خانه | خبر | اخبارایران

افزايش مرگ‌ومير ناشی از مسموميت با الکل در ايران

یکشنبه, 1391-10-03 16:43
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در هفت ماه نخست سال جاری ١٠٢ تن  در ايران بر اثر مسموميت مصرف مشروبات الکلی جان خود را از دست داده‌اند.

 

خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) امروز يکشنبه سوم دی‌ماه گزارش داد، بررسی آمارهای سازمان پزشکی قانونی در زمينه مسموميت با الکل نشان داده است که در هفت ماهه سال جاری ١٠٢ تن  بر اثر مسموميت با الکل جان خود را از دست داده‌اند که از اين تعداد ٩٣ تن مرد و ٩ تن نيز زن بوده‌اند.

 

اين در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته تنها ۴۸ مورد مرگ ناشی از مسموميت با الکل در ايران به‌ثبت رسيده بود که ۴۵ تن از آن‌ها مرد و سه تن زن بوده‌اند.

 

استان آذربايجان‌ شرقی با ۲۵ مرگ ناشی از مسموميت با الکل (٢۴ مرد و يک زن) در حالی بيشترين مرگ ناشی از مسموميت با الکل در ايران را دارد که در مدت مشابه سال گذشته تنها چهار مورد فوت ناشی از مسموميت الکل در اين استان ثبت شده بود.

 

استان آذربايجان‌ شرقی با ۲۵ مرگ در رتبه نخست، استان‌های کردستان و خراسان‌رضوی هر کدام با ١١ فوت، تهران با ١٠ فوت و استان کرمانشاه با ثبت ٩ مرگ ناشی از مسموميت با الکل در رتبه‌های بعدی قرار دارند

همچنين استان‌های کردستان و خراسان‌رضوی هر کدام با ١١ فوت، تهران با ١٠ فوت و استان کرمانشاه با ثبت ٩ مرگ ناشی از مسموميت با الکل در فهرست بعدی قرار دارند.

 

در هفت ماهه نخست سال جاری ۱۵ هزار و ۳۴ مورد نمونه هوای بازدمی برای آزمايش مصرف الکل از مردم ايران دريافت شده است. اين ميزان در مدت مشابه سال گذشته ١١ هزار و ۶۹۵ مورد بوده است.

 

تهران با  پنج هزار و ۵۲۹ مورد نمونه هوای بازدمی گرفته شده برای آزمايش تست الکل در مرتبه نخست استان‌ها قرار دارد.

 

همچنين دو استان خراسان‌رضوی با  دو هزار و ۴۷۴ و آذربايجان شرقی با ٣٨٠ مورد در فهرست بعدی نمونه هوای بازدمی گرفته شده برای آزمايش مصرف الکل قرار گرفته‌اند.

 

حسين رحيمی، رئيس پليس راهور تهران مهرماه سال جاری از افزايش دو برابری رانندگان الکلی در پايتخت ايران خبر داده و گفته بود: "در شش ماهه نخست سال گذشته تست الکل ۶۸ راننده مثبت بود که اين رقم در سال جاری به ١٣٠ راننده افزايش پيدا کرده است."

 

وی افزوده بود: "اين افراد ٢٠٠ هزار تومان جريمه شدند و پرونده‌شان برای رسيدگی به مراجع قضائی فرستاده شده است."

 

پيش از اين، ارديبهشت‌ماه سال جاری، باقر لاريجانی، قائم‌مقام وزير بهداشت ايران از افزايش مصرف مشروبات الکلی در مناطق جنوبی تهران خبر داده و گفته بود اين موضوع به مرز "نگران‌کننده"ای رسيده است.

 

باقر لاريجانی، افزوده بود: "گزارش‌های به‌دست آمده از سوی پزشکان و بيمارستان‌های زير پوشش دانشگاه علوم پزشکی در مناطق جنوب تهران پيرامون رواج مصرف مشروبات الکلی، بسيار نگران‌کننده است."

 

برپايه برخی تحقيقات دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، متوسط سن مصرف الکل در ايران به ۲۰ سال رسيده است.

 

هم‌اکنون ارزان‌‌ترين مشروب موجود در بازار ايران به ازای هر ليتر ۱۵هزارتومان خريد و فروش می‌شود. البته مشروباتی با قيمت‌های نزديک به ۵۰۰ هزار تومان نيز در بازار ايران وجود دارد.

 

به‌طور معمول هر ساله تعداد زيادی از مصرف‌کنندگان مشروبات الکلی در ايران به‌دليل استفاده از مشروبات غيراستاندارد که به مشروبات "دست‌ساز" معروف هستند دچار آسيب می‌شوند.

 

مشهورترين اين قربانيان، ده‌ها شيرازی بودند که چند سال پيش به دليل استفاده از يک نوع مشروب دست‌ساز بينايی خود را از دست دادند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما