خانه | خبر | اخبارجهان

سازمان ملل نظامیان سوريه را به "جنايت عليه بشريت" متهم کرد

سه شنبه, 1390-09-08 09:09
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نتایج یک تحقیق سازمان ملل، نيروهای امنيتی سوريه را به "جنايت عليه بشريت" متهم کرده و می‌گويد اين اقدام شامل "شکنجه، تجاوز جنسی و کشتار معترضان" می‌شود.

 به گزارش خبرگزاری فرانسه، کميسيون مستقل تحقيق درباره وضعيت سوريه که روز دوشنبه ۲۸ نوامبر (هفتم آذر ۱۳۹۰) نتايج گزارش ۳۹ صفحه‌ای خود را در يک نشست خبری در ژنو منتشر کرد، اعلام کرده با ۲۲۳ قربانی و شاهد خشونت ديدار و گفت‌وگو کرده است.

اين کميسيون مستقل به سفارش سازمان ملل، اين تحقيق را درباره وضعيت سوريه انجام داده است.

در حالی که روز دوشنبه وليد معلم، وزير خارجه سوريه ويدئويی از يک گور دسته‌جمعی نيروهای امنيتی را به خبرنگاران نشان می‌داد، گزارش سازمان ملل نيروهای نظامی سوريه را به "بی‌رحمی" در برابر معترضان متهم می‌کرد.

سوزان رايس، نماينده آمريکا در سازمان ملل خواهان اقدام جدی شورای امنيت سازمان ملل در برابر حکومت سوريه شده است

گزارش اين کميسيون تحقيق می‌گويد مقامات دولتی سوريه مسئول قتل، تجاوز و شکنجه‌هايی هستند که از مارس ۲۰۱۱ برای سرکوب معترضان به کار گرفته شده است.

اين گزارش نيروهای نظامی سوريه را به قتل ۲۵۶ کودک نيز متهم کرده است.

از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ (مارس ۲۰۱۱) تاکنون اعتراضات مخالفان حکومت بشار اسد در سوريه ادامه دارد. برپايه آمار سازمان ملل متحد، اعتراضات مردمی در سوريه از آغاز آن در ماه مارس گذشته تاکنون بيش از سه هزار و ۵۰۰ کشته به‌جا گذاشته است.

در همين حال سوزان رايس، نماينده آمريکا در سازمان ملل خواهان اقدام "جدی" شورای امنيت سازمان ملل در برابر حکومت سوريه شده است.

چندی پيش تلاش آمريکا، فرانسه، بريتانيا، آلمان و پرتغال برای تصويب قطعنامه تحريمی عليه سوريه در شورای امنيت سازمان ملل با وتوی روسيه و چين روبه‌رو شد. روسيه ضمن مخالفت با تحريم سوريه از "اصلاحات سريع" در اين کشور حمايت می‌کند.

پس از مخالفت چين و روسيه با تصويب قطعنامه تحريمی در شورای امنيت، آمريکا و اتحاديه اروپا تحريم‌های يک جانبه‌ای را عليه سوريه تصويب کردند.

اتحاديه عرب نيز ۲۷ نوامبر (ششم آذر ۱۳۹۰) تحريم‌هايی عليه سوريه برقرار کرد. اين تحريم‌ها شامل خودداری از سرمايه‌گذاری در طرح‌های اقتصادی سوريه، تعليق مناسبات مالی با بانک مرکزی اين کشور، مسدود کردن دارايی‌های مقامات دولت سوريه و ممنوعيت سفر آنان به کشورهای عضو اتحاديه عرب می‌شود.

وزير خارجه سوريه تحريم‌های اتحاديه عرب را "اعلام جنگ به سوريه" توصيف کرده است. وليد معلم همچنين گفته سوريه آماده است روسيه را برای "ميانجی‌گيری" بپذيرد.

خبرگزاری فرانسه همچنین گزارش داده است ده‌ها هزار نفر از طرفداران بشار اسد، رئيس‌جمهوری سوريه در اعتراض به تحريم‌های اتحاديه عرب دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان پرچم‌های سوريه، روسيه و چين را به همراه داشتند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما