خانه | خبر | اخبارایران

"ايران سلاح بيشتری به حکومت سوريه داده است"

پنجشنبه, 1391-12-24 16:57
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ديپلمات‌های غربی می‌گويند جمهوری اسلامی ايران سلاح‌های بيشتری در اختيار حکومت سوريه قرار داده است.

 

خبرگزاری رويترز امروز پنج‌شنبه ۲۴ اسفندماه (۱۴ مارس) به‌نقل از يک ديپلمات بلندپايه غربی نوشت: "ايرانی‌ها به‌شکل گسترده‌ای به رژيم اسد کمک می‌کنند."

 

اين ديپلمات که نام وی ذکر نشده است، افزود: "در سه، چهار ماه اخير ايران کمک‌های خود به رژيم اسد را از طريق حريم هوايی عراق و اخيرا به‌وسيله کاميون افزايش داده است و عراق نيز مانعی ايجاد نمی‌کند."

 

ديپلمات‌های بسياری می‌گويند افزون بر مسير عراق، ايران همچنين از طريق ترکيه و لبنان نيز سلاح‌های خود را به حکومت سوريه می‌رساند.

 

اين در حالی است که مقامات عراق و ترکيه اين موضوع را رد می‌کنند.

 

بر اساس برآورد سازمان ملل متحد در طول دو سال گذشته بيش از ۷۰ هزار نفر در سوريه کشته و بيش از يک ميليون نفر به خارج از اين کشور پناه برده‌اند

ديپلمات‌های غربی همچنين به رويترز گفته‌اند سلاح‌های ايران به‌دست حزب‌الله لبنان نيز می‌رسد و اين گروه شيعه به نيروهای نظامی حکومت بشار اسد ياری می‌رسانند.

 

اين کمک‌ها موجب شده‌اند که جنگ داخلی سوريه همچنان با تلفات بسيار از دو طرف ادامه يابد.

 

آمريکا، بريتانيا، فرانسه و آلمان شهريورماه سال جاری تهران را به ارسال سلاح به سوريه متهم کرده بودند.

 

همچنين وزارت خزانه‌داری آمريکا در همين ماه اعلام کرد ۱۱۷ هواپيمای ايرانی را که به حکومت سوريه سلاح می‌رسانند، شناسايی کرده است.

 

دولت آمريکا گفت اين هواپيماها که متعلق به شرکت‌های ايران اير، ماهان و ياس اير هستند، تحت پوشش کمک‌های انسان‌دوستانه سلاح و نيروی نظامی به سوريه حمل می‌کنند.

 

سرويس‌های امنيتی غرب نيز پيش از اين گفته بودند ايران از هواپيماهای غيرنظامی برای انتقال نيروی نظامی و سلاح به سوريه از طريق آسمان عراق استفاده می‌کند.

 

ايران همواره اتهام ارسال سلاح به سوريه را رد می‌کند و می‌گويد هواپيماهای باربری اين کشور حامل کمک‌های بشردوستانه  به مردم سوريه هستند.

 

جنگ در سوريه به‌طور عمده بين شورشيان مسلمان و سنی‌مذهب در مقابل طرفداران بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه است که از فرقه علوی است. اين خشونت‌ها از مارس ۲۰۱۱ (اسفند ۱۳۸۹) آغاز شده و با وجود تلاش‌ها برای آتش‌بس بين نيروهای درگير٬ همچنان ادامه دارد.

 

بر اساس برآورد سازمان ملل متحد بيش از ۷۰ هزار نفر در سوريه کشته و بيش از يک ميليون نفر به خارج از اين کشور پناه برده‌اند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

و غرب همچنان بی تفاوت شاهد موشک باران زن و بچه مردم از جانب اسد ميباشد.؟!..

کشورهای عربی ۲۳ اسفندماه در نشستی امنیتی در شهر ریاض عربستان، رژیم ایران را به کمک‌رسانی به «عملیات تروریستی در یمن و بحرین» متهم کرده و در عین حال بر شدت گرفتن تلاش‌ها برای «تعقیب تروریست‌ها» تأکید کردند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزرای کشور حاضر در این نشست با انتشار بیانیه‌ای، کمک‌رسانی لجستیک رژیم ایران به عملیات تروریستی در بحرین و یمن را به شدت محکوم کردند.
در این بیانیه‌ همچنین تأکید شده است که به منظور ریشه‌کن کردن تروریسم باید سرچشمه‌های مالی مرتبط با تروریست‌ها را هدف قرار داد و در عین حال از کشورهای عربی درخواست شد تا بر تلاش‌های خود برای «تعقیب تروریست‌ها» بیفزایند.
این بیانیه در حالی صادر شده است که بحرین اواخر بهمن‌ماه از کشف و متلاشی کردن یک هسته تروریستی مرتبط با رژیم ایران خبر داد و به دنبال آن سپاه پاسداران را به سازمان‌دهی این هسته متهم کرد.
همچنین در یمن نیز نیروهای یمنی چهارم بهمن‌ماه با توقیف یک کشتی حامل «نزدیک به ۴۰ تن تسلیحات» اعلام کردند که این محموله از سوی رژیم ایران برای شورشیان ارسال شده بود

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما