خانه | خبر | اخبارایران

صالحی: اميدواريم جان‌کری سياست‌های ضدايرانی دولت آمريکا را اصلاح کند

شنبه, 1391-11-14 12:36
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

علی‌اکبر صالحی، وزير خارجه ايران ابراز اميدواری کرد که جان کری وزير خارجه جديد ايالات متحده موجب اصلاح "بخشی از رويکردها و سياست‌های ضد ايرانی" دولت آمريکا شود.

 

صالحی روز جمعه ۱۳ بهمن به خبرگزاری فارس گفت: "جان کری چهره شناخته شده‌ای در سياست خارجی آمريکاست...‌ اميدوارم ايشان با ويژگی‌های فردی خود بتواند حداقل موجب اصلاح بخشی از رويکردها و سياست‌های ضد ايرانی دولت آمريکا شود و با اصلاح رويکردهای ظالمانه، نادرست و پرهزينه دولت آمريکا به کاهش هزينه‌های انسانی و مالی سياست خارجی آمريکا برای ملت‌های منطقه و ملت آمريکا کمک کند."

 

جان کری با پيشنهاد باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا و رأی اعتماد مجلس سنا از روز جمعه اول فوریه (۱۳بهمن) به‌عنوان وزير خارجه ايالات متحده کار خود را آغاز کرد.

 

وزیر جدید امور خارجه ایالات متحده از جمله سناتورهايی بود که در سال ۱۳۸۷ خواهان بازگشايی دفتر حافظ منافع آمريکا در تهران شده بود

 

صالحی افزود: "البته بايد منتظر بود تا پس از مشخص شدن ساير انتصابات در دولت جديد در عمل ارزيابی کرد که آيا رئيس‌جمهور آمريکا در دوران مسئوليت خود تمايل يا توان تحقق وعده انتخاباتی تغيير در رويکردهای نادرست سياست خارجی آمريکا و از جمله رويکردهای خصمانه نسبت به ملت ايران را دارد يا خير."

 

جان کری ۶۹ ساله، چند دهه عضو مجلس سنا بوده و پيش از انتخاب برای وزارت نيز رئيس کميته روابط خارجی سنا  بود.

 

او همچنین کانديدای حزب دموکرات در انتخابات رياست‌جمهوری آمريکا در سال ۲۰۰۴ بود. جرج بوش با اختلاف رأی اندکی نسبت به کری برنده اين انتخابات شد.جان کری در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۴ گفته بود در صورت پيروزی با ايران وارد گفت‌وگو خواهد شد.

 

وزیر جدید امور خارجه ایالات متحده از جمله سناتورهايی بود که در سال ۱۳۸۷ خواهان بازگشايی دفتر حافظ منافع آمريکا در تهران شده بود.ديک دربين، جان کری، کارل لوين، پتريک ليهی، راس فاين گلد، دايان فاين استاين و پتی موری از سناتورهای امضاکننده اين نامه بودند.

 

به گفته اين سناتورها "حضور ديپلماتيک محدود در ايران، به درک آمريکا از واقعيات رقابت سياسی در اين کشور که بر تصميم‌گيری‌های تهران تأثير می‌گذارد، کمک می‌کند." سناتورهای دموکرات آمريکايی گفته بودند: "تصميم بازگشايی دفتر حافظ منافع آمريکا در تهران و پيوستن به جمع مذاکره‌کنندگان مستقيم با ايران اقدامی درست اما ديرهنگام است."

 

روابط ديپلماتيک ايران و ايالات متحده از سال ۱۹۷۹ ميلادی (۱۳۵۸ خورشيدی) که حکومت پهلوی سقوط کرد، و حکومت جمهوری اسلامی برقرار شد، قطع شده است.

 

در همین زمینه:

بايدن: ايران منتظر تحريم‌ها و فشارهای جديد باشد

کلينتون: گفت‌وگو با ايران نامحدود نيست

Share this
Share/Save/Bookmark

البته در اینکه جان کری به اندازه صالحی عروسک خیمه شب بازی نیست و امکات تغییر در تاکتیکها را دارد حرفی نیست اما در نهایت استراتژیهای کلان ایران توسط خامنه ای و استراتژی های کلان امریکا هم متاثر از منافع گروههای صاحب قدرت و منافع ملی آن کشور است. تصمیم گیری های خامنه ای تنها در جهت منافع خودش است و در بیشتر موارد با منافع ملی ایران ضدیت کامل دارد.

تصمیم گیری های خامنه ای تنها در جهت منافع خودش است و در بیشتر موارد با منافع ملی ایران ضدیت کامل دارد.

عامل زبون و پروپاگاندیست اینقدر دروغ بگو تا جان از کونت بدر رود.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما