خانه | خبر | اخبارایران

بيش از ۹ و نيم ميليون ايرانی بی‌سواد مطلق هستند

دوشنبه, 1391-09-06 17:25
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

به گفته رئيس سازمان نهضت سوادآموزی، بيش از ۹ و نيم ميليون ايرانی بالای شش سال، توانايی خواندن و نوشتن ندارند.

 

علی باقرزاده، رئيس سازمان نهضت سوادآموزی امروز دوشنبه ششم آذرماه به باشگاه خبرنگاران گفت: "آمار بی‌سوادی برای افراد بالای سن شش سال نزديک به ٣/ ١۴ درصد معادل ۹ ميليون و ٧١٩ هزار تن است."

 

وی افزود: "٨ /۶ درصد از بی‌سوادان معادل جمعيت سه ميليون و ۴۵۶ هزار تن در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال قرار دارند."

 

باقرزاده با اشاره به اين‌که مشکلی برای ريشه‌کن کردن بی‌سوادی در کشور از لحاظ برنامه‌ريزی وجود ندارد، ادامه داد: " بزرگ‌ترين مشکل ما عدم تمايل افراد به سوادآموزی است."

 

رئيس سازمان نهضت سوادآموزی ايران آبان‌ماه سال جاری با اعلام اين‌که در طول چند سال گذشته فعاليت سوادآموزی مورد توجه جدی نبوده، افزوده بود: "اين امر باعث شده است جمهوری اسلامی ايران در اجرای برنامه خود در بخش نهضت سوادآموزی موفقيت لازم را نداشته باشد."

 

سازمان جهاد ملی سوادآموزی دو سال پيش از پيروزی انقلاب اسلامی در ايران تأسيس شد و قرار بود تا سال ۱۳۶۶ يعنی حدود ۱٠ سال بعد از تأسيس اين سازمان، بی‌سوادی را ريشه‌کن کند. پس از انقلاب، نهضت سوادآموزی با همان اهداف بنياد گذاشته شد اما با گذشت ۳۴ سال همچنان مسئله بی‌سوادی در ايران وجود دارد

تارنمای تابناک فروردين‌ماه سال جاری در اين زمينه نوشت، هم‌اکنون ١١ ميليون نفر از جمعيت بزرگ‌سالان ايران کم‌سواد و نزديک به ١۵ درصد جمعيت بالاتر از شش سال بی‌سواد هستند.

 

محمد احسان تقی‌زاده، کارشناس سوادآموزی نيز در گفت‌وگو با  تارنمای اعتدال ضمن انتقاد از روند کند کاهش بی‌سوادی در ايران گفته بود: "بر اساس سرشماری انجام شده در سال ١٣٨۵، بيش از ٩ ميليون و ٨٠٠ هزار بی‌سواد در کشور زندگی می‌کنند که به استناد گزارش سازمان بازرسی، اگر روند فعلی ادامه پيدا کند، بی‌سوادی ۵۵ سال ديگر از ايران ريشه‌کن می‌شود."

 

وی آمار ياد شده را خوش‌بينانه دانسته و تأکيد کرده بود: "اگر واقعيت را در نظر بگيريم، با روند فعلی بی‌سوادی ٧۵ سال ديگر از کشور ريشه‌کن می‌شود."

 

همشهری اقتصاد نيز آذرماه سال جاری بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نوشت: "نرخ پوشش تحصيلی در دوره ابتدايی ۸۸ درصد است، به عبارتی ۱۲ درصد از کودکان گروه سنی ۶ تا ۱۰ سال از تحصيل باز می‌مانند، چگونه می‌توان بی‌سوادی را در ايران ريشه‌کن کرد؟"

 

سازمان جهاد ملی سوادآموزی دو سال پيش از پيروزی انقلاب اسلامی در ايران تأسيس شد و قرار بود تا سال ۱۳۶۶ يعنی حدود ۱٠ سال بعد از تأسيس اين سازمان، بی‌سوادی را ريشه‌کن کند.

 

پس از انقلاب، نهضت سوادآموزی با همان اهداف بنياد گذاشته شد اما با گذشت ۳۴ سال همچنان مسئله بی‌سوادی در ايران وجود دارد.

 

اين در حالی است که سازمان ملل متحد از همه کشورهای عضو خواسته است تا سال ۲۰۱۵ شمار بی‌سوادان را به نصف کاهش دهند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

"هم‌اکنون ١١ ميليون نفر از جمعيت بزرگ‌سالان ايران کم‌سواد و نزديک به ١۵ درصد جمعيت بالاتر از شش سال بی‌سواد هستند"
حالا شما بفرمایید احمدی نژاد و نظام جمهوری اسلامی از حمایتی بالا برخوردار نیست. عمه بنده که معلم است و تحصیل کرده و اهل کتاب که تفاوت دموکراسی و دیکتاتوری را می فهمد. اما من می خواهم بدانم این 11 میلیون به چه کسی رای می دهند و چه درکی از یک نظام سیاسی دارند. اصلاح طلبان و اپوزیسیون باید از این توهم دست بردارند که این نظام 4-5 میلیون حامی دارد و بس. این جماعت 11 میلیون برایش یک چیز مهم است: رهبرش کاپشن می پوشد و جلوی آمریکا قلدری می کند. حالا تو بیا با او حدیث پوپولیسم کن و از تفاوت نظام های سیاسی سخن بگو. تازه بماند که در میان طبقه متوسط هم دکتر احمدی نژاد حامیانی دارد که عاشق دزدی ستیزی ایشان هستند. بگذریم.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما