خانه | خبر | اخبارایران

بازداشت چند ساعته مسئولان جبهه ملی ايران

یکشنبه, 1391-09-05 16:01
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کورش زعيم، عيسی خان حاتمی، محمد اويسی و محسن رهامی، چهار تن از اعضای جبهه ملی ايران بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شدند.

 

دفتر مردمداری جبهه ملی ايران امروز پنجم آذرماه با انتشار اطلاعيه‌ای خبر بازداشت مسئولان اين جبهه را که در اسفراين خراسان شمالی رخ داد اعلام کرد.

 

برپايه اين اطلاعيه. در ساعت ۱۴، چهارشنبه يکم آذر ۱۳۹۱، ده‌ها نفر از نيروهای امنيتی و انتظامی خانه عيسی خان حاتمی در اسفراين را محاصره و بيش از ۱۰ نفر آنان وارد خانه شده، پس از جست‌وجوی خانه آکورش زعيم، عيسی خان حاتمی، محمد اويسی و محسن رهامی، نماينده جبهه ملی در سبزوار را چشم‌بند سياه زده در خودروهای جداگانه به مقر وزارت اطلاعات بردند.

 

اين گزارش می‌افزايد بازداشت‌شدگان پس از ساعت‌ها بازجويی حدود ساعت ۲۲ و ۳۰ دقيقه آزاد شدند و از کورش زعيم تعهد گرفته شد که ديگر به اسفراين باز نگردد.

 

از کورش زعيم، عضو شورای مرکزی جبهه ملی ايران تعهد گرفته شد که ديگر به اسفراين باز نگردد

کورش زعيم، عضو ديگر شورای مرکزی جبهه ملی ايران که يک بار در سال ۱۳۶۱ بیش از چهار ماه زندانی شده بود، در سال ۱۳۸۵ به علت مواضع سیاسی خود ۴۷ روز را در بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین گذراند. در تیرماه سال ۱۳۸۸، پس از اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۹۱ روز و در بهمن سال ۱۳۸۹ نيز به علت مصاحبه‌های انتقادآمیز خود ۲۷ روز دیگر را در اوین زندانی شد.

 

دادگاه انقلاب اسلامی تهران، وی را به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تجمیع پرونده‌های دستگیری و زندان در سال‌های گذشته در فروردین‌ماه ۱۳۹۱، به سه سال حبس تعلیقی و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و رسانه‌ای محکوم کرد که "نظر به کهولت سن متهم" این حبس به مدت پنج سال تعلیق شده‌است.

 

عيسی خان حاتمی، عضو ديگر شورای مرکزی جبهه ملی ايران و مديرمسئول ماهنامه توقيف شده ايرانمهر نيز پيشتر در شب عاشورای سال ۸۸ بازداشت گرديده و سپس به قيد قرار وثيقه آزاد شده بود.

 

او همچنين در سال ۸۹ بر مبنای پرونده همان بازداشت از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل دو سال حبس تعزيری تحت عنوان "اجتماع و تبانی به قصد اقدام عليه امنيت ملی" محکوم گرديده بود. رايی که در شعبه ۵۴ تجديدنظر دادگاه انقلاب نيز تاييد شده و قطعيت يافته بود.

 

وی روز سه‌شنبه ۱۴ شهريورماه نيز بازداشت و فردای آن روز آزاد گرديده بود. 

 

جبهه ملی ايران از نيروهای مخالف حکومت ايران به‌شمار می‌رود.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

آرشیو زمانه