خانه | خبر | اخبارجهان

ادامه تنش در روابط ترکيه و فرانسه

جمعه, 1390-10-02 18:09
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

با تصويب لايحه مجازات انکارکنندگان نسل‌کشی ارامنه توسط ترک‌های عثمانی در پارلمان فرانسه، تنش در روابط فرانسه و ترکيه همچنان ادامه دارد.

به گزارش رويترز، امروز، جمعه دوم آذرماه (۲۳ دسامبر) نيکلا سارکوزی، رئيس جمهور فرانسه به اظهارات رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه در مورد تصويب لايحه نسل‌کشی ارامنه در پارلمان فرانسه، پاسخ گفت.

بنا به اين گزارش نيکلا سارکوزی گفت: "فرانسه نه به کسی درس می‌دهد و نه از کسی درس می‌گيرد."

اردوغان، در يک نشست خبری پس از اقدام پارلمان فرانسه گفت: فرانسه از سال ‌١٩٤٥ ميلادی حدود ‌١٥ درصد از جمعيت الجزاير را قتل عام کرده و اين اقدام نسل‌کشی است."

اردوغان، سارکوزی را متهم ساخته بود که به بهای به‌دست آوردن رأی جامعه ارمنی در فرانسه در انتخابات آينده رياست جمهوری در اين کشور، روابط ترکيه و فرانسه را فدا کرده است.

سارکوزی: هر کشوری بايد تلاش کند که گذشته خود را بازبينی کند

شبکه الجزيره نيز گزارش داد که امروز دولت ترکيه در واکنش به تصويب لايحه مجازات انکارکنندگان نسل‌کشی ارامنه در سال ۱۹۱۵، ارتباط نظامی خود با فرانسه را قطع کرد و اعلام نمود که اين اقدام خسارت‌های جبران‌ناپذيری به رابطه دوجانبه دو کشور وارد خواهد کرد.

نيکلا سارکوزی مقام‌های ترکيه را فراخواند تا به فرانسه احترام بگذارند. وی که به‌منظور شرکت در مراسم خاکسپاری واتسلاو هاول، رئيس جمهور سابق جمهوری چک در پراگ به‌سرمی‌برد افزود: "من به ديدگاه کشور دوست، ترکيه، احترام قائلم. ترکيه کشوری بزرگ با تمدنی بزرگ است. به ديدگاه‌های ما نيز بايد احترام گذاشته شود."

رئيس جمهور فرانسه يادآوری کرد که ۱۰ سال پيش کشورش قانونی را در رابطه با به‌رسميت شناختن قتل عام ارامنه توسط دولت عثمانی تصويب کرده است.

سارکوزی با بيان اين‌که "فرانسه اصولی برای خود قائل است که اين اصول پيامی با خود دارد"، اين پيام را چنين عنوان کرد: "هر کشوری بايد تلاش کند که گذشته خود را بازبينی کند."

وی با تأکيد بر اين‌که "بايد آرامش و خونسردی خود را حفظ کرد" گفت: "فرانسه به‌شکل مستقل سياست خود را تعيين می‌کند و در اين رابطه از کسی اجازه نمی‌گيرد. فرانسه به حقوق بشر و حافظه تاريخی باور دارد."

ارامنه معتقدند در جريان جنگ جهانی اول يک و نيم ميليون نفر از ارمنی‌های ساکن ترکيه توسط نيروهای عثمانی قتل عام شده‌اند.

دولت ترکيه چنين کشتاری را انکار نمی‌کند اما وجود سياست برنامه‌ريزی‌شده برای نابودی ارامنه را قبول ندارد و تعداد کشته‌شدگان را به اين گستردگی نمی‌داند.

ترکيه معتقد است که در آن سال‌ها افزون بر ارمنی‌ها، ترک‌های بی‌دفاع نيز قربانی آشفتگی‌ها شده‌اند.
۲۰ کشور تاکنون اين رويداد را به‌عنوان نسل‌کشی به رسميت شناخته‌اند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

بنظرم کشتار چه کم و چه زیاد محکوم است
همچنین طفره رفتن از قبول کشتار و همچنین استفاده سیاسی روز از تراژدی گذشته
بعد اینکه، آیا حرف سارکوزی که گفته هر کشوری تاریخ خود را بازبینی کند، به این معنی است که کشتار الجزایریها را به رسمیت خواهد شناخت؟ یا مثلا کشتار فرانسه در هندوچین را؟

مغلطه بزرگ، جلوه‌دادن نسل‌کشی بجای کشتار است و مقایسه آن با عملکرد‌های توجیه ناپذیری چون استعمار. البته هر کشتاری باید بررسی گردد و اخلاق یا وجدان جمعی را بدرد آورد تا تضمینی بر عدم تکرار‌اش باشد ولی عملکرد فرانسه در الجزایر و هندو چین ربطی به نسل‌کشی ارامنه ندارد.مگر تمام کشورهای دیگری که این نسل‌کشی را محکوم کردند به فرصت‌طلبی انتخاباتی دست زدند؟

در مورد قتل عام آذربایجانی ها توسط ارامنه کسی چیزی نمی گوید میدانید چرا چون جنگ صلیبی نو آغاز شده مسیحیان یک طرف و مسلمانان طرف دیگر

قضیه کاملاً سیاسی است. فرانسوی ها چرا وقتی که به همکاری ترکیه در اشغال لیبی نیاز داشتند یاد ارمنی ها نبودند؟
ضمن اینکه از نظر تعداد هم که بخواهیم برآورد کنیم، نسل کشی الجزایری ها توسط فرانسه شاید بیشتر هم باشد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما