خانه | خبر | اخبارجهان

بشار اسد: سوريه در برابر فشارها تسليم نمی‌شود

یکشنبه, 1390-08-29 07:21
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بشار اسد، رئيس‌جمهوری سوريه گفت سوريه در برابر فشارهای بين‌المللی "سر خم نمی‌کند" و برای برقراری "قانون و نظم" با "باندهای مسلح" مقابله می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اسد به روزنامه ساندی تايمز گفت: "برای هر قطره خونی که در سوريه ريخته می‌شود، من غمگين و اندوهناک می‌شوم اما دمشق اصرار دارد که برای اجرای قانون و نظم بايد با باندهای شورشی مسلح مقابله شود."

دولت سوريه پيشتر نيز مخالفان را "گروه‌های تبهکار" خوانده بود. اما فعالان سوری می‌گويند خواهان کناره‌گيری اسد از قدرت و برقراری دموکراسی در اين کشور هستند.

بشار اسد گفت فشارهای بين‌المللی "هيچ تأثيری بر سوريه نخواهد گذاشت."

وی ضرب‌الاجل اتحاديه عرب را که مهلت آن ساعت ۲۲ شنبه ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان ۱۳۹۰) به پايان رسيد، بهانه‌ای برای "مداخله نظامی نظامی" غرب در سوريه توصيف کرده است.

اتحاديه عرب چند روز پيش به دولت سوريه سه روز مهلت داده بود تا طرح اين اتحاديه را برای پايان دادن به سرکوب مخالفان اجرا کند.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا و احمد دواود اغلو، وزير امور خارجه ترکيه نيز هشدار داده‌اند که در سوريه خطر جنگ داخلی واقعی است

بر اساس طرح اتحاديه عرب، دولت سوريه بايد خشونت را در اين کشور متوقف کند، بازداشت‌شدگان را آزاد کند، نيروهای نظامی را از شهرها و مناطق مسکونی خارج سازد، به رسانه‌های مستقل اجازه دهد از واقعيت‌ها در سوريه گزارش تهيه کنند، به نمايندگان اتحاديه عرب اجازه دهد از همه مناطق سوريه ديدار کنند و با نظارت اتحاديه عرب با مخالفان گفت‌وگو کند.

دولت سوريه در ابتدا اعلام کرد اين طرح را می‌پذيرد اما يک روز پس از پذيرش اين طرح، خشونت‌ها ادامه يافت و شماری از مخالفان به دست نيروهای امنيتی اين کشور کشته شدند.

اتحاديه عرب همچنين شنبه ۲۱ آبان عضويت سوريه را به دليل "عدم پايبندی اين رژيم به طرح پيشنهاد اين اتحاديه" تعليق کرد.

اتحاديه عرب علاوه بر تعليق سوريه در اين سازمان، خواهان اعمال تحريم‌های اقتصادی و سياسی عليه دولت اين کشور شده است. اتحاديه عرب همچنين در تصميمی غيرالزام‌آور خواهان فراخواندن سفرای کشورهای عربی از دمشق شد.

از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون اعتراضات مخالفان حکومت بشار اسد در سوريه ادامه دارد. برپايه آمار سازمان ملل متحد، اعتراضات مردمی در سوريه از آغاز آن در ماه مارس گذشته تاکنون بيش از سه هزار و ۵۰۰ کشته به‌جا گذاشته است.

با ادامه يافتن خشونت‌ها در سوريه، فرانسوا فيون، نخست‌وزير فرانسه پس از ديدار با ولاديمير پوتين، نخست‌وزير روسيه گفت: "ضروری است که فشارهای بين‌المللی بر سوريه افزايش پيدا کند."

روسيه تاکنون با افزايش فشارهای بين‌المللی بر سوريه مقاومت کرده است. پوتين در اين ديدار گفته است موضع ما (در برابر سوريه) "احتياط و خويشتن‌داری است." سرگی لاوروف، وزير خارجه روسيه نيز پيشتر اوضاع سوريه را "شبيه به جنگ داخلی" توصيف کرده بود.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا و احمد دواود اغلو، وزير امور خارجه ترکيه نيز هشدار داده‌اند که در سوريه "خطر جنگ داخلی واقعی است."

همچنين اهود باراک، وزير دفاع اسرائيل گفت به اعتقاد او حکومت اسد به "نقطه بدون بازگشت" رسيده که می‌تواند باعث "تغيير رژيم سوريه" در چند ماه بشود.

در همين حال ده‌ها نفر در مقابل کنسولگری بيت‌المقدس غربی در حمايت از اسد تجمع و "توطئه عليه سوريه" را محکوم کردند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما