خانه | خبر | اخبارایران

خاتمی خواهان موافقت حکومت ايران با برگزاری کنگره اصلاح‌طلبان شد

سه شنبه, 1391-10-05 10:57
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمد خاتمی، رئيس‌جمهور پيشين ايران ابراز اميدواری کرد حکومت ايران با برگزاری کنگره اصلاح‌طلبان موافقت کند.

 

تارنمای رسمی خاتمی روز دوشنبه چهارم دی گزارش داد وی در ديدار با اعضای ستاد برگزاری کنگره اصلاح‌طلبان گفته است: "برگزاری اين کنگره می‌تواند خود علامت و نشانه‌ای ولو کوچک از سوی حاکميت برای حضور همه سلايق در انتخابات باشد."

 

کنگره اصلاح‌طلبان قرار است روزهای ۲۷ و ۲۸ دی‌ماه برگزار شود. وزارت کشور و مقامات مسئول ايران هنوز درباره موافقت يا مخالفت با برگزاری اين کنگره سخنی نگفته‌اند.

 

به گفته محمد خاتمی "اگر شرايط (برای حضور) همه گروه‌ها و دلسوزان که در چارچوب قانون اساسی هستند و با اصل انقلاب و نظام هم‌سويی دارند، مهيا نشود؛ بدون شک انتخابات مطلوبی هم برگزار نخواهد شد."

 

اشاره خاتمی به انتخابات رياست‌جمهوری سال آينده ايران است که روز جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ برگزار می‌شود.

 

رئيس‌جمهور پيشين ايران گفته است هنگامی که هنوز اصلاح‌طلبان نمی‌دانند می‌توانند کنگره‌ای برگزار کنند يا نه، "چگونه بايد به حضور پررنگ جريانات سياسی در انتخابات سال آينده اميدوار بود؟"

 

محمد خاتمی: جريانات و افرادی که دستشان در امر انتخابات باز است؛ مواضعی می‌گيرند که نگرانی‌ها را در جمع کثيری از دوستداران و مدافعان انقلاب دوچندان می‌کنند

وی از فضای سياسی کنونی ايران به‌عنوان "خزان فعاليت‌های سياسی" نام برده و گفت: "بسياری ازجريانات و گروه‌های سياسی وابسته به انقلاب و دارای اصل و ريشه به لحاظ فعاليت در محدوديت و محروميت هستند."

 

با اين حال خاتمی، شورای هماهنگی جبهه اصلاح‌طلبان را در ايران "يک نقطه اميد" دانست که می‌تواند "مرجع نمايندگی و هماهنگی ميان جريان اصلاحات باشد."

 

شورای هماهنگی متشکل از ۱۷ حزب و گروه سياسی اصلاح‌طلب است که پس از انتخابات رياست‌جمهوری خرداد سال ۱۳۷۶ شکل گرفته است.

 

محمد خاتمی همچنين سخنان مسئولان دولتی و حکومتی ايران درباره انتخابات را "نگران‌کننده" ناميد و افزود: "جريانات و افرادی که دستشان در امر انتخابات باز است؛ مواضعی می‌گيرند که نگرانی‌ها را در جمع کثيری از دوستداران و مدافعان انقلاب دوچندان می‌کنند."

 

به گفته وی "امروز حتی ناظران انتخاباتی هم جانبدارانه برخورد می‌کنند بنابراين آيا نبايد جريان اصلاحات نگران وضعيت موجود و آينده انتخابات باشد؟ بدون شک اين موضع گيری‌ها نمی‌تواند تضمين‌کننده برگزاری يک انتخابات خوب و در تراز جمهوری اسلامی ايران باشد."

 

ظاهراً اشاره خاتمی به سخنان احمد جنتی، دبير شورای نگهبان قانون اساسی ايران است که گفته بود: "امکانی برای حضور مجدد فتنه‌گران در صحنه انتخابات وجود ندارد." شورای نگهبان، ناظر برگزاری انتخابات در ايران است.

 

مقامات حکومتی ايران از رويدادهای پس از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری در سال ۱۳۸۸ که در آن به‌مدت نزديک به يک سال نسبت به نتايج انتخابات اعتراضات خيابانی صورت گرفت و ده‌ها نفر کشته و صدها نفر دستگير شدند، به‌عنوان "فتنه" ياد می‌کنند و شرکت‌کنندگان در اين اعتراضات و رهبران آن را "فتنه‌گر" می‌نامند.

 

اين سخنان جنتی واکنش علی مطهری يکی از نمايندگان مجلس را نيز به دنبال داشت. مطهری در نامه‌ای به احمد جنتی گفت "هيچ مجوزی" برای "رد صلاحيت" ميرحسين موسوی و مهدی کروبی در انتخابات رياست‌جمهوری سال آينده اين کشور وجود ندارد.

 

علی مطهری خطاب به جنتی نوشت: "اگر مقصود شما افرادی است که جرم آن‌ها در دادگاه صالح اثبات شده و حکم دادگاه موجب محروميت آن‌ها از حقوق اجتماعی است، سخن جناب‌عالی درست است، در غير اين صورت وجاهت قانونی ندارد."

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

آهای خاتمی ..جون اون والدینت و به اون لقمه ای که می خوری و اون عبا و عمامت قسم ...بگو جونه ما که ای داری کیف می کنی که با تمام اون فحاشی هائی که بهت میشه نگذاشتن دیکه سوار اتوبوس ترمز بریده " اقتصاد مال خره" بشی که با 70 میلیون مسافر در سرازیری کوه انقلاب اسلامی با سرعت به سمت پرتگاه دره " اتم بازی" میرونه...؟؟ ..برو جانم ول کن ..مگه مسخره ای که می خوای و یا می تونی دیگه یه چرخ اتوبوسی که با سرعت زیاد در حال سقوط به دره هستش بگیری که نیفته تو دره ....اگه مخت سالمه و فردا صبح هم بهت بگن که علی خامنه ای گفته غلط کردم و بیا جون ما بشو راننده این اتوبوس ..باید بهشون بگی بیماری چشمی دارم نمی تونم رانندگی کنم ...این مسافرها درست شبیه مسافرهای اتوبوس های بین شهری هستند با چشم های خودشون می بینن که راننده داره عوضی بازی در میاره و دست گل می خواد به آب بده با این حال ساکت نشستن رو صندلی هاشون انگار که مجسمن ..بعد راننده هم درجاده تصادف می کنه یا همشون رو می کشه و یا یه عده زیادیشون رو می کشه ... ولی با این وجود همشون سوارن تا راهی قبرسونشون کنن ...درست عین اتوبوس حکومتی علی خامنه ای شده که ایشان شدن راننده و پارکابی هم احمدی نژاد و خالد مشعل...!!

تمام این حرفها و مثلا تحرکات فریبی بیش نیست. رییس جمهور آتی ج ا آقای لنکرانی خواهد بود. تصمیم نهایی شده و ایشان با داشتن رتبه ی تدارکاتچی ارشد در این پست به فرمانبری مشغول می شوند

مصباح يزدی: برخی گمان می‌کنند «رای دادن» حق مردم است
روزنامه اعتماد ضمن انتشار گزارشی درباره برگزاری همايش انتخاباتی «جبهه پايداری»، آن را «همايش جبهه حاميان احمدی نژاد» توصيف کرده و نوشته که محمدتقی مصباح يزدی در اين همايش گفت «يکی از اشتباهات اين است که برخی گمان می‌کنند رای دادن حق مردم است و به هرکه دل‌شان بخواهد،می‌توانند رای بدهند.»!!

به گزارش کلمه، فرمانده نيروی انتظامی با ادعای اينکه “مصداق امروز افراد پيمان شکن، آقايان موسوی و کروبی و تعدادی ديگر هستند”، گفت: “در يک جلسه ای بعد از فتنه روز عاشورا ما به ايشان عرض کرديم که يک تعداد از کسانی که در اين فتنه دخيل هستند بايد دستگير شوند.!!
فرمودند برويد ابتدا احراز کنيد بعد بياوريد پيش من از من مجوز بگيريد. بعد از احراز يک ليست ۴۰ نفره برديم فرمودند؛ اين چند نفر با من”.
وی در اين مصاحبه، در پاسخ به سؤال خبرنگار کيهان که از علت محاکمه نشدن موسوی و کروبی پرسيده بود، گفت: “فکر می کنيد برای افرادی که چنين فتنه ای را به پا کردند و کارهايی که کردند حصر خانگی کافی بود؟!” وی سپس مدعی شد که “قطعا در هر جای دنيا چنين اتفاقی می افتاد با عوامل آن برخورد خيلی شديدتری می کردند.”!!

مصباح یزدی:خیال می کنند رای دادن حق مردم است و به هرکس دلشان خواست می توانند رای دهند!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما