خانه | خبر | اخبارجهان

يک فيلم روسی در باره چرنوبيل؛ ۲۵ سال پس از فاجعه اتمی

پنجشنبه, 1390-01-04 23:49
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در آستانه بيست‌وپنجمين سالگرد فاجعه اتمی چرنوبيل، يک فيلم روسی در باره اين واقعه، از امروز به روی پرده سينماهای مسکو رفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه اين فيلم در مورد «تأخير جنايت‌بار» مقام‌های وقت شوروی در به‌رسميت شناختن ميزان فاجعه و ديرکرد آنان در هشدار به مردم است.

فيلم «شنبه بی‌گناه» به کارگردانی الکساندر ميندادزه دو هفته پس از زمين‌لرزه و سونامی ژاپن که منجر به انفجارهای پياپی در نيروگاه اتمی فوکوشيما شد، به نمايش عمومی در می‌آيد.
 

والرا، قهرمان فيلم، معلم جوان حزب کمونيست اوکراين بر حسب اتفاق متوجه انفجاری در نيروگاه هسته‌ای چرنوبيل می‌شود و سعی می‌کند که از «پريپيات»، شهر نزديک به نيروگاه بگريزد. اما او با از راه نرسيدن دوست‌اش آخرين قطار را از دست می‌دهد.

الکساندر ميندادزه، فيلم‌ساز ۶۱ ساله که بيشتر او را به‌عنوان فيلم‌نامه‌نويس می‌شناسند، در گفت‌وگويی با روزنامه روسی «کومرسانت» گفته است در زمان حادثه چرنوبيل در سال ۱۹۸۶در بلاروس، همسايه اوکراين و در نزديکی نيروگاه بوده است.

ميندادزه گفت: «شايعه‌ها بيشتر و بيشتر می‌شدند اما ما آن‌ها را جدی نمی‌گرفتيم. اين فقط بهانه‌ای برای التيام خود با شراب قرمز بود.» اشاره اين فيلم‌ساز به يک باور متداول است که نوشيدن شراب قرمز موجب مقابله با تأثيرات مواد راديواکتيو می‌شود.

در فيلم «شنبه بی‌گناه» دوستان والرا فاجعه اتمی را به سخره می‌گيرند اما همين‌که شعله‌های آتش نيروگاه چرنوبيل را می‌بينند متوجه عمق فاجعه می‌شوند. صحنه‌ای که فضای انفجار ۲۶ آوريل ۱۹۸۶ را به‌خاطر می‌آورد.

کارگردان فيلم در گفت‌وگو با خبرگزاری ريانوستی می‌گويد: «چيزی که خواستم نشان دهم تنها به گذشته مربوط نيست؛ متأسفانه به زمان حال نيز ربط دارد.»

پس از انفجار راکتور شماره چهار نيروگاه اتمی چرنوبيل، مقام‌های وقت اتحاد شوروی چند روز صبر کردند تا خبر فاجعه هسته‌ای را به اطلاع مردم برسانند و ساکنان منطقه را از آن‌ محدوده خارج سازند.

«شنبه بی‌گناه» نشان می‌دهد که چگونه اين مسئولان عظمت فاجعه‌ را ناديده گرفتند. در صحنه‌ای از فيلم يکی از آن‌ها، در حالی‌که درجه ميزان مواد راديواکتيو از حد خود بالاتر رفته بود، با عصبيت فرياد می‌زند: «به شما قول می‌دهم، مقاومت راکتور صد در صد قابل اعتماد است.»

در ميان مردم برخی به عمق فاجعه پی‌برده و با عجله به ايستگاه قطار «پريپيات» رفتند تا با قطار باری فرار کنند اما قطار مورد نظر به راه خود ادامه داد و در ايستگاه توقف نکرد. با اين حال بيشتر مردم طوری به فعاليت‌های روزمره خود ادامه می‌دادند که گويی اتفاقی نيفتاده است.
 

الکساندر ميندادزه در اين‌باره می‌گويد: «برخی فهميدند موضوع چيست، بقيه نه. اما هيچ‌کس نتوانست بگريزد، به جز مسئولان حزب کمونيست.»

«شنبه بی‌گناه» در سوِتلودارسک، واقع در شرق اوکراين و در نزديکی مرکز برق اين ناحيه فيلم‌برداری شده است. اين مرکز برق در نقش نيروگاه چرنوبيل ظاهر می‌شود و جلوه‌های ويژه فيلم در آن‌جا صورت می‌گيرد.
 

اين فيلم قرار بود امروز ۲۴ مارس در بلاروس، سرزمينی که بيشترين رنج را از مواد راديواکتيو چرنوبيل برد، به نمايش درآيد اما ناگهان از برنامه سينماها کنار گذاشته شد.

يکی از مسئولان سينماهای مينسک اعلام کرد که «حق پخش» اين فيلم مشکل دارد.

تاکنون تنها سه يا چهار فيلم در روسيه و اوکراين درباره فاجعه چرنوبيل ساخته شده که هيچ‌کدام از آن‌ها در گيشه موفق نبوده‌اند.

اين دومين فيلم الکساندر ميندادزه است. وی پيش از اين در سال ۲۰۰۷ با فيلم «سوآر» در جشنواره فيلم ونيز شرکت کرده بود. فيلم «بازی برای يک مسافر» که وی فيلم‌نامه آن را نوشته در سال ۱۹۹۵ خرس نقره‌ای جشنواره فيلم برلين را از آن خود کرده بود.

«شنبه بی‌گناه» امسال در شصت و يکمين دوره جشنواره فيلم برلين به نمايش درآمد.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما