خانه | خبر | اخبارجهان

يک وزير سابق، نخست‌وزير سوريه شد

یکشنبه, 1390-01-14 16:41
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بشار اسد، رئيس جمهوری سوريه، عادل سفر، وزير کشاورزی اين کشور را مأمور تشکيل دولت جديد کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوريه (سانا)، بشار اسد اين حکم را روز يک‌شنبه به عادل سفر ابلاغ کرده است.

عادل سفر عضو ۵۸ ساله حزب بعث سوريه در رشته کشاورزی دانشگاه دمشق تحصيل کرده و سپس در فرانسه دکترای خود را گرفته است.

وی از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰ ميلادی رئيس دانشکده کشاورزی دانشگاه دمشق بود و از سال ۲۰۰۳ وزير کشاورزی دولت محمد ناجی عطری شد.

برای بازگرداندن آرامش به کشور محمد ناجی عطری، نخست‌وزير سوريه که از سال ۲۰۰۳ دولت اين کشور را هدايت می‌کرد در روز ۲۹ اسفند ۱۳۸۹ استعفا کرد.

جنبش اعتراضی در سوريه دو هفته پيش از اين استعفا با فراخوانی در شبکه اجتماعی فيس‌بوک عليه فساد و برای آزادی‌های مدنی آغاز شد.

بشار اسد چهارشنبه گذشته در نخستين سخنرانی خود پس از رخدادهای سوريه در مجلس اين کشور رويدادهای اين کشور را «توطئه‌ای» دانست که توسط گروهی «اقليت» رهبری شده است.
 

رئيس جمهور سوريه همچنين گفت پيش از ناآرامی‌ها در کشور «شبکه‌های ماهواره‌ای مردم را تحريک کردند» و با «دستکاری در تصوير و صدا» مردم را به جان يکديگر انداختند.

وی وقايع شهر درعا را نيز کار «اقليتی» دانست که «ترور را در اين شهر گستراندند.»
 

در همين حال بشار اسد وعده داد که مبارزه با فساد و بی‌کاری را در اولويت اقدامات حکومت قرار خواهد داد.

دو روز پس از اين سخنان، رئيس جمهور سوريه از يک کميته حقوقی خواست تا موضوع لغو قانون وضعيت فوق‌العاده در سوريه را مورد بررسی قرار دهد.

قانون وضعيت فوق‌العاده چند ماه پيش از به قدرت رسيدن حزب بعث سوريه در سال ۱۹۶۳ به تصويب رسيد و از آن زمان تاکنون بر اين کشور حاکم است.

لغو قانون وضعيت فوق‌العاده يکی از خواسته‌های اصلی مخالفان بود با اين حال روز جمعه مخالفان در چند شهر اين کشور به خيابان‌ها آمدند.

اين گردهمايی‌ها در شهرهای دمشق، پايتخت سوريه، درعا و چند شهر بزرگ ديگر از جمله بانياس، التل، قميشلی و لاذقيه برگزار شد.

نيروهای امنيتی سوريه در چند شهر به روی تظاهرکنندگان آتش گشودند و دست‌کم هفت نفر کشته شدند. بدين ترتيب در دو هفته اخير اعتراضات خيابانی در سوريه، دست‌کم ۷۹ نفر کشته شده‌اند.

روز گذشته نيز فعالان حقوق بشر در سوريه خبر دادند که در پی اين تظاهرات تا بامداد شنبه ده‌ها نفر توسط نيروهای امنيتی سوريه بازداشت شدند.

بشار اسد رهبر حزب بعث سوريه، از سال ۲۰۰۰ ميلادی سکان اين کشور را به دست گرفته است. وی و پدرش حافظ اسد نزديک به نيم قرن است که بر اين کشور حکومت می‌کنند.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

دیکتاتورها یار غار هم هستند .
این شیخک های عرب فاسد هم از ترس آتشی که به تنبانشان افتاده ، هی نقش ایران را بزرگ میکنند تا مردم شان را گمراه و از دشمن خارجی بترسانند . همینطور به امریکا بگویند اگر از مردم حمایت کنید ج ا قدرت میگیرد . مثل چپ ها که هم صدا با مبارک ، بن علی ، اسد ، قذافی میگویند که خطر القاعده زیاد است و جنگ داخلی میشود !!!! اگرا ین جنایت کاران بروند (در حالی که اینها مردم خودشان را تا پرتگاه جنگ داخلی که هیچ ، در خود جنگ داخلی فرو برده اند و در حال باج دادن های سنگین به کشورهای خارجی هستند تا از مردم این کشورها و دموکراسی خواهی آنها دفاع نکنند) .
خنده دارتر ادعاهای فراماسونری مارکسیست های روسی است که میگویند امریکا این شورش ها را راه انداخته و به آنها حمله میکند تا نفت ! این کشورها را بدزدد ! سوریه ، افغانستان ، اردن ، یمن ، تونس ، مصر که نفت ندارند !
تازه چه کسی بهتر از قذافی ، صدام ، ..... به امریکا باج میدهد ؟ نفت ارزان چاوز به امریکا از کجا می اید ؟ لیبی نفتش را به انگلیس و ایتالیا چه جوری حتم بخشی میکند که قاتل مسافران هواپیمای آمریکایی را به او پس میدهند ؟ همین الان افراد حلقه قذافی چگونه در انگلیس و ..... مشغول چانه زنی برای حفظ حکومت منهای قذافی هستند و مانع دفاع کشورهای غربی از مردم با دست خالی میشوند ، تا آنها با توجه به داشتن توپ و تانک و هواپیما و آوردن مزدور از بلاروس مخالفین را کشتار دسته جمعی کنند ؟
چطور در ان زمان که برتری هواپیما و تانک از قذافی گرفته شد ، مردم شهرها را یکی پس از دیگری پس گرفتند تا جایی که نزدیک بود شهر محل تولد قذافی را هم بگیرند ، اما ورق ها به یکباره با رفتن موسا به انگلیس برگشت ؟
نفت قذافی است که دارد قذافی را نجات میدهد یا نفت بلای جان قازفی است ؟
اما تاریخ نشان داده که همه این بازیها مدتی کوتاه دوام خواهد داشت ، میلوشویچ و صدام هم از این بازیها کردند . اما ........

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما