خانه | خبر | اخبارایران

اعتراض شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کُرد به بازداشت روزنامه‌نگاران

شنبه, 1391-12-19 12:37
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کُرد با انتشار بيانيه‌ای نسبت به بازداشت روزنامه‌نگاران از جمله روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی کُرد در ايران اعتراض کرد.

 

به گزارش تارنمای کلمه، در اين بيانيه که روز جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۱ منتشر شد، آمده است: "شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد، ضمن محکوم کردن اين اقدامات تنش‌زای منافی مصالح کشور و مغاير با حقوق شهروندی هم‌ميهنان از جمله فعالان کرد، از مسئولان قضايی و امنيتی کشور مصرانه می‌خواهد که به جای تشديد فشار بر فعالان مدنی و فرهنگی و سياسی، بکوشند فشار کمرشکن اقتصادی را از گرده مردم بردارند."

 

اين بيانيه می‌افزايد: "ما تلاش‌های چشمگير خسرو کردپور و ساير فعالان مدنی و روزنامه‌نگاری را ارج نهاده وهمچنان از همه فعالان سياسی و مدنی انتظار داريم که از هر امکانی برای آگاهی‌بخشی مردم استفاده نموده و اگر پرچم از دست يک سرباز آگاهی بخش برزمين می‌ماند، افراد ديگری آن را برداشته و افکار عمومی را از رفتارهای ناپسند و نابخردانه متوليان حکومت مطلع سازند."

 

هفته گذشته شماری از روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی کُرد از جمله خسر کردپور، مدير آژانس خبری "موکريان‌نيوز"، قاسم احمدی، فاروق سامانی و رسول خضرمروت بازداشت شدند. دليل بازداشت اين فعالان اعلام نشده است.

شورای اصلاح‌طلبان کرد: "ما تلاش‌های چشمگير خسرو کردپور و ساير فعالان مدنی و روزنامه‌نگاری را ارج نهاده وهمچنان از همه فعالان سياسی و مدنی انتظار داريم که از هر امکانی برای آگاهی‌بخشی مردم استفاده نموده و اگر پرچم از دست يک سرباز آگاهی بخش برزمين می‌ماند، افراد ديگری آن را برداشته و افکار عمومی را از رفتارهای ناپسند و نابخردانه متوليان حکومت مطلع سازند"

به گفته شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کُرد، در حالی که ايران تحت  فشارهای شديد جهانی و تحريم‌ها قرار دارد و همه در آستانه انتخابات انتظار گشايش فضای سياسی را دارند اما "ماموران گوش به فرمان فرماندهی استبدادجوی حاکم و دولت‌مردان خود محور و مصلحت ناشناس با اقدامات نسنجيده و احساسی خود هر روز مسأله‌ای را برای تشديد بحران‌های داخلی ناشی از تورم سرسام‌آور و تحريم‌های خارجی کمرشکن عرضه می‌کنند."اين شورا اتهام "جاسوسی" را که عليه روزنامه‌نگاران مطرح شده، غيرقابل قبول دانسته است.

 

بهمن ماه امسال نیز ۱۷ روزنامه‌نگار در ايران بازداشت شدند. وزارت اطلاعات اين روزنامه‌نگاران را به همکاری با رسانه‌هايی مانند بی‌بی‌سی فارسی متهم کرده، اتهامی که از سوی مديران اين شبکه رد شده است.

شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کُرد خطاب به نهادی امنيتی ايران گفته است: "دستگاه‌های قضايی و امنيتی کشور از خود بپرسند آيا با زندانی کردن، کشتن زندانيان، شکنجه، فشار روحی و روانی بر زندانيان و خانواده‌های‌شان و ايجاد فشار بر فعالان سياسی و مدنی اصلاح‌طلب و تغييرخواه چه دستاوردی را نصيب کشور کرده‌اند که همچنان بر تداوم آن روش‌های نادرست اصرار می‌ورزند؟"

 

بازداشت روزنامه‌نگاران و توقيف روزنامه‌ها و نشريات در ايران يکی از مسائلی است که همواره مورد انتقاد روزنامه‌نگاران و مديران رسانه‌ها قرار دارد. هم‌اکنون نيز شماری از روزنامه‌نگاران در ايران در بازداشت به سر می‌برند.

 

 سازمان گزارشگران بدون مرز يکی از نهادهای غيردولتی مدافع حقوق رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران بر اين باور است که "روزنامه‌ها و روزنامه‌نگاران مستقل ايران، قربانيان واقعی جنگ قدرت در جمهوری اسلامی هستند."

Share this
Share/Save/Bookmark

شما اعتراض بکنید.
خامنه ائی این گردنه سخت و دشوار را نیز به فضل الهی و به پشتوانه ساده لوحی ملت ایران رد خواهد کرد.

اعتراض های نافرجام

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما