خانه | خبر | اخبارایران

افزايش ۱۷درصدی قيمت زمين و آپارتمان در تهران

چهارشنبه, 1391-10-13 13:40
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مرکز آمار ايران اعلام کرد که متوسط قيمت خريد و فروش زمين يا زمين ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران نسبت به فصل قبل ۱۷.۱ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۳.۶ درصد افزايش داشته است.

 

خبرگزاری فارس امروز چهارشنبه ۱۳ دی‌ماه گزارش داد، مرکز آمار ايران چکيده نتايج در طرح جمع‌آوری اطلاعات قيمت و اجاره مسکن در شهر تهران، برای دوره تابستان ۹۱ را منتشر کرد.

 

اين اطلاعات برگرفته از معاملات ثبت شده در سامانه اطلاعات مديريت معاملات املاک و مستغلات برای فصل تابستان سال ۱۳۹۱ در مناطق ۲۲ گانه شهرداری شهر تهران است.

 

بر اين اساس متوسط قيمت خريد و فروش هر متر مربع زمين يا زمين ساختمان‌های مسکونی کلنگی معامله شده از طريق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲۶ ميليون و ۲۹۰ هزار ريال بوده است که نسبت به فصل قبل ۱۷.۱ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۳.۶ درصد افزايش داشته است.

 

همچنين بيش‌ترين متوسط قيمت يک متر مربع يا زمين ساختمان‌های مسکونی کلنگی معامله شده در ميان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، حدود ۳۹ ميليون  و ۶۲۹ هزار ريال در منطقه سه و کمترين آن در حدود ۱۰ ميليون و ۴۲۶ هزار ريال در منطقه ۲۰ بوده است.

 

متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد وديعه پرداختی بابت اجاره يک مترمربع زيربنای مسکونی در تهران نسبت به فصل قبل ۱۱.۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۶.۵ درصد افزايش داشته است

اين گزارش می‌افزايد، متوسط قيمت خريد و فروش هر مترمربع زيربنای مسکونی معامله شده از طريق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲۷ ميليون و ۵۷۶ هزار ريال بوده است که نسبت به فصل قبل ۹.۰ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۲.۳ درصد افزايش داشت است.

 

متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد وديعه پرداختی بابت اجاره يک مترمربع زيربنای مسکونی معامله شده از طريق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۵۰ هزار و ۱۵۷ ريال بوده است که نسبت به فصل قبل ۱۱.۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۶.۵ درصد افزايش داشته است.

 

آذرماه سال جاری خبرگزاری مهر گزارش داد در دو سال گذشته مالکان مسکن در تهران تقاضای اجاره بهای بيشتری را نسبت به رهن دارند و در واقع تعداد آپارتمان‌هايی که با رهن کامل اجاره داده می شوند نسبت به آپارتمان‌هايی با رهن و اجاره کمتر است.

 

به گفته فعالان بازار مسکن، افزايش قيمت برخی از کالاها موجب شده که مالکان هم اجاره بها را گران کنند زيرا بخش اجاره بها ارتباط مستقيم با تورم موجود در کشور دارد.

 

همچنين در ابلاغيه‌ای که وزارت راه و شهرسازی در ۲۰ آذرماه ابلاغ کرد قيمت تمام شده انواع واحدهای مسکونی مهر بسته به ميزان پيشرفت کار برای هر مترمربع بين ۱۵ هزار تومان تا ۴۰ هزار تومان افزايش يافت.

 

محمد سعيدی‌کيا، وزير مسکن و شهرسازی سياست اصلی دولت نهم را طرح مسکن مهر اعلام کرده بود. به موجب اين طرح سالانه تعداد يک ميليون و ‪۵۰۰‬ هزار واحد مسکونی، زمين در سطح کشور واگذار می‌شود.

 

اين طرح با مشکلات بسياری چون توقف پرداخت وام توسط بانک‌های دولتی برای بيش از ۱۸ ماه روبه‌رو شد. 

 

به دليل تورم بالا همراه با رکود در اقتصاد، بازار مسکن در ايران دچار آشفتگی و افزايش قيمت شده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما