خانه | خبر | اخبارایران

ايران بار ديگر دست داشتن در انفجار بلغارستان را رد کرد

شنبه, 1391-11-21 10:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ايران دست داشتن در حمله تروريستی در بلغارستان را رد کرد و گفت "هيچ نقشی" در اين انفجار نداشته است.

 

به گزارش رويترز، غلامرضا باقری، سفير ايران در بلغارستان گفت: اين حمله هيچ ارتباطی با ايران ندارد، ما مخالف هرگونه تروريسم هستيم و قويا اقداماتی از اين دست را محکوم می‌کنيم."

 

سفارت جمهوری اسلامی ايران در بلغارستان چند ماه پيش نيز اتهام دست داشتن حکومت ايران در ترور گردشگران‌ اسرائيلی در شهر بورگاس بلغارستان را که از سوی اسرائيل مطرح شده بود، رد کرده بود.

 

سفير ايران در بلغارستان: "حمله به يک اتوبوس حامل گردشگران اسرائيلی در فرودگاه شهر بورگاس هيچ ارتباطی با ايران ندارد، ما مخالف هرگونه تروريسم هستيم و قويا اقداماتی از اين دست را محکوم می‌کنيم"

 

روز چهارشنبه ۱۸ ژوئيه (۲۸ تيرماه ۱۳۹۱) در حمله به يک اتوبوس حامل گردشگران اسرائيلی در فرودگاه شهر بورگاس بلغارستان هشت نفر کشته و ۳۲ نفر زخمی شدند.

 

بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير اسرائيل و برخی مقامات اسرائيلی عامل اين حمله را جمهوری اسلامی ايران و نيروهای حزب‌الله دانستند اما ايران اين موضوع را تکذيب می‌کند.

 

چند روز پيش سوتان سوتانوف، وزير خارجه بلغارستان گفت بر اساس تحقيقات، دو نفر از متهمان اين حمله تروريستی عضو جنبش حزب‌الله هستند. حزب‌الله لبنان از متحدان اصلی جمهوری اسلامی ايران در منطقه به‌شمار می‌رود.

 

هلند از چند ماه پيش کوشش تازه‌ای را در اتحاديه اروپا آغاز کرده است تا حزب‌الله لبنان را در فهرست سازمان‌های تروريستی اروپا قرار دهد. این کشور از سال ۲۰۰۴ تلاش دارد حزب‌الله لبنان را در فهرست سازمان‌های تروريستی اروپا قرار دهد.

 

پيامدهای اين رويداد می‌تواند اين باشد که رهبران اين سازمان ديگر قادر به سفر به اروپا نباشند و جلو مبادلات اقتصادی آن نيز گرفته شود.

 

برخی ديگر از کشورهای اروپائی به دليل نقش مهم حزب‌الله لبنان در خاورميانه، برای گرفتن چنين تصميمی ترديد دارند. به همين خاطر آن‌ها می‌خواهند رابطه ديپلماتيک با اين سازمان باز بماند.

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما