خانه | خبر | اخبارایران

"احتمال لغو تحريم طلا علیه ایران در ازای توقف فعالیت سايت فردو"

شنبه, 1391-11-28 11:03
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

قدرت‌های بزرگ جهانی در حال بررسی پيشنهادی هستند تا در ازای توقف فعاليت‌های سايت هسته‌ای فردو در ايران، تحريم طلا و فلزات گران‌بها را عليه این کشور لغو کنند.

 

به گزارش رويترز، مقامات غربی روز جمعه ۲۷ بهمن‌ماه اعلام کردند اين پيشنهاد را در دور تازه مذاکرات هسته‌ای گروه ۱+۵ که هشتم اسفند در آلماآتی قزاقستان برگزار می‌شود، مطرح خواهند کرد.

 

اتحاديه اروپا در واکنش به برنامه اتمی ايران، تحريم‌های گسترده‌ای را عليه ايران از جمله تحريم تجارت طلا با نهادهای عمومی اين کشور برقرار کرده است.

 

هدف از اين تحريم‌ها، اعمال فشار بر تهران برای متوقف کردن تلاش‌ها برای غنی‌سازی اورانيوم در سطحی است که می‌تواند در توليد سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار گيرد.  اما تهران می‌گويد برنامه هسته‌ای‌اش صرفا برای مقاصد غيرنظامی است.

 

قدرت‌های غربی سال گذشته پيشنهاد لغو تحريم‌ها عليه قطعات هواپيما، سوخت راکتور پزشکی و همکاری هسته‌ای غيرنظامی را به ايران داده بودند

منابع غربی در عين حال گفته‌اند پيشنهاد لغو تحريم طلا، "پيشنهاد بزرگی" نيست ولی اين پيشنهاد در راستای "يک گام از سوی غرب و يک گام از سوی ايران" است.

 

به گفته اين منابع، لغو تحريم‌ طلا می‌تواند به ايران که هم‌اکنون مورد تحريم‌های بانکی و مالی قرار گرفته، در انجام معاملات و مناسبات مالی و اقتصادی بين‌المللی کمک کند تا تحريم‌ها را دور بزند و از طلا برای معاملات پاياپای استفاده کند.

 

يک منبع که خواست نامش فاش نشود، گفته است در اين‌که ايران تا پيش از انتخابات رياست‌ جمهوری سال آينده اين کشور که در خرداد ۱۳۹۲ برگزار می‌شود، برای انجام "يک معامله بزرگ با غرب" آماده باشد، جای شک و ترديد است.

 

قدرت‌های غربی سال گذشته پيشنهاد لغو تحريم‌ها عليه قطعات هواپيما، سوخت راکتور پزشکی و همکاری هسته‌ای غيرنظامی را به ايران داده بودند.

 

تهران و گروه ۱+۵، شامل آمريکا، چين، روسيه، بريتانيا، فرانسه و آلمان پس از شکست مذاکرات مسکو در خردادماه سال جاری (ژوئن ۲۰۱۲) روز سه‌شنبه هشتم اسفندماه (۲۶ فوريه) در آلماآتی، پايتخت قزاقستان بار ديگر بر سر برنامه هسته‌ای ايران مذاکره خواهند کرد.

 

در آستانه اين مذاکرات، آمريکا، اتحاديه اروپا و سازمان ملل از جمهوری اسلامی ايران خواسته‌اند که برای حل مسئله هسته‌ای تلاش بيشتری به خرج دهد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

غرب به دنبال توقف کامل برنامه هستها ایران است و به هیچ چیز دیگری هم رضایت نخواهد داد. ترس دنیای غرب از بمب اتمی ایران انقدر ها نیست که ایران بمب های کثیف هسته ای را بار چندتا احمق کند و به کشورهای غربی بفرستد. بمب های کثیف نه احتیاج به ازمایش دارند و نه غرب میتواند انها را به راحتی پیدا کند. تعداد انها هم میتواند بیشمار باشد.

مابقی این مذاکرات هسته ای فقط برای رد گم کردن است.

حالا ببینیم ایران کی ایم مطلب را قبول خواهد کرد.

آب نبات چوبي ولنتاين بدهيد شايد قبول کند؟!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما