خانه | خبر | اخبارجهان

بازداشت ۴۰ نفر در گردهمايی هم‌جنس‌گرايان مسکو

یکشنبه, 1390-07-10 16:42
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

۴۰ نفر در جريان گردهمايی اعتراضی هم‌جنس‌گرايان در مسکو بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، پليس مسکو از بازداشت ۴۰ تن در گردهمايی هم‌جنس‌گرايان خبر داد.
بنا به اين گزارش هم‌جنس‌گرايان در مسکو روز گذشته، شنبه ۹ مهرماه (يکم اکتبر) در دفاع از حقوق شهروندی خود تجمع کرده بودند.

گردهمايی روز گذشته از نادر تجمعاتی از اين دست بود که اجازه برگزاری به آن داده شده بود. در سال‌های گذشته تظاهرات هم‌جنس‌گرايان در مسکو و ديگر شهرهای روسيه همواره با مخالفت مقامات حکومتی، کليسای ارتودکس و همچنين خشونت طرفداران مسابقات فوتبال روبه‌رو شده بود.

آناتولی لستووتسکی، سخنگوی پليس مسکو اعلام کرد که پليس در تلاش است تا با تحقيقات خود از بازداشت‌شدگان دريابد که چه تعداد از آن‌ها از شرکت‌کنندگان در گردهمايی بودند و چه تعداد از حمله‌کنندگان به آن.

با اين‌که از سال ۱۹۹۹ هم‌جنس‌گرايی از فهرست "بيماری‌های روانی" در روسيه خارج شده است اما همچنان در جامعه روسيه تابوی بزرگی به‌شمار می‌رود

به‌هنگام برگزاری اين گردهمايی مخالفان با در دست داشتن شعارهای موهن عليه هم‌جنس‌گرايان و پرتاب گوجه فرنگی به‌سوی آنان، به آن‌ها حمله کردند. پليس نيز از پيش اعلام کرده بود که با هرگونه تظاهرات هم‌جنس‌گرايان مخالف است.

روز ۲۸ ماه مه سال جاری نيز تظاهرات هم‌جنس‌گرايان در مسکو با حمله مخالفان آن‌ها به خشونت کشيده شد و ده‌ها نفر که در ميان آن‌ها شهروندان آمريکايی و فرانسوی نيز حضور داشتند، بازداشت شدند.

لوئی‌ژرژ تين، مدير فرانسوی کميته "روز جهانی مبارزه با هم‌جنس‌گرا ستيزی (هموفوبيا)" که در اين تظاهرات بازداشت و سپس آزاد شده بود گفت که "گروه‌های نئونازی‌ راست‌گرا به اين گردهمايی حمله کرده بودند."

با اين‌که از سال ۱۹۹۹ هم‌جنس‌گرايی از فهرست "بيماری‌های روانی" در روسيه خارج شده است اما با اين‌حال اين موضوع همچنان در جامعه روسيه تابوی بزرگی به‌شمار می‌رود.

پس از فروپاشی اتحاد جماهير شوروی قوانين عليه هم‌جنس‌گرايان در روسيه کاهش يافته است اما فرهنگ عامه مردم همچنان آن را برنمی‌تابد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما