خانه | خبر | اخبارجهان

پلیس‌ها با لباس مبدل به موزه مصر باستان حمله کردند

سه شنبه, 1389-11-12 04:04
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در جریان تظاهرات و ناآرامی‌های اجتماعی در مصر، موزه مصر باستان در قاهره آسیب دید.

 

به گزارش بخش فرهنگی رادیو زمانه چند شبکه تلویزیونی عربی، روز گذشته تصاویری از ویترین‌ها و مجسمه‌های شکسته در موزه مصر باستان در قاهره پخش کردند.

 

وفا الصادق، مدیر دائم‌العمر موزه مصر باستان در قاهره اعلام کرد نگهبانان موزه و برخی پلیس‌ها به ویترین‌ها و آثار هنری آسیب وارد آورده‌اند.

 

الصادق در گفت‌وگو با یکی از روزنامه‌های آلمانی‌زبان گفت طبقه اول موزه مصر باستان که در آن مجسمه توتانخامون نگهداری می‌شود بیش از دیگر طبقات آسیب دیده است.

 

الصادق در ادامه این گفت‌وگو افزود: «بسیاری از مجسمه‌ها و اشیاء باستانی را روی زمین انداختند و شکستند. در میان این آثار، مجسمه‌هایی یافت می‌شود که به گنجینه توتانخامون تعلق دارد.»
 

در موزه مصر باستان آثاری از تمدن باستانی مصر در زمان فراعنه نگهداری می‌گردد. یکی از مهم‌ترین این آثار نقاب طلایی مردگان است.

 

مدیر موزه قاهره در گفت‌وگو با روزنامه تاگس‌اشپیگل، چاپ آلمان گفت: «تردیدی نیست که نگهبانان موزه عامل این خرابکاری‌ها بودند. چند تا پلیس با لباس‌های مبدل از پله‌های اضطراری خود را به بام موزه رساندند و از طریق نورگیرها وارد موزه شدند.»
 

وفا الصادق در گفت‌وگو با بخش آن‌لاین هفته‌نامه آلمانی‌زبان دی‌سایت گفت: «وقتی که تظاهرکنندگان در میدان التحریر متوجه حمله به موزه مصر باستان شدند، همان‌دم موزه را محاصره کردند. مردم موفق شدند برخی از حمله‌کنندگان به موزه را دستگیر کنند. اما چند تا از نگهبانان و پلیس‌هایی که به موزه حمله کرده بودند، موفق شدند فرار کنند.»
 

مدیر موزه مصر باستان در قاهره در ادامه این گزارش افزود: «پس از درگیری مردم با حمله‌کنندگان به موزه، نیروهای ارتشی که در میدان التحریر حضور داشتند، وارد عمل شدند. آن‌ها در حال حاضر موزه را محاصره کرده‌اند و اجازه نمی‌دهند کسی وارد موزه شود.»
 

وفا الصادق در گفت‌وگو با بخش آن‌لاین هفته‌نامه دی‌سایت از دستبرد به موزه‌ها در شهرهای دیگر مصر به ویژه در آسوان اظهار نگرانی کرد. او گفت: «متأسفانه موزه مصر باستان در قاهره و اصولاً موزه‌های مصر از امنیت لازم برخوردار نیستند.»   
 

موزه مصر باستان در میدان التحریر، در مرکز شهر قاهره واقع شده و مهم‌ترین و بزرگ‌ترین موزه برای هنر مصر باستان است. در این موزه انواع آثار هنری ارزشمند که در طی تاریخ تمدن مصر پدید آمده نگهداری می‌شود.

 

موزه مصر باستان در سال ۱۹۰۰ به سبک نئوکلاسیک بنا شد و دو سال بعد در سال  ۱۹۰۲ رسماً گشايش يافت. 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما