموویچ با موضع واشنگتن در این خصوص موافق است که تحریم‌های اقتصادی و دیپلماسی را نسبت به اقدام‌های نظامی در رابطه با متوقف ساختن برنامه‌ ساخت سلاح هسته‌ای در ایران در اولویت قرار می‌دهد.
 
نتانیاهو نسبت به مذاکرات اخیر قدرت‌های جهان با ایران خوش‌بین نیست و احتمال اندکی می‌دهد که این مذاکرات به نتیجه‌ای مثبت بیانجامد.
 
او معتقد است تحریم‌هایی که علیه ایران وضع شده، به‌قدر کفایت نیرومند نیست و حتی احتمال دارد که فرصت کافی را برای ورود ایران به "مرحله مصونیت" ایجاد کند و در آن شرایط دیگر متوقف ساختن برنامه هسته‌ای این کشور غیرممکن خواهد بود.
 
اسرائیل که خود به داشتن تنها زرادخانه اتمی منطقه معروف است، از مدت‌ها قبل  حمله به ایران را برای جلوگیری از دست‌یابی این کشور به سلاح‌های هسته‌ای ضروری می‌داند. اسرائیل برنامه هسته‌ای ایران را تهدیدی برای موجودیت خود به شمار می‌آورد اما حکومت ایران ادعا می‌کند که برنامه هسته‌ای این کشور اهدافی صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.
 
پیش از یاخیموویچ، چند تن از رئیسان سابق سازمان امنیت اسرائیل نیز از موضع جنگ‌طلبانه نتانیاهو در مورد ایران انتقاد کرده بودند. یووال دیسکین، رئیس سابق سازمان امنیت داخلی اسرائیل، نتانیاهو و ایهود باراک، وزیر دفاع این کشور را به خاطر سیاست‌های‌شان در مورد ایران سرزنش کرده بود.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما