خانه | خبر | اخبارجهان

یونسکو نگران میراث باستانی مصر است

سه شنبه, 1389-11-12 23:24
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو با انتشار بیانیه‌ای از آسیب رسیدن و غارت میراث باستانی و فرهنگی مصر اظهار نگرانی کرد. 

 

به گزارش بخش فرهنگی رادیو زمانه، ایرنا بوکووا، نماینده یونسکو در پاریس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد یونسکو نگران است که در اثر ناآرامی‌های اجتماعی و سیاسی میراث باستانی و فرهنگی مصر آسیب ببیند.

 

فقط در موزه باستان قاهره بیش از ۱۲۰ هزار شیء باستانی و هنری ارزشمند نگه‌داری می‌شود.
 

یونسکو در بیانیه‌ای که در پاریس صادر کرد، به این نکته اشاره می‌کند که میراث باستانی و فرهنگی مصر نه تنها از نظر علمی، و فرهنگی ارزش دارد، بلکه بخشی جدایی‌ناپذیر از هویت ملی مصریان است.
 

در جریان تظاهرات و ناآرامی‌های اخیر در مصر عده‌ای از اشخاص سودجو از تظاهرات مردم سوءاستفاده کردند و تلاش کردند به موزه‌های مصر دستبرد بزنند.
 

در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۱ عده‌ای نا‌شناس به موزه مصر باستان در قاهره وارد شدند و خواستند از مجموعه مومیایی‌ها در این موزه دو مومیایی را به سرقت ببرند. آن‌ها در این‌کار موفق نشدند، اما مومیایی‌ها به شدت آسیب دیدند.
 

یک روز پیش از این واقعه، چند پلیس با لباس مبدل و با همکاری نگهبانان موزه مصر باستان از طریق نورگیر‌ها وارد موزه شدند، بسیاری از اشیاء و مجسمه‌ها را روی زمین انداختند و چند ویترین را شکستند. برخی از مجسمه‌ها به مجموعه گرانبهای توتانخامون تعلق داشت. سپس مردم که از این ماجرا آگاه شده بودند، در روز سه‌شنبه، اول فوریه ۲۰۱۱، همزمان با تظاهرات میلیونی در میدان التحریر، موزه مصر باستان در نزدیکی این میدان را محاصره کردند و مانع شدند که حوادثی مشابه اتفاق بیفتد.
 

در موزه مصر باستان آثاری از تمدن باستانی مصر در زمان فراعنه نگه‌داری می‌گردد. یکی از مهم‌ترین این آثار نقاب طلایی مردگان است.
 

وفا الصادق، مدیر موزه مصر باستان در قاهره، پس از این وقایع، در گفت‌وگو با بخش آن‌لاین هفته‌نامه دی‌سایت از دستبرد به موزه‌ها در شهرهای دیگر مصر به ویژه در آسوان اظهار نگرانی کرده بود. او گفت: «متأسفانه موزه مصر باستان در قاهره و اصولاً موزه‌های مصر از امنیت لازم برخوردار نیستند.»
 

موزه مصر باستان در میدان التحریر، در مرکز شهر قاهره واقع شده و مهم‌ترین و بزرگ‌ترین موزه برای هنر مصر باستان است. در این موزه انواع آثار هنری ارزشمند که در طی تاریخ تمدن مصر پدید آمده نگه‌داری می‌شود.
 

موزه مصر باستان در سال ۱۹۰۰ به سبک نئوکلاسیک بنا شد و دو سال بعد در سال ۱۹۰۲ رسماً گشایش یافت.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما