خانه | خبر | اخبارجهان

تظاهرات اسلام‌گرايان تندرو عليه نشريه فکاهی چارلی ابدو

جمعه, 1390-08-20 21:31
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پس از حمله اسلام‌گرايان به دفتر نشريه "چارلی ابدو" در پاريس، گروهی از مسلمانان سلفی در برابر سفارت فرانسه در قاهره تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نزديک به صد نفر از مسلمانان تندرو مصر بر عليه کاريکاتوری که قرار بود نشريه فکاهی "چارلی ابدو" از پيامبر اسلام منتشر کند، تظاهرات کردند.

جبهه مسلمانان سلفی مصر اين تظاهرات را پس از نماز جمعه امروز ۲۰ آبان‌ماه به‌خاطر موضع‌گيری دولت فرانسه در اين‌باره، برگزار کردند.

به گفته خالد سعيد، يکی از مسئولان برگزاری اين تظاهرات، دولت فرانسه از انتشار کاريکاتور پيامبر اسلام در چارچوب آزادی بيان پشتيبانی کرده است.

اين تظاهرات بدون حادثه‌ای برگزار شد.

گروه‌های تندروی اسلامی، مسلمانان مصر، ليبی و تونس را فراخواندند تا در اين کشورها دست به تظاهرات زده و قطع رابطه با فرانسه را درخواست کنند

در تظاهرات امروز، جبهه مسلمانان سلفی منافع فرانسه را مورد تهديد قرار داد و از احتمال تحريم کالاهای فرانسوی در مصر به اتهام "توهين به پيامبر"، خبر داد.

پس از آن‌که نشريه فکاهی "چارلی ابدو" در پاريس اعلام کرد که سردبير مهمانش محمد، پيامبر مسلمانان است و کاريکاتوری از او را روی جلدش منتشر می‌کند، ۱۰ آبان‌ماه جاری اسلام‌گرايان به دفتر اين نشريه در پاريس يورش بردند و آن را با کوکتل مولوتف به آتش کشيدند.

کاريکاتور محمد می‌گفت "اگر به من نخنديد، صد ضربه شلاق نصيب شما می‌شود."

همچنين قرار بود که اين شماره نشريه "چارلی ابدو" با عنوان "شريعت ابدو" به مناسبت به قدرت رسيدن حزب النهضه، به اسلام‌گرايی در تونس اختصاص داشته باشد.

در پی اين رويداد گروه‌های تندروی اسلامی، مسلمانان مصر، ليبی و تونس را فراخواندند تا در اين کشورها دست به تظاهرات زده و قطع رابطه با فرانسه را درخواست کنند. آن‌ها همچنين خواهان ممنوعيت قانونی "توهين به مقدسات" شدند.

در سال ۲۰۰۶ در ماجرای "کاريکاتورهای محمد" در روزنامه يلاند پوستن، چاپ دانمارک که به يک بحران دامنگير در جهان اسلام انجاميد، نشريه فکاهی "چارلی ابدو" از اندک نشرياتی در جهان بود که کاريکاتورهای محمد را مجدداً منتشر کرد.

آن‌ها همچنين کاريکاتورهای ديگری نيز طراحی کرده و برای دفاع از حق آزادی بيان انتشار دادند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما