خانه | خبر | اخبارایران

تاخیر ٩ ماهه وزارت کشور در پیگیری حقوق معلولان

شنبه, 1391-12-19 18:13
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

عضو ستاد مناسب‌سازی فضاهای شهر تهران با اعلام این‌که از ٩ ماه پیش وزارت کشور حقوق معلولان را پیگیری نمی‌کند گفت که معلولان در ایران به خاطر رعایت نكردن حق ‌و‌ حقوق‌شان، خانه‌نشین شده‌اند.

 

تارنمای روزنامه قانون درشماره امروز شنبه ١٩ اسفندماه به نقل از سهیل معینی، رئیس انجمن باور و عضو ستاد مناسب‌سازی فضاهای شهر تهران از مشکلات پیش روی مناسب‌سازی فضاهای شهری برای معلولان خبرداد و نوشت، با وجود تصویب آئین‌نامه ازسوی هیات وزیران و پیگیری‌های گسترده انجمن‌ها ٩ ماه است که وزارت کشور پیگیری حقوق معلولان را امروز و فردا می‌کند.

 

شهرداری در کار احداث ساختمان‌ها، پیاده‌روها، پارک‌ها و... به حقوق معلولان توجه نداشته و شورای شهر هم در این زمینه نظارتی ندارد

معینی معابر و تقاطع‌ها، ایستگاه‌های پر از جمعیت، مترو و اتوبوس و پارک‌های مناسب‌سازی نشده را باعث ناکامی و خانه‌نشین شدن معلولان دانست و تاکید کرد: مردم به غلط تصور می‌کنند که تعداد افراد معلول بسیار کم است در حالی‌که این باور نادرست است.

 

این مقام مسئول افزود: شهرداری در کار احداث ساختمان‌ها، پیاده‌روها، پارک‌ها و... به حقوق معلولان توجه نداشته و شورای شهر هم در این زمینه نظارتی ندارد.

 

معینی با اعلام این‌که هرماه یک بوستان یا پارک جدید در تهران افتتاح و اعلام می‌شود که معلولان امکان ورود به این پارک را دارند تاکید کرد: در حالی‌که تنها ویلچر افراد معلول وارد پارک می‌شود و پارک هیچ امکانات دیگر برای معلولان و تردد آسان آنها ندارد.

 

این مقام مسئول می‌گوید که بوفه و سالن اجتماعات پارک پله‌های زیادی داردو دستشویی‌ها هم قابل استفاده برای شرایط خاص معلولان نیستند..

 

رئیس انجمن باور ادامه داد: مکان‌های عمومی مثل دانشگاه‌های آزاد و علمی کاربردی از معلولان هم شهریه دریافت می‌کنند درحالی‌که از فضای مناسبی برای تردد افراد معلول برخوردار نیستند.

 

علی همت محمودنژاد، رئیس جامعه معلولان ایران دی‌ماه سال جاری در این زمینه به باشگاه خبرنگاران گفته بود: در کمتر از چند ماه ویلچری که با یک میلیون تومان قابل خرید بود، با افزایش ناگهانی قیمت به ١٠ میلیون تومان رسیده است.

 

به گفته یحیی سخنگوی، معاون توانبخشی و پیشگیری از معلولیت سازمان بهزیستی ایران نزدیک به  سه میلیون تن معلول "شدید و بسیار شدید" در ایران زندگی مي‌کنند. این افراد با وجود وعده‌های فراوان مسئولان دولتی  از کمترین حقوق فعالیت‌های اجتماعی برخوردار نیستند. 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

کاملا مشخص گذاشتن بعد ار تعطیلات عید که از اروپا برگشت اند رسیدگی کنند

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما