خانه | خبر | اخبارجهان

استعفای جمعی از رهبران حزب حاکم مصر

شنبه, 1389-11-16 22:38
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

تلويزيون دولتی مصر اعلام کرد که گروهی از رهبران حزب حاکم اين کشور، از جمله جمال مبارک، پسر حسنی مبارک از اين حزب استعفا داده‌اند.

به گزارش رويترز، تلويزيون دولتی مصر در ادامه خبر داده است که دبيرکل جديد حزب دموکراتيک ملی مصر، حزب حاکم بر اين کشور، حسام بدراوی است که گفته می‌شود به جناح «ليبرال» اين حزب تعلق دارد.

اين در حالی است که شبکه خبری العربيه امروز بعد از ظهر خبر استعفای حسنی مبارک از حزب دموکراتيک ملی را منتشر کرد اما در ادامه آن را تکذيب نمود.

برخی از مفسران سياسی اين تغييرات را مهم ارزيابی می‌کنند و می‌گويند حزب حاکم، از دولت برای منافع خود بهره‌برداری می‌کرد و به همين خاطر مورد انتقاد قرار می‌گرفت.
 

ضياء رشوان، پژوهشگر در مرکز مطالعات سياسی و استراتژيک الاهرام در قاهره، در اين‌باره می‌گويد: «اين تغييرات همچنين از اين جهت حائز اهميت است که افرادی که در برابر مخالفان دست به خشونت زدند از سوی اين حزب سازمان‌دهی شده بودند و ديگر از اين پشتيبانی سود نخواهند برد.»
 

در ميان استعفاکنندگان، استعفای جمال مبارک و صفوت شريف، از بنيان‌گذاران حزب دموکراتيک ملی در سال ۱۹۷۸ و دبيرکل آن، از آن روی اهميت دارد که هزاران تظاهرکننده مخالف حکومت در ۱۲ روز گذشته برکناری آن‌ها را درخواست کرده بودند.

صفوت شريف ۷۷ ساله يکی از ستون‌های حکومت مصر از دهه ۶۰ ميلادی است. وی همچنين رئيس مجلس شورای مصر است.

جمال مبارک نيز بدون مسئوليت خود در حزب دموکراتيک ملی مصر نمی‌تواند بر اساس قانون اساسی در انتخابات رياست جمهوری اين کشور از سوی اين حزب شرکت کند.

ذکريا عزمی، رئيس دفتر رياست جمهوری مصر، علاءالدين هلال، سخنگوی حزب حاکم و احمد عز، تاجر بزرگ فولاد در مصر و آفريقا نيز از جمله کسانی هستند که از حزب دموکراتيک ملی مصر کنار کشيده‌اند.
 

در همين حال امروز نيز همچون روزهای گذشته بار ديگر هزاران نفر از مخالفان حکومت مصر در ميدان تحرير قاهره گرد آمدند و خواهان برکناری حسنی مبارک شدند.
 

يکی از مخالفان در گفت‌وگو با رويترز استعفای جمعی از رهبران حزب حاکم را موفقيت حرکت مردم مصر ندانست و گفت: «اين حرکتی گمراه‌کننده از سوی حکومت است و برای ما کافی نيست.»

به نظر می‌رسد برکناری گروهی از رهبران حزب حاکم در ادامه مذاکراتی که پشت درهای بسته در مورد آينده مصر ادامه دارد انجام گرفته است.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما