خانه | خبر | اخبارجهان

۲۶ نفر از معترضان در يمن کشته شدند

دوشنبه, 1390-06-28 12:46
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مقامات پزشکی و شاهدان عينی می‌گويند نيروهای دولتی يمن با شليک به سمت ده‌ها هزار نفر از معترضان در صنعا، پايتخت اين کشور دست‌کم ۲۶ نفر را کشتند و ۲۰۰ نفر را زخمی کردند.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، روز يکشنبه ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۱ (۲۷ شهريور ۱۳۹۰) بيش از ۱۰۰ هزار نفر از معترضان هنگامی که قصد حرکت به سمت کاخ رياست‌جمهوری يمن را داشتند، زير آتش نيروهای پليس قرار گرفتند.
اين حمله «مرگ‌بارترين» حمله عليه معترضان يمنی توصيف شده است.
مخالفان اميدوار بودند علی عبدالله صالح که پيشتر در يک حمله زخمی شده بود و برای درمان به عربستان سفر کرده بود، از قدرت کناره‌گيری کند اما وی از اين کار خودداری می‌کند.
در حملات خرداد امسال که توسط يکی از قبيله‌های مخالف دولت صورت گرفته بود؛ افزون بر علی عبدالله صالح، علی مجور، نخست‌وزير اين کشور نيز زخمی شد و دست‌کم چهار محافظ کاخ رياست جمهوری نيز کشته شدند. درگيری‌های اين روز پس از رد امضای توافق‌نامه انتقال قدرت توسط علی عبدالله صالح آغاز شد.

مخالفان اميدوار بودند علی عبدالله صالح که پيشتر در يک حمله زخمی شده بود و برای درمان به عربستان سفر کرده بود، از قدرت کناره‌گيری کند اما وی از اين کار خودداری می‌کند

پس از خروج صالح از يمن، ارتش به‌طور موقت قدرت را در اين کشور در دست گرفته است.
محمد آل صبری يک سخنگوی مخالفان گفت: «اين تجمع مسالمت‌آميز با سلاح‌های سنگين و يک اسلحه ضدهوايی روبرو شد.» وی اطمينان داد که اين تظاهرات ضددولتی متوقف نخواهد شد.

عمر العمقی يکی دیگر از مخالفان نیز به العربيه گفته: «نيروهای دولتی دست به کشتار جوانان انقلابی زدند. آن‌ها تظاهرات مليونی مردم را که از ميدان تغيير شروع شده بود با شدت سرکوب کردند.»
مخالفان صالح از فوريه ۲۰۱۱ با برپايی تظاهرات خواهان برکناری صالح از قدرت هستند.

به گفته وی «معترضان پيش از رسيدن به منطقه قاع الحی در نزديکی قصر رياست‌جمهوری با واکنش عناصر امنيت مرکزی، گارد رياست‌جمهوری و تعدادی از اوباش مواجه شدند.»

العمقی افزود: «شليک به سمت مردم بسيار گسترده بود. سرها از تن ها کنده شد و قلب مردم را نشانه گرفتند.»

علی عبدالله صالح بيش از ۳۲ سال است که در يمن حکومت می‌کند و با وجود توافق‌های صورت گرفته برای کناره‌گيری از قدرت همچنان به حکومت خود ادامه می‌دهد.

صالح ابتدا اعلام کرده بود که تا سال ۲۰۱۳، پايان دوران رياست جمهوری‌اش، در قدرت باقی خواهد ماند. با ادامه تظاهرات مخالفان، وی گفت که تا پايان سال جاری در قدرت می‌ماند و سپس با ارائه توافق‌نامه‌های مختلف برای کناره‌گيری وی از قدرت تاکنون سه بار از امضای آن‌ها سر باز زده است.

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما