خانه | خبر | اخبارجهان

روسيه: دمشق اجرای آتش‌بس را آغاز کرده است

چهارشنبه, 1391-01-23 08:27
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

روسيه می‌گويد مقامات دمشق اجرای طرح کوفی عنان را برای آتش‌بس در اين کشور آغاز کرده‌‌اند.

 

به گزارش ريا نووستی، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه ۱۰ آوريل (۲۲ فروردين ۱۳۹۱) در ديدار با وليد معلم، وزير خارجه سوريه که به مسکو سفر کرده، گفت: "رهبری سوريه پايبندی به همه تعهدات خود در چارچوب اين طرح (طرح کوفی عنان) را تأييد کرده و اطلاعاتی درباره آغاز خروج نيروهای مسلح و ماشين‌آلات سنگين نظامی از مناطق شهری را در اختيار ما قرار داده است."

طرح صلح کوفی عنان شامل "پايان دادن به درگيری‌ها از سوی دولت و مخالفان، آتش‌بس روزانه و فراهم کردن زمينه کمک‌رسانی‌های بشردوستانه، آزادی زندانيان سياسی، آزادی رسانه‌ها، به‌رسميت شناختن حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آميز و برگزاری مذاکرات بين دولت و مخالفان و انتقال مسالمت‌آميز قدرت" است.

مخالفان می‌گويند اگر نيروهای نظامی سوريه تا پنج‌شنبه ۱۲ آوريل (۲۴ فروردين ۱۳۹۱) از شهرها خارج شوند، اعلام آتش‌بس خواهد کرد و گرنه به مقاومت مسلحانه خود ادامه خواهند داد

لاوروف در حالی از آغاز اجرای آتش‌بس در سوريه خبر داده که مخالفان حکومت بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه می‌گويند نيروهای نظامی هنوز به‌طور کامل شهرها را ترک نکرده‌اند.

مخالفان می‌گويند اگر نيروهای نظامی سوريه تا پنج‌شنبه ۱۲ آوريل (۲۴ فروردين ۱۳۹۱) از شهرها خارج شوند، اعلام آتش‌بس خواهد کرد و گرنه به مقاومت مسلحانه خود ادامه خواهند داد.

اعتراضات در سوريه از مارس ۲۰۱۱ آغاز شده و تاکنون به گفته سازمان ملل بيش از ۹ هزار کشته بر جای گذاشته است.

در همين حال وزير خارجه روسيه، مخالفان اسد را به ناديده گرفتن طرح صلح عنان متهم کرد.

به گفته لاوروف، "کشورهای غربی قبل از آغاز اجرای طرح عنان، اظهارات تحريک‌آميزی را بيان کرده‌اند که اين طرح را محکوم به شکست می‌کند."

وی گفت: "ما از همه مخالفان سوری و نيز از همه کشورهايی که در اپوزيسيون سوريه و قبل از همه در گروه‌های مسلح آن تأثير دارند، دعوت می‌کنيم از نفوذ و اعتبار خود برای آتش‌بس فوری در اين کشور استفاده کنند."

شماری از قدرت‌های غربی درباره موفقيت طرح صلح عنان ابراز ترديد کرده‌اند اما کوفی عنان گفته هنوز زود است که اين طرح را شکست‌خورده بدانيم.

بر پايه طرح عنان قرار بود نيروهای نظامی سوريه تا روز سه‌شنبه ۱۰ آوريل از شهرها خارج شوند و پس از آن از صبح ۱۲ آوريل آتش‌بس به‌طور کامل در اين کشور اجرا شود.

اما کوفی عنان در نامه‌ای به شورای امنيت سازمان ملل اعلام کرد هنوز نشانه‌ای از آتش‌بس در سوريه ديده نمی شود.

به گفته عنان نيروهای نظامی از برخی مناطق عقب‌نشينی کرده‌اند اما در مناطقی ديگر به خشونت عليه مخالفان ادامه می‌دهند.

وی از دولت دمشق خواست تا بدون هيچ پيش شرطی طرح صلح را اجرا کند.

اشاره عنان به پيش شرط تازه‌ای است که دمشق برای اجرای آتش‌بس مطرح کرده است. دولت سوريه گفته برای اجرای آتش‌بس خواهان اين است که مخالفان "ضمانت کتبی" بدهند تا پس از خروج نيروهای نظامی از شهرها، وارد اين مناطق نخواهند شد.

کشورهای غربی اين پيش‌شرط سوريه را "خريد زمان برای سرکوب بيشتر مخالفان سوری" توصيف کرده‌اند.

در همين حال عنان در ادامه تلاش‌های منطقه‌ای برای حل بحران سوريه روز سه‌شنبه ۲۲ فروردين به تهران سفر کرد. وی در اين سفر با محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور، علی‌اکبر صالحی، وزير خارجه و سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران ديدار خواهد کرد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با سلام

اصولا فرستادن عنان به سوریه و تهران و هر پی امدی که در نتیجه این طرع پیش اید چندان برای غرب دلچسب نیست چه این یک فرصت طلایی و کمیاب است که بتوان یکی از متحدان ایران را به زانو در اورد. با این حال میزان موفقیت طرح عنان بسیار پایین خواهد بود چه یکی دوتا مورد نقض اتش بس میتواند درگیری هارا به نقطه شروع طرح برگرداند.

احتمالا در ان زمان غرب خواهد توانست روسیه را متقاعد کند تا از مداخله نظامی پشتیبانی کند و همان که بر سر قذافی امد عنقریب است که بر سر اسد اید.

جالب است که دولت اسراییل هیچگونه علاقه ای به دخالت در این درگیری نشان نداده است! با توجه به دخالت مستقیم ایران به راستی چرا اسراییل از درگیری کنار کشیده است؟

خوباش را بردار بقیه را بگذار

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما