خانه | خبر | اخبارجهان

کره شمالی سوخت‌رسانی به موشک دوربُرد خود را آغاز کرد

چهارشنبه, 1391-01-23 15:13
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کره شمالی اعتراض‌های جامعه‌ جهانی را درباره‌ برنامه پرتاب موشک دوربرد خود نپذيرفت و اعلام کرد که سوخت‌رسانی به موشک دوربرد آغاز شده است و اين موشک از روز پنج‌شنبه آماده پرواز خواهد بود.

رويترز امروز، چهارشنبه ۲۳ فروردين گزارش داده ‌است که اگر همه چيز طبق برنامه پيش برود، عمليات پرتاب اين موشک در سه مرحله و ابتدا بر فراز دريايی که شبه‌جزيره کره را از چين جدا می‌کند صورت خواهد گرفت، سپس ماهواره‌ای روی مدار قرار می‌گيرد و در مرحله سوم، موشک بر فراز آب‌های مجاور کشور فيليپين به پرواز درخواهد آمد.

غرب و کشورهای همسايه کره شمالی معتقدند که اين کشور در واقع قصد دارد که به‌طور مخفيانه موشک بالستيک خود را آزمايش ‌کند.

قدرت‌های منطقه در عين حال ابراز نگرانی کرده‌اند که اين عمليات مقدمه‌ای برای آزمايش هسته‌ای ديگری باشد، به مانند آن‌چه که دولت منزوی اين کشور در سال ۲۰۰۹ انجام داده بود.

رئيس مرکز کنترل ماهواره در کميته تکنولوژی فضايی کره شمالی: واقعأ برای ما مهم نيست که خارجی‌ها چه فکر می‌کنند. اين اقدام برای توسعه اقتصاد ملی‌ ما حياتی است

پائک چانگ هو، رئيس مرکز کنترل ماهواره در کميته تکنولوژی فضايی کره در اين‌باره اظهار داشت: "واقعأ برای ما مهم نيست که خارجی‌ها چه فکر می‌کنند. اين اقدام برای توسعه اقتصاد ملی‌ ما حياتی است."

پس از انجام عمليات سوخت‌رسانی مجدد به موشک بايد موادی شيميايی را به آن تزريق کنند که اين مواد در عين حال باعث زنگ زدن فلز می‌شوند. اين به آن معناست که عمليات پرتاب موشک می‌تواند همين فردا (پنج‌شنبه) انجام شود.

دولت پيونگ‌يانگ پيش‌تر نيز اين پنج‌شنبه را در شمار پنج روزی مطرح کرده بود که احتمال پرتاب اين موشک وجود دارد.

طبق اخبار هواشناسی تلويزيون ژاپن، شرايط آب و هوايی شبه‌جزيره کره نيز در روزهای پنج‌شنبه و شنبه برای پرتاب موشک مساعد خواهد بود.

 

هشدار کلينتون به کره شمالی

 

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه ايالات متحده روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۲ فروردين) هشدار داد که تاريخ شاهد تحريک‌های بيشتر کره شمالی خواهد بود که با پرتاب اين موشک صورت می‌گيرد.

به باور کلينتون، دولت منزوی کره شمالی از ايجاد روابط نزديک با دنيای خارج بيم دارد.

کلينتون در سخنرانی ديروز خود که حول موضوع سياست‌های آمريکا در مورد کشورهای آسيايی مجاور اقيانوس آرام صورت گرفت، از دولت چين خواست از اقداماتی که برای ايجاد امنيت در اين منطقه انجام می‌شود، استقبال کند و خود نيز در آن‌ها مشارکت بيشتری داشته باشد.

پرتاب موشک دوربرد Unha-۳ به‌منزله ناديده گرفتن تحريم‌هايی است که سازمان ملل متحد عليه کره شمالی وضع کرده بود تا مانعی برای ساخت موشک‌هايی باشد که قابليت حمل کلاهک هسته‌ای را دارند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما