خانه | خبر | اخبارجهان

آمار کشته‌شدگان ناآرامی‌های سوريه از پنج هزار نفر فراتر رفت

سه شنبه, 1390-09-22 08:19
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ناوی پيلای، کميسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت از آغاز ناآرامی‌های سوريه تاکنون بيش از پنج هزار نفر کشته شده‌اند که دست‌کم ۳۰۰ نفر از آن‌ها کودک هستند.

 

به گزارش الجزيره، ناوی پيلای روز دوشنبه ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر ۱۳۹۰) در نشستی با اعضای شورای امنيت سازمان ملل گفت در يک سال گذشته بيش از ۱۴ هزار نفر در سوريه بازداشت شده‌اند و ۱۲۴۰۰ نفر نيز به کشورهای همسايه گريخته‌اند.

به گفته ناوی پیلای اين آمار، شمار کشته‌شدگان نيروهای امنيتی سوريه را شامل نمی‌شود. دولت سوريه می‌گويد بيش از هزار پليس و نيروی امنيتی در اين ناآرامی‌ها کشته شده‌اند.

کميسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اين وضعيت را "غير قابل تحمل" خواند و از شورای امنيت سازمان ملل خواست تا پرونده سوريه را به دادگاه جنايی بين‌المللی بفرستد.

وزير امور خارجه آلمان: من فکر می‌کنم لازم است کشورهايی که در شورای امنيت با ترديد (در برابر وقايع سوريه) عمل می‌کنند، نظرشان را تغيير دهند

روسيه و چين که از اصلاحات سياسی در سوريه پشتيبانی می‌کنند، در ماه اکتبر سال جاری ميلادی، قطعنامه‌ای را که در مورد بحران سوريه به رأی گذاشته شد، وتو کردند.

در ميان اعضای شورای امنيت علاوه بر روسيه و چين، کشورهای برزيل، هند و آفريقای جنوبی نيز مخالف صدور قطعنامه عليه سوريه هستند.

گيدو وستروله، وزير امور خارجه آلمان پس از سخنان ناوی پيلای به خبرنگاران گفت: "من فکر می‌کنم لازم است کشورهايی که در شورای امنيت با ترديد (در برابر وقايع سوريه) عمل می‌کنند، نظرشان را تغيير دهند."

وی افزود از شنيدن "سنگدلی‌ها" در سوريه شوکه شده است.

جراد آراد، سفير فرانسه در سازمان ملل نيز گفته است "سکوت و بی‌تفاوتی" در برابر بحران سوريه، اعتبار شورای امنيت را به خطر انداخته است.

در تازه‌ترين درگيری‌ها در سوريه روز يکشنبه ۱۱ دسامبر، دست‌کم ۲۶ نفر از جمله پنج کودک و زن کشته شدند.

اقدامات حکومت سوريه در سرکوب تظاهرات مخالفان، خشم قدرت‌های جهانی را برانگيخته و تحريم‌هايی را عليه اين کشور از سوی اتحاديه عرب، اتحاديه اروپا، آمريکا و ترکيه به دنبال داشته است.

تظاهرکنندگان خواهان پايان يافتن حکومت اسد و برگزاری انتخابات دموکراتيک هستند. بشار اسد از سال ۲۰۰۰ تاکنون در قدرت است و پدرش نيز به مدت سه دهه در اين کشور حکومت کرد.

در همين حال مخالفان از روز يکشنبه ۱۱ دسامبر اعلام اعتصاب سراسری کردند. اين اعتصاب که با نام "اعتصاب کرامت" معرفی شده، برای اخلال در عملکرد دولت سوريه سازماندهی شده است.

مخالفان می‌گويند مردم در حمص و شهرهای مجاور به طور گسترده‌ای به اعتصاب پيوسته‌اند و مغازه‌ها را تعطيل کرده‌اند. اما خبرگزاری رسمی سوريه (سانا) می‌گويد در اين کشور هيچ نشانه‌ای از اعتصاب وجود ندارد و فعاليت عادی بازار ادامه دارد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما