خانه | خبر | اخبارایران

بازداشت بیش از ۱۳۰ تن از اتباع افغانستانی در ایران

جمعه, 1392-01-02 12:29
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

یکی از مسئولان نیروی انتظامی استان سیستان و بلوچستان ایران گفت در دو هفته گذشته بیش از ۱۳۰ تن از اتباع افغانستانی بازداشت شده‌اند.

 

حسین طیبی، فرمانده انتظامی بخش ماهان امروز جمعه دوم فروردین‌ماه به خبرگزاری فارس گفت: "در دو هفته گذشته بیش از ۱۳۰ افغانستانی، پنج خودرو و هشت قاچاقچی انسان دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شده‌اند."

 

وی از بازداشت اعضای یک باند قاچاق انسان خبر داد و افزود: "این باند با شیوه جدید به صورت ماهرانه و با کشیدن چادر روی افغانستانی‌ها، ۲۵ تبعه بیگانه غیرمجاز را در محور ماهان – بم قاچاق می‌کردند."

 

در روز ۲۷ مهرماه سال گذشته نيز مأموران انتظامی شهرستان ابهر ٣٢ افغانستانی را که گفته می‌شد به‌صورت غیرقانونی برای پیدا کردن کار وارد ايران شده بودند، دستگير کردند.

 

تیرماه‌‌ همان سال نیز بیش از ٣٠٠ تبعه افغانستانی که گفته شده بود اقامت آن‌ها غیرمجاز بوده در شهرستان جیرفت بازداشت شدند.

 

آمار ارائه شده از سوی منابع محلی دولت افغانستان نشان می‌دهد که طی شش ماه نخست سال گذشته نزدیک به ۲۰۰ هزار مهاجر مجبور به ترک ایران شده و یا به رضایت خود به افغانستان برگشته‌اند

از سوی دیگر، در پی فشارهای حکومت ایران و مشکلات اقتصادی، ورود پناهجویان افغانستانی ساکن ایران به ترکیه افزایش یافته است. با این وجود برخی از این پناهجویان گفته‌اند وضعیت زندگیشان در ترکیه بد‌تر شده است.

 

پایگاه اماراتی دنشنال بهمن‌ماه سال گذشته نوشت، بر‌اساس آمار نهاد پناهندگان سازمان ملل در ترکیه، نزدیک به ۲۰ هزار مهاجر افغانستانی در ترکیه زندگی می‌کنند که در ماه‌های اخیر به این کشور وارد شده‌اند.

 

آمار ارائه شده از سوی منابع محلی دولت افغانستان نشان می‌دهد که طی شش ماه نخست سال گذشته نزدیک به ۲۰۰ هزار مهاجر مجبور به ترک ایران شده و یا به رضایت خود به افغانستان برگشته‌اند.

 

بنابر اعلام سازمان ملل، افزایش میزان مهاجرت افغان‌ها به ترکیه ناشی از عوامل متعددی از جمله ترس از سرنوشت افغانستان پس از خروج نظامیان خارجی در سال ۲۰۱۴ و شرایط نامناسب اقتصادی در ایران است.

 

علی عبداللهی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور، دی‌ماه سال گذشته آمار رسمی ایران در مورد تعداد افغانستانی‌های پناهنده در این کشور را ۸۵۰ هزار تن اعلام کرده و گفته بود ۴۶۰ هزار تن از آنان گذرنامه و ویزای ایرانی دریافت کرده‌اند.

 

پیش از این گفته می‌شد نزدیک به دو میلیون و ۳۰۰ هزار شهروند افغانستان که حدود ۹۰۰ هزار تن از آنان دارای اسناد قانونی اقامت هستند، در ایران زندگی می‌کنند.

 

سازمان عدالت برای ایران خردادماه سال گذشته گزارش جامعی از نقض حقوق اتباع افغانستانی در ایران به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، تسلیم کرد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما