خانه | خبر | اخبارجهان

فرار یازده زندانی در کردستان عراق از طریق حفر تونل

یکشنبه, 1390-10-18 13:24
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
مسئولان زندانی در استان دهوک کردستان عراق از فرار ۱۱ زندانی در نیمه شب جمعه،۱۶ دی ماه خبر دادند.
 
به گزارش رسانه‌های کردستان عراق، این افراد در زندان رزکا با حفر یک تونل ۸۰ متری موفق به فرار شده‌اند.تحقیقات از سوی نهادهای مربوطه آغاز شده، اما تاکنون هیچ کدام از آنان دستگیر نشده‌اند.گفته می‌شود تعدادی از این افراد به حبس ابد و اعدام محکوم شده‌اند.
 
سالار محمود، عضو هیات حقوق بشر مجلس کردستان به زمانه می‌گوید: “فرار این زندانیان کار بسیار سختی بوده، زیرا این زندان بر اساس استانداردهای جهانی ساخته شده است.”
 
اسامی ۱۱ زندانی فراری به این ترتیب اعلام شده است: علی حسین صالح، داود سلیمان ابراهیم، عبدالعزیز یوسف سعید، فرهاد سفر عبدالله، فریدون لطیف شریف، ادریس عبدالهادی محمد، عصمت شریف رضوان، مهدی صالح ابراهیم، خالد احمد عبدالعزیز، محمد احمد علی، کامران محمد حسن.
 
چند سال پیش جمعی از زندانیان زندان معسکرسلام در شهر سلیمانیه با حفر تونلی قصد فرار داشتند، اما تلاش آنان با مطلع شدن مسئولان زندان بی‌نتیجه ماند. در میان آنان شماری از ایرانیان متهم به مصرف و خرید و فروش مواد مخدر نیز دیده می‌شد.
 
اعدام در کردستان عراق
طبق قوانین عراق برای برخی از جرایم حکم اعدام تعیین شده، اما اجرای آن در کردستان به حالت تعلیق در آمده است.
 
به گفته سالار محمود در سال ۲۰۱۰ شورای حقوق بشر سازمان ملل در کنگره ویژه خود، از عراق خواسته مجازات اعدام را قوانین خود لغو کند.
 
یازده زندانی که برخی از آنها محکوم به اعدام بودند، نیمه شب جمعه با حفر یک تونل ۸۰ متری موفق به فرار از زندان رزکا در کردستان عراق شده‌اند
آقای محمود می‌گوید:“توصیه نهادهای بین‌المللی حقوق بشر برای بهبوند وضع حقوق بشر در کردستان عراق دارای اهمیت خاصی است و به همین خاطر از چند سال پیش اجرای حکم اعدام به حالت تعلیق در آمده است.”
 
هم اکنون ۱۴۰ زندانی در کردستان عراق به اعدام محکوم شده‌اند. به گفته این عضو مجلس کردستان عراق، برخی از این محکومین به اعدام، هشت سال است در زندان به سر می‌برند ولی حکم آنان اجرا نمی‌شود.
 
سالار محمود می‌افزاید:“هم اکنون در مجلس کردستان بطور جدی در تلاش هستیم احکام اعدام را به حبس ابد کاهش دهیم که در این صورت پیشرفت قابل توجهی در بهبود وضعیت حقوق بشر در مقایسه با سایر کشورهای منطقه به دست می‌آوریم.”
 

پس از جنگ کویت و عراق در سال ۱۹۹۱ کردهای عراق توانستند در مناطق کردنشین این کشورحکومت فدرال تاسیس کنند. 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما