خانه | خبر | اخبارایران

اتحاديه اروپا پيشنهادات خود را درباره برنامه اتمی به ايران ارائه کرد

سه شنبه, 1391-12-29 15:15
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

اتحاديه اروپا در پايان دو روز مذاکرات گروه ۱+۵ و تهران، پيشنهادات خود را در رابطه با برنامه هسته‌ای ايران به اين کشور ارائه کرد.

 

نشست هيئت‌های فنی، حقوقی و سياسی شش قدرت جهانی شامل آمريکا، روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه و آلمان با ايران روز دوشنبه و سه‌شنبه ۲۸ و ۲۹ اسفند در استانبول ترکيه برگزار شد.

 

به گزارش رويترز، قرار است پيشنهادات اتحاديه اروپا در دور بعدی مذاکرات که پنجم و ششم آوريل (۱۶ و ۱۷ فروردين ۱۳۹۲) در آلماتی قزاقستان برگزار می‌شود، مورد بررسی قرار گيرد.

 

اتحاديه اروپا در بيانيه کوتاهی که منتشر کرده به جزئيات اين پيشنهادات که برای يافتن راه‌حلی برای پايان دادن به بن‌بست برنامه اتمی ايران ارائه شده، اشاره‌ای نکرده اما گفته اين پيشنهادات با استقبال نمايندگان ايران مواجه شده است.

 

ديپلمات‌های غربی می‌گويند آن‌ها از ايران می‌خواهند که در جلسه بعدی مذاکرات در آلماتی، به پيشنهادات شش قدرت جهانی پاسخ صريحی بدهد

ديپلمات‌های غربی می‌گويند آن‌ها از ايران می‌خواهند که در جلسه بعدی مذاکرات در آلماتی، به پيشنهادات شش قدرت جهانی پاسخ صريحی بدهد.

 

کشورهای غربی به برنامه هسته‌ای ايران به ديده شک می‌نگرند و معتقدند جمهوری اسلامی در پی ساختن سلاح اتمی است اما ايران اين اتهام را رد می‌کند و می‌گويد برنامه هسته‌ای آن کاملأ صلح‌آميز است.

 

گروه ۱+۵ گفته است در ماه‌های آينده ديپلماسی فعال را در قبال ايران دنبال می‌کند و"در مرحله اول در پی نتايج ملموس از اين فرايند ديپلماتيک است."

 

باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا نيز در پيام نوروزی خود در آستانه سال نو خورشيدی گفته است: "رهبران ايران می‌گويند برنامه هسته‌ای آن‌ها برای تحقيقات پزشکی و توليد برق است اما تاکنون نتوانسته‌اند جامعه جهانی را متقاعد کنند که برنامه هسته‌ای‌شان صرفا مقاصد صلح‌آميز دارد."

 

به گفته وی "ايالات متحده ترجيح می‌دهد اين مسئله را به طور صلح‌آميز و ديپلماتيک حل کند."

 

شورای امنيت سازمان ملل متحد در چند سال اخير با صدور چند قطعنامه عليه برنامه اتمی ايران، اين کشور را مورد تحريم قرار داده است. آمريکا، اتحاديه اروپا و شمار ديگری از کشورها نيز تحريم‌های يک‌جانبه‌ای را عليه فروش نفت و مؤسسات بانکی ايران برقرار کرده‌اند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ميدانند علف زير پا سبز شدن يعنی چی ؟

گزارش ایسنا محمد خزاعی در مصاحبه با شبکه خبری بلومبرگ، مذاکرات بین کشورمان و گروه 1+5 در آلماتی در اسفندماه را مثبت و مفید دانست، اما تاکید کرد: در این مذاکرات غرب گام کوچکی به سمت پیشنهادات جمهوری اسلامی برداشت.!!!!
سفیر جمهوری اسلامی تاکید کرد: در جمهوری اسلامی ایران موضوع هسته‌یی مانند ملی شدن صنعت نفت به افتخار ! و غرور ملی !!تبدیل شده است و تمامی ایرانیان درباره حمایت از موضوع هسته‌یی کشورمان یکپارچه و هم‌عقیده هستند!!!!
وی فتوای هبری درباره حرمت سلاح‌های هسته‌یی را مبنائی مهم و اساسی از جنبه‌های مختلف مذهبی، قانونی و سیاسی ارزیابی کرد که رویکرد کشورمان درباره موضوع هسته‌یی را نشان می‌دهد و باید بطور کامل مورد توجه قرار گیرد !!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما