خانه | خبر | اخبارایران

هشدار ناشران بخش بين‌الملل نمايشگاه کتاب تهران به وزارت ارشاد

جمعه, 1391-09-17 17:18
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شماری از ناشران شرکت‌کننده در بخش بين‌الملل نمايشگاه کتاب تهران، هشدار دادند چنانچه طلب آن‌ها از دو دوره قبلی اين نمايشگاه تا پايان دی‌ماه پرداخت نشود در دوره بعدی نمايشگاه شرکت نخواهند کرد.

 

خبرگزاری مهر امروز جمعه ۱۷ آذرماه نوشت، جمعی از ناشران شرکت‌کننده در بخش بين‌المللی نمايشگاه کتاب تهران و نيز هيئت مديره انجمن فرهنگی ناشران بين‌المللی در نامه‌ای خطاب به محمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشتند: "در صورتی که مطالبات نمايشگاه‌های ٢۴ و ٢۵ حداکثر تا پايان دی‌ماه پرداخت نشود قطعاً در نمايشگاه کتاب ٢۶ تهران حاضر نخواهند شد."

 

آن‌ها افزودند، "بيش از ١٧ماه از نمايشگاه ٢۴ تهران می‌گذرد و تقريباً بيشتر ناشران يک سوم مطالبات خود را دريافت نکرده‌اند."

 

ناشران بخش بين‌المللی نمايشگاه کتاب تهران در اين نامه تأکيد کردند: "تا اين زمان بايد حداقل پنجاه درصد از مطالبات نمايشگاه ٢۵ نيز به آن‌ها پرداخت می‌شد که متأسفانه هيچ اقدامی در اين زمينه نيز صورت نگرفته است."

 

در اين نامه که رونوشت آن به رؤسای قوای مجريه و مقننه و نيز رؤسای کميسيون‌های فرهنگی و آموزش عالی و بهداشت مجلس ايران نيز فرستاده شده، آمده است: "عرف اين بوده است که مسئولين معاونت فرهنگی در طول ساليان گذشته معمولاً پنج ماه پس از نمايشگاه کتاب تهران اقدام به پرداخت مطالبات موزعان و ناشران می‌کردند، به‌گونه‌ای که هر سال قبل از نمايشگاه کتاب فرانکفورت حداقل پنجاه درصد از مطالبات آن‌ها و مانده آن نيز تا پايان سال ميلادی (دی و يا بهمن‌ماه) پرداخت می‌شد."

 

هر ساله امکان خريد از بخش بين‌الملل نمايشگاه کتاب تهران با فروش ارز از سوی سيستم بانکی و تخفيف ۲۵ درصدی ناشران خارجی فراهم می‌شد. به عبارت ديگر، پيش از اين، بخشی از اين بدهی را مردم پرداخت کرده‌اند ولی اين رقم به ناشران خارجی پرداخت نشده است

به گفته ناشران بخش بين‌الملل نمايشگاه کتاب تهران، در شرايطی که ناشران به دليل عدم دريافت طلب خود بابت نمايشگاه ٢۴ تمايلی به حضور در نمايشگاه ٢۵ نداشتند بخش اندکی از مطالبات ناشران با ارز دولتی و بخش قابل توجه ديگری نيز از محل کوپن‌های يونسکو پرداخت شد.

 

آن‌ها در اين نامه به محمد حسينی، وزير ارشاد گفتند: "بعضی از همکاران ما به دليل بدهی و مشکلات مالی راه غيرشرعی (وصول وام با کارمزد) را برای جبران پرداخت بدهی خود در پيش گرفته‌اند که موجب نگرانی حضرت عالی نيز شد."

 

مسئولان نمايشگاه بين‌المللی کتاب تهران که از دوره بيست‌وچهارم، مبلغ شش‌ونيم ميليون يورو به ناشران خارجی بدهکار بودند و با وعده تسويه حساب، آن‌ها را راضی به شرکت در نمايشگاه امسال کردند نه تنها اين مبلغ را به‌طور کامل به آن‌ها پرداخت نکرده‌اند بلکه هنوز بخش زيادی از فروش ارزی نمايشگاه بيست‌وپنجم را هم به دست آن‌ها نرسانده‌اند.

 

روزهای پايانی اسفندماه سال گذشته، ناشران خارجی شرکت‌کننده در بيست‌وچهارمين دوره نمايشگاه تهران قصد حضور در اين نمايشگاه را نداشتند و اعلام کردند که به‌شرط تسويه شدن شش‌ونيم ميليون يورو (با حساب هزار و ۵۰۰ تومان قيمت يورو دولتی) معادل ۹ ميليارد و ۷۵۰ ميليون تومان، حاضر به شرکت در بيست‌وپنجمين دوره از نمايشگاه کتاب تهران هستند.

 

پس از ميانجی‌گری ‌نمايندگان ايرانی و وعده‌های بهمن دری؛ معاون برکنار شده وزارت ارشاد برای پرداخت هر چه زودتر اين بدهی‌، تعدادی از اين ناشران حاضر به شرکت در بيست‌وپنجمين نمايشگاه کتاب تهران شدند.

 

برپايه برنامه‌ريزی‌های صورت گرفته از سوی وزارت ارشاد می‌بايست ماهانه بخشی از اين پول در اختيار اين ناشران قرار می‌گرفت و تا پايان شهريورماه سال جاری طلب نمايشگاه بيست‌وچهارم و بيست‌وپنجم به‌طور کامل تسويه می‌شد.

 

هر ساله امکان خريد از بخش بين‌الملل نمايشگاه کتاب تهران با فروش ارز از سوی سيستم بانکی و تخفيف ۲۵ درصدی ناشران خارجی فراهم می‌شد. به عبارت ديگر، پيش از اين، بخشی از اين بدهی را مردم پرداخت کرده‌اند ولی اين رقم به ناشران خارجی پرداخت نشده است.

 

دست‌اندرکاران برگزاری نمايشگاه کتاب، با معرفی چند کشور ناشناس و غيرمؤثر، بخش بين‌الملل نمايشگاه کتاب تهران را "پرشکوه" جلوه می‌دهند در حالی که تنها حضور ناشران مطرح و مهم جهان، برای علاقه‌مندان بخش بين‌الملل نمايشگاه کتاب ارزشمند است.

 

نمايشگاه بين‌المللی کتاب تهران در ارديبهشت‌ماه هر سال برگزار می‌شود. نخستين دوره اين نمايشگاه در سال ۱۳۶۶ برگزار شد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما