خانه | خبر | اخبارایران

نمايشگاه آثار ۴۰ نقاش زن ايرانی در بروکسل

چهارشنبه, 1391-09-15 23:00
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بيش از ۸۰ اثر از ۴۰ زن نقاش ايرانی که برخی از آن‌ها تاکنون به نمايش گذاشته نشده‌‌اند در نمايشگاهی در بروکسل گردآوری شده و در معرض ديد علاقمندان قرار گرفته‌اند.

 

به گزارش راديو زمانه، اين نمايشگاه با عنوان UNEXPOSED (نمايش داده‌نشده) که از ۹ نوامبر تا ۲۵ دسامبر ۲۰۱۲ در سالن Tour & Taxis بروکسل داير است، توسط فری مالک مدنی، يکی از زنان ايرانی‌تبار ساکن بلژيک برگزار شده است.

 

فری مالک مدنی بيش از يک سال پيش در شبکه‌های اجتماعی فراخوانی منتشر کرد و از نقاشان زن ايرانی خواست تا برای شرکت در چنين نمايشگاهی خود را معرفی کنند. شرکت‌کنندگان در اين نمايشگاه می‌بايست ساکن ايران و متولد سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۹۱ می‌بودند.

 

فری مالک مدنی، برگزارکننده نمايشگاه: آثار هر کدام از اين نقاشان گوشه‌ای از هنرهای پلاستيکی ايران امروز را به‌نمايش می‌گذارند اما با اين حال هنر آنان کاملا جهانی است

از ميان ۴۰۰ هنرمند نقاشی که به اين فراخوان پاسخ مثبت دادند ۴۰ نقاش ۲۰ تا ۴۰ ساله برگزيده شدند.

 

فری مالک مدنی در اين‌باره گفت: "انتخاب ۴۰ نقاش از ميان داوطلبان دشوار بود اما پس از چند ماه آشنايی و گفت‌وگو با آن‌ها موفق به اين کار شديم."

 

به‌گفته وی آثار هر کدام از اين نقاشان گوشه‌ای از هنرهای پلاستيکی ايران امروز را به‌نمايش می‌گذارند اما با اين حال هنر آنان کاملا جهانی است.

 

وی همچنين افزود از هنرمندان خواسته نشد تا برای اين نمايشگاه آثار جديدی خلق کنند بلکه نمايشگاه از ميان آثار موجود آن‌ها شکل گرفته است.

 

در اين نمايشگاه از هر هنرمند دو اثر حضور دارد و در مجموع شامل ۸۰ اثر می‌شود که برخی از آن‌ها هنوز در جايی به‌نمايش گذاشته نشده‌اند.

 

در اين نمايشگاه آثار مدرن ثمين ابرقوئی، عاليه عابدينی، سارا ابری، آساره عکاشه، مينا انوشه، هما ارکانی، مريم اشکانيان گنجه، مريم آوارزمانی، سپيده بهزادی، سوده داودنوری، فريبا دهقانی‌زاده، ساناز دزفوليان، ريحانه حسينی، بنفشه جهانگيری، شيوا کلاميان، مهدخت کسائی‌نسب، هدی کاشيها، عاطفه خاص، زهرا مداح، مريم مجد، ژينا مدرس‌گرجی، ندا معين‌افشاری، سحر مختاری، ندا مرادی، الهام مصدق، مريم موليايی، مونا نجفی‌زاده، شيوا نوران، سپيده نورمحمدمنش، شادی نويانی، پونه اُشيدری، دلارا پاکدل، فرناز ربيعی‌جاه، مهری رحيمی‌زاده، هنگامه صدری، سحر صالحی، فاطمه ساويز، شيما سهرابی، زهرا طباطبايی و آتوسا وحدانی، به نمايش در آمده‌اند.

 

آثار نقاشان زن ايرانی پس از يک ماه و نيم نمايش در بروکسل، در ماه‌های فوريه و مارس ۲۰۱۳ در آتن، پايتخت يونان و از ۱۵ آوريل تا ۱۵ ژوئن ۲۰۱۳ در ورشو، پايتخت لهستان به نمايش گذاشته خواهند شد.

 

فری مالک مدنی در مورد علت انتخاب اين دو شهر گفت: "نمايشگاه‌های هنر ايرانی به‌طور معمول در بريتانيا، فرانسه و آلمان برگزار می‌شوند. برای ما جالب بود تا ديگر کشورهای اروپايی نيز هنر معاصر ايران را کشف کنند."

 

وی افزود: "لهستان و يونان کشورهايی هستند که در آن‌ها مذهب حضور جدی دارد و حکومت‌های اقتدارگرا را نيز تجربه کرده‌اند. ما مايليم ببينيم مردم چه واکنشی نسبت به کشوری چون ايران نشان می‌دهند."

 

بدين ترتيب در مجموع، آثار اين هنرمندان به مدت پنج ماه در اروپا در معرض ديد علاقمندان قرار خواهند داشت.

 

در ماه دسامبر در کنار برگزاری اين نمايشگاه در بروکسل برنامه‌های متنوع ديگری در معرفی ايران برگزار خواهند شد از جمله نمايشنامه‌‌خوانی ايرانی به زبان فرانسوی برای آشنايی علاقمندان به تئاتر معاصر ايران و برگزاری سمينارهايی با شرکت کارشناسان در رابطه با موضوع زنان در ايران و نقش آنان در عرصه هنری کشورشان.

 

در همين رابطه ۱۵ دسامبر کنفرانسی با مضمون "فرصت‌ها يا چالش‌هايی که زن و هنرمند بودن در ايران امروز دارد" از ساعت ۱۵ بعد از ظهر در محل نمايشگاه برگزار خواهد شد.

 

ويدئويی از اين نمايشگاه و اظهارنظر بازديدکنندگان (به زبان فرانسوی):

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما