خانه | خبر | اخبارجهان

تجمع معترضان در سلیمانیه به خشونت کشیده شد

جمعه, 1389-11-29 10:12
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

روز پنج‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه، بر اثر تيراندازی نيروهای پليس در کردستان عراق به سوی تجمع‌کنندگان معترض به فساد و بيکاری، يک نفر کشته و بيش از ۵۰ نفر ديگر زخمی شدند.

به گزارش خبرنگار زمانه در کردستان عراق، اين تجمع به منظور حمايت از مردم مصر و تونس با صدور مجوز رسمی استانداری سليمانيه صورت گرفته بود که پس از پرتاب سنگ از جانب معترضان به سوی مقر حزب دمکرات کردستان عراق به خشونت کشيده شد.

مدير روابط عمومی اداره‌ کل بهداشت و درمان سليمانيه‌ آمار قربانيان ناآرامی‌های شهر سليمانيه‌ را يک کشته‌ و ۵۳ مجروح اعلام کرده است.

برخی از گزارش‌ها حاکی است که وضعيت جسمانی چهار تن از مجروحان وخيم است و بقيه مجروحين تحت مدوا هستند.

در اين راه‌پيمايی که از سوی چندين تشکل سياسی و مدنی انجام شد، شرکت‌کنندگان خواهان «محاکمه افراد فاسد» بودند.

هيوا احمد، مسئول کميته‌ چهار حزب دمکرات کردستان گفته است، «پس از سنگ‌پراکنی تظاهرکنندگان به‌ سوی مقر کميته‌ حزب دمکرات کردستان به‌ سوی ساختمان کميته‌ حزب دمکرات کردستان تيراندازی شد که‌ با شليک تظاهرکنندگان فهميديم توطئه‌ای در کار است.»

اين مسئول حزب دمکرات کردستان عراق جنبش تغيير را به تشويق معترضان به شعار و سنگ‌پراکنی به سوی ساختمان کميته حزب دمکرات متهم کرده است.

به‌دنبال اين رويداد نوشيروان مصطفی طی بيانيه‌ای هرگونه اعمال خشونت‌بار و «حمله به مراکز رسمی» را محکوم کرد و از مردم خواست که با احساس مسئوليت بيشتر برخورد کرده و اجازه به «اغتشاشگران» ندهند آرامش کشور را به‌هم بزنند.

جنبش تغيير در سال ۲۰۰۶ با انشعاب نوشيروان مصطفی از بنيان‌گذاران و رهبران اتحاديه ميهنی کردستان در اعتراض به آن‌چه که «فساد اصلاح‌ناپذير» در اين حزب خوانده می‌شد، تأسيس گرديد.

از سوی ديگر استانداری سليمانيه به مدت ۱۲ ساعت در سطح شهر منع رفت و آمد اعلام کرده است.

حکومت اقليم کردستان عاملان اين رويداد را «تظاهرکنندگان اغتشاشگر» دانسته که به مقر حزب دمکرات حمله کرده‌اند.

در بيانيه حکومت اقليم کردستان آمده است: «با ابراز نگرانی شديد خود از وقايع پيش آمده‌ از مردم سربلند کردستان و به‌ويژه‌ مردم مقاوم شهر سليمانيه‌ و همه‌ جريان‌های سياسی کردستان می‌خواهد که‌ با احساس مسئوليت نسبت به‌ آرام کردن اوضاع، با دولت اقليم کردستان همکاری نمايند و اجازه‌ ندهيم که‌ عده‌ای اغتشاشگر در پوشش تظاهرات و (تجمع‌های مردمی) امنيت و آرامش شهروندان را تهديد نمايند و موجب بدنامی کردستان عزيزمان شوند.»

حزب دمکرات به رياست مسعود بارزانی و اتحاديه مهينی کردستان به رياست جلال طالبانی دو حزب اصلی کردستان عراق هستند که با تشکيل ائتلاف کردستان در پارلمان کردستان دارای بيشترين کرسی هستند.

جنبش تغيير با داشتن ۲۵ کرسی از ۱۱۱ کرسی مجلس اقليم کردستان اصلی‌ترين اپوزيسيون حکومت ائتلافی اقليم کردستان به‌شمار می‌رود.

همچنين اين جنبش در انتخابات مجلس نمايندگان عراق ۲۰۱۰ به هشت کرسی دست يافت.
اين جريان خود را مدافع آزادی و دمکراسی و مخالف فساد و قبيله‌گرايی در کردستان عراق معرفی می‌کند.

روز چهارشنبه در شهر کوت در شرق عراق اعتراضاتی صورت گرفته بود که به‌علت درگيری بين نيروهای پليس و تظاهرکنندگان سه نفر کشته و ۶۰ نفر زخمی شدند.

اين اعتراضات در حالی صورت می‌گيرد که موجی از راه‌پيمايی اعتراضات مردمی در طول هفته‌های گذشته چندين کشور عربی از جمله مصر، تونس، يمن ليبی و الجزاير را فرا گرفته است.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با سلام به همه هم میهنان کردم،این سؤال را از شما و جدائی طلبان در خدمت استعمار میکنم؛ایا در کردستان جدا شده از میهنمان ایران هم ج.ا.ا. حکومت می کند؟تبعیض طایفه ای موجود را هم شونیستهای فارس اعمال کرده اند؟اقای کاکارش چه خواهد گفت؟ایا تیر اندازی به برادران (ملت؟؟)کردمان توسط حکام کرد را هم عملی فاشیستی می خواند و مسئولین کرد را فاشیستهای سنی و یا فاشیستهای کمونیست و یا فاشیستهای خلقی و یا فاشیستهای دمکرات می نامند؟به نظر من خیر
مطمعنا اقای کاکارش و تجزیه طلبان در خدمت اجنبی تلاش خواهند کرد که اعمال نادرست دولت خودمختار کردستان را توجیه و معترضین را افرادی اغتشاشگر و حزب الهی و عوامل ایران بنامند.

در پاسخ به بسیجی بزرگواری که با نام منصور پیری سوالاتی مطرح فرموده اند باید بگویم این تجزیه طلبی که می فرمائید، به قول مرحوم شیخ عزالدین حسینی نه کفر است و نه بر خلاف شرع است! وقتی که دو برادر یا خواهر نمی توانند برادرانه و خواهرانه در کنار هم زندگی کنند، به سادگی خانه و زندگیشان را از هم جدا می کنند. کشور های تاجیکستان و افغانستان هم فارس زبان هستند. هیچکسی اصرار ندارد اآنها هم بیایند و بچسبند به مملکت باستانی پارس. حالا چه اصراری هست مردمی را که نژاد و مذهب و زبان و فرهنگشان کاملا با آنچه ما داریم فرق می کند، به زور شمشیر در کنار خودمان نگه داریم ؟
ملت کرد هم مانند ترک ها (ترکیه)، فارس ها(ایران و افغانستان و تاجیکستان)، آذری ها ( آذربایجان)، عرب ها (سوریه و عربستان و ...)، مغول ها (مغولستان) و صدها قوم و قبیله و طایفه دیگر، دوست دارد سرزمین خودش را داشته باشد و آنطوری که هویت ملی اش اقتضا می کند، مستقل باشد.
واقعیت این است که رؤیای برپایی یک کشور مستقل کردی، در اندیشه تمام کرد های دنیا صدها سال است لانه کرده است. هیچ کردی را نمی توانی پیدا کنی که در رؤیاهایش به یک کشور کرد فکر نکند و در اندیشه یافتن راهی برای رسیدن به آن نباشد. حالا دیگر اختیار با شماست، یا این واقعیت را بپذیر یا... بمیر !( ببخشید قصد اسائه ادب نبود، خواستیم به عرض برسانیم که تنها دو راه در پیش رو دارید تا از این کابوس تجزیه طلبی رها شوید ! )

آقای پیر خانقاه،

شما بفرمایید به طرح ضراعی تان که درخت کاری در کویر لوط به وسیلهٔ زندانیان نادم و البته با اجازه آقا! می‌باشد برسید چکار دارین به این بحثهای سیاسی!

"مدتها در این فکر هستم که چگونه می توانم اقای خامنه ای را راضی کنم که در ١٠٠/٠٠٠هکتار از زمین کویر لوت اجازه درخت کاری(درخت میوه )و سبزی کاری به من بدهند"

Read more: http://biaban.darvish.info/archives/4382#ixzz1EKC7Gh4I

در هر جامعه‌ای مردم باید بر علیه شرایط نابرابر اعتراض کنن ولی‌ به صورت مدنی نه با خشونت و قصد تخریب، در کردستان اعتراض آزاد است ولی‌ اعتراض مدنی، وقتی‌ که به سمت خشونت پیش رفت دولت در جهت کنترل وارد عمل خواهد شد و متاسفانه اتفاقی‌ که نباید بیفتد خواهد افتاد.

از پاسخ تجزیه طلب فوق بسیار ممنونم.اقای لنین عزیز من بسیجی نیستم ،حضرت ایت الله هستم .
ای کاش رهبران شما چنین پاسخی میدادند و ای کاش شما و مسئول درج نظرات، نامتان را با شهامت در زیر نظرتان می نوشتید.
هموطن عزیزم،اولأ هر کسی اجازه دارد انچه می خواهد بیاندیشد و برای خود تصمیمی را بگیرد که دوست دارد،مشروط بر اینکه بفهمد دمکراسی نه تحمیل عقیده و نه مجبور کردن دیگران به روشی از زندگی و نه فریبکاری است.
از رهبر کردتان اقای عزدین حسینی سخن به میان اوردید و گمان کرده اید که گفته ایشان پیام الهی است؟خیر ایشان در قرن پیش می زیستند و اگر یادتان باشد،در ان قرن خود مختاری و حق تعین سرنوشت خلقهای جهان شعار رفقای کمونیست،مارکسیست و سوسیالیست بود.حتی برخی از برادران مسلمان ما نیز این شعار را می دادند.این شعار و حمایت رفقا و برادران از این شعار هم در مقابل هجوم امپریالیسم به سرکردگی امریکا و استعمار و چپاول و کشتار خلقهای جهان انجام می گرفت.اما در این قرن که تفکر مارکسیست لنینیستی و سوسیالیستی بدست تاریخ نویسان افتاده است،امریکا و متحدین اروپائی استعمارگر او در صدد بهره وری از عقب ماندگان سیاسی و معترضین با تفکر چپی و اسلامی افتاده اند و متاسفانه بدینوسیله تا حدی به جنبشهای مردمی هم لطمه وارد کرده اند.مانند علم کردن مسلمانان عقب مانده القاعده که توسط امپریالیست امریکا و استعمارگران اروپائی حامی ان و انگل چسبده به انان ،صهیونیزم بنیانگذاری و حمایت شد.
خب دوست گرامی اگر استقلال برای شما اهمیت دارد،باید بفهمید که راه رسیدن به ان گرفتار شدن در دام ادمکشان امریکائی و غربی و شرقی نیست و هر زمان خودت دمکرات شدی،فرباد مرگ بر امریکا،مرگ بر استعار و مرگ بر دیکتاتور را فریاد کن ،مطمعن باش ان وقت من بسیجی تو خواهم بود.موفق باشی
ترا ای کهن بوم و بر دوست دارم

آقای پیری! اینکه همه ی ملتهای خاورمیانه به نوعی هنوز تجربه ی تحمل دیگری و تساهل را ندارند قضیه ای است و حق کردها یا ترکها برای ماندن در ایران یا جدا شدن مسأله ای دیگر. قضایا را با هم خلط نکنید. اگر امروز در سلیمانیه مسأله ای پیش بیاید شما بگویید لیاقت حکومت کردن ندارید پس شما در مورد حکومتگران فارس و ترک بر ایران چه می گویید؟ آیا نه این است که بر اساس استدلال شما، شما اصلا لیاقت حکومت کردن ندارید و کردها با آن تجربیات بدی که از حکومتگران تهران دارند بهترین گزینه شان جدا شدن از ایران است؟

ین کار شما کابوس ما نیست.چون ایرانیان همیشه تلاش در یکپارچگی کشور نموده و می کنند.پاسخ ارزوی خودفروشان ،مردن و یا کشتن ایرانیان وطن پرست توسط تجزیه طلبان را هم در زمان شاه ،ارتش و در رژیم کنونی، پاسداران و بسیجیان به خوبی داده اند.
اینکه به نادانی امور مملکتی را با اختلاف خانوادگی برادر و خواهر یکسان فرموده اید هم دلیل کج فهمی شما از مسائل سیاسی است.شما و دیگر مزدوران استعمار اگر دست از سر هموطنان کرد ما برارید و با رفتار وحشیانه خود و کشتن ایرانیان حافظ مرز ها، مانع ترویج و ابادانی نشوید،مطمعنا تمام کردهای هموطن ما در ان سوی مرزها هم تلاش به بازگشت به وطن خود و یا داشتن روابط حسنه با افراد این سوی مرز خواهند شد.از نتایج رفتار و کردار بد تجزیه طلبان اذری بیاموزید و بدانید که ایرانی با هر گویشی،افتخار اولش ایرانی بودنش است.
ایران ای سرای امید، بر بامت سپیده دمید
بنگر که ازین ره پر خون،خورشیدی خجسته رسید
اگر چه دلها پر خون است
شکوه شادی افزون است
سپیده ما گلگون است
که دست دشمن در خون است
ای ایران غمت مرساد
جاویدان شکوه تو باد
را ما راه حق،راه بهروزی است
اتحاد،اتحاد، رمز پیروزی است
صلح و ازادی جاودانه بر همه جهان
خوش باد یادگار خون عاشقان
ای بهار،ای بهار تازه جاودان
در این چمن شکفته باد

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما