خانه | خبر | اخبارجهان

استقرار ۱۶ هزار نيروی پليس در لندن

چهارشنبه, 1390-05-19 05:44
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دولت بريتانيا برای مقابله با ناآرامی‌های لندن، شمار نيروهای پليس مستقر در خیابان‌ها را به ۱۶ هزار نفر افزايش داد.

به گزارش يورونيوز، آدریان هانستاک، رئيس پليس لندن گفته است: «ما با شمار بيشتری از نيروها، تا هر وقت که لازم باشد در خيابان‌ها خواهيم بود.»

وی با هشدار به کسانی که در اعتراض‌ها دست دارند، گفت: «ما تصاوير شما را داريم و از شهروندان لندن خواهيم خواست کسانی را که اعمال محرمانه انجام دادند، شناسايی کنند. ما شما را دستگير خواهيم کرد.»

تاکنون بيش از ۶۵۰ نفر در لندن و بيرمنگام در مرکز بريتانيا دستگير شده‌اند. پليس لندن همچنین مرگ يک نفر در درگيری‌های روز گذشته را تأیید کرده است.

ناآرامی‌ها در لندن پس از کشته‌شدن مارک دوگان آغاز شد.

مارک دوگان ۲۹ ساله پنج‌شنبه هفته گذشته سوار بر تاکسی بود که به وسيله پليس متوقف شد. پس از درگيری که بين او و مأموران پليس رخ داد، مارک بر اثر شليک گلوله به سينه‌اش کشته شد.

تاکنون بيش از ۶۵۰ نفر در لندن و بيرمنگام در مرکز بريتانيا دستگير شده‌اند، پليس لندن همچنین مرگ يک نفر را در درگيری‌ها تأیید کرده است

معترضان می‌گویند مارگ دوگان با شلیک یک مأمور پلیس کشته شده است.

در همین حال واحد پليسی که مارک دوگان را کشته است، مسئول بررسی جرائم مرتبط با اسلحه است و می‌گوید مارک دوگان به سلاح گرم مجهز بوده است. پليس همچنين می‌گويد ابتدا مقتول به طرف مأموران پليس شليک کرد.

اما کمیسیون مستقل بررسی شکایت‌ها علیه پلیس گفت گلوله‌ای که بر روی دستگاه بی‌‌سيم پليس پيدا شده، به وسيله پليس شليک شده است.

بعد از مرگ مارک دوگان، شامگاه جمعه ۱۴ مرداد ۱۳۹۰ حدود ۲۰۰ نفر از اعضای خانواده و دوستان وی با برپايی راهپيمايی اعتراضی آرام در مقابل پاسگاه پليس محله تاتنهام لندن خواهان رسيدگی عادلانه به موضوع مرگ او شدند.

اما این تجمع با دخالت نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد و رشته آشوب‌ها نیز پس از آن آغاز شد. 

آشوب‌ها که از شمال لندن آغاز شده بود بلافاصله به مناطق ديگر گسترش پيدا کرد. 

دوشنبه شب (۱۷مرداد) ساکنان محله‌های انفيلد، تاتنهام و وودگرين در شمال، ايلينگ در غرب و ايست‌هم در شرق، بريکستون و کرويدون در جنوب شاهد آشوب‌های خيابانی بودند. 

ديويد کامرون: شما، قدرت قانون را خواهيد فهميد و به مجازات خواهيد رسيد

در نتيجه ادامه اين شورش‌ها، ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا روز دوشنبه به تعطيلات خود در ايتاليا پايان داد و به لندن بازگشت.

ديويد کامرون، روز سه‌شنبه از مناطقه کرايدون، جايی که در اثر ناآرامی‌های روزهای اخير صدمه ديده است، بازديد کرد.

نخست وزير بريتانيا گفته است: «من يک پيام روشن به کسانی دارم که باعث اين اعمال پست و جنايتکارانه هستند. شما، قدرت قانون را خواهيد فهميد و به مجازات خواهيد رسيد.» 

پیش‌تر نیز خانم ترزا می، وزير کشور بريتانيا ماهيت خشونت‌های گسترده در لندن را «جنايت‌کارانه» ناميده و گفته بود کسانی که در اين «آشوب‌ها و اوباش‌گری» دست داشته‌اند، مجازات می‌شوند.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایرن نیز از دولت بریتانیا خواست تا از برخورد «خشونت‌آمیز» با معترضان خودداری کند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

‫از همه جالب تر درخواست آقای مهمان پرست از دولت بریتانیا در خصوص خوداری از بر خورد
‫خشونت آمیز با معترضین می باشد .
‫از جناب آقای مهمانپرست استدعا میشود ، درخواست کنند که ۶۵۰ نفر دستگیر شدگان را
‫سریعأ‌ آزاد کرده و هیئتی ارسال کنند تا ضمن بازدید از زندانها ، دولت انگلیس را متعهد
‫کنند تا به حقوق بشری این عزیزان در زندان احترام بگذارنند.
‫همچنین برای حفظ و احترام حقوق مدنی و حقوق بشری نیروهای ضد شورشی به انگلیس
‫اعزام کنند تا رفتار انسانی را به پلیس های آنها آموزش بدهند.

ماهیتأ این اعتراضها با اعتراضات مردم در ایران هیچ فرقی ندارد و به خاطر عدم برقراری عدالت اجتماعی است. سیاست های تبعیض نژادی دولت انگلیس و کشته شدن مرد سیاه پوست توسط پلیس هم خشم جوانان را افزایش داده و نتیجه خوبی هم برای دولت انگلیس نخواهد داشت.تنها فرقی که این اعتراضات با اعتراضات مردم ایران دارد،این است که هیچ دولت خارجی در برپائی ان دخالت نداشته است.متاسفانه مشاهده میکنیم که در هر کشوری اعتراضات سرکوب و معرضین هم جنایتکار و اشوب گر معرفی شده و محاکمه میشوند.امید است که دولت جمهوری اسلامی با مقایسه رفتار پلیس در کنترل اوضاع و عملکرد دستگاه قضائی اش با رفتار پلیس و دادگستری انگلیس و میزان جرائم و حبس تایین شده برای تظاهر کنندگان،متوجه شود که اتهام محاربه به جوانان معترض ایرانی کاری غیر اصولی است.ضمنا صلاح کشور در این است که احکام صادره برای معترضین که ارتباط مستقیم با اجنبی نداشته اند و فریب سیاسی کارها و یا مزدوران را خورده اند،برسی مجدد و نسبت به ازادی انان سریعأ اقدام گردد.توصیه من به مسئولین و مخصوصا اقای خامنه ای این است که هیچ زندانی بی گناهی پس از اتمام حبس ناحق و یا غیر عادلانه با مسئولین و نظام سر اشتی نخواهد داشت و رفتارش هم بهتر نخواهد شد.
این پیام من و مطمعنا پیام همه ایرانیان وطن دوست به تک تک مسئولین و جامعه روحانیت و مخصوصا اقای خامنه ای میباشد؛لذا اگر دوست ندارید روزی خود و خانواده محترمتان همچون شاه و خانواده اش اواره شوید و یا چون پادشاه مصر شما را چون حیوان در قفس نکنند،به هوش آیید و به خواست انسانها در کشور احترام بگذارید.مشارکت همه مردم در امور جامعه و ورود نمایندگان منتخب مردم به مجلس و برقراری عدالت اجتماعی- اقتصادی در جامعه، نشان از درک بالا و فرهنگ مردمسالاری مردم و مسئولین است.
بنی ادم اعضای یکدیگرند.....که در افرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد اورد روزگار....دگر عضو ها را نماند قرار
تو کز محنت دیگران بی غمی....نشاید که نامت نهند ادمی
«توّهم مسلمان بودن و فرشته بودن و سر خود چون کپک در برف فرو کردن با این گمان که همه چیز بر وفق مراد است،در شرایط کنونی ایران و جهان،خیالی باطل است.»
عبادت به جز خدمت خلق نیست،به عمامه و باده و دلق نیست.
والا پیامدار،گفتی که یک دیار،هرگز به ظلم و جور نمی ماند،بر پا و استوار،هرگز،هرگز

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما